Nekoč je bilo čolnarjenje po Treh ribnikih ena od najbolj priljubljenih oblik sprostitve za meščane Maribora. Že konec 19. stoletja so se obiskovalci v rdeče-belo pobarvanih lesenih čolnih zlahka prepustili mirnemu zibanju na vodi, obdani z zelenjem Mestnega parka. Prva lesena čolnarna, zgrajena pred letom 1905, je kmalu postala priljubljena točka izletnikov, ki so dan pogosto zaključili še v enem od bližnjih vinotočev ali gostiln.
[[image_1_article_76129]]
Leta 1927 je arhitekt Max Czeike zasnoval novo čolnarno, ki pa je bila po letu 1980 porušena – ostala je le pokrita kolonada, medtem ko je veslanje po ribnikih popolnoma zamrlo. Danes si Maribor prizadeva vrniti ta šarmantni delček preteklosti. V okviru participativnega proračuna je občina leta 2022 realizirala projekt »Veslaški čolni za Tri ribnike« in dala izdelati repliki lesenih čolnov, kakršni so po ribniku pluli do leta 1945. Oba čolna, dolga več kot pet metrov in široka meter in pol, sta opremljena z vsemi potrebnimi pripomočki za varno plovbo ter imata tudi certifikat za plovbo po ribniku. Občina je poleg nabave čolnov sicer poskrbela tudi za ureditev stopnice pod arkadami za spust čolnov v vodo ter ureditvijo nekaterih administrativnih postopkov.
[[image_4_article_76129]]
A čolnarjenje se ne bo moglo vrniti samostojno. Kot poudarjajo na Mestni občini Maribor, oddajanje dveh čolnov brez drugih spremljevalnih vsebin ekonomsko ni vzdržno. »Želimo si, da bi upravljanje čolnov rešili skupaj z oživitvijo Gostilne Pri treh ribnikih.«
Pet let po prehodu v občinsko last še vedno zaprta
Najstarejše gostilne v mestu, nekoč znana tudi kot Pri Kličku, pa je že pet let po prehodu v občinsko last še vedno zaprta. Mestne nepremičnine iz skupine JHMB, so objekt kupile leta 2020 od Term Maribor za približno pol milijona evrov. Po krajšem najemu je objekt zaprl svoja vrata leta 2022, odtlej pa iščejo pravega najemnika za njegovo oživitev.
[[image_2_article_76129]]
»Po zaprtju objekta v letu 2022 so potekali dogovori z več interesenti za najem, a se ni na koncu nihče odločil za ta velik izziv,« pojasnjuje holding. Zaradi tega so letos pripravili novo opcijo s podelitvijo stavbne pravice, za kar so trenutno v resnih pogovorih z znanim mariborskim ponudnikom gostinskih storitev. »Z njim se pogovarjamo tudi za sodelovanje pri razvoju območja Mestnega parka in Piramide ter skupne produkte z dodano vrednostjo za obiskovalce,« pravijo in dodajo, da bi bila v okviru tega mogoča tudi realizacija projekta čolnarjenja.
PREBERITE ŠE: FOTO: Danes so se začela dela na Piramidi, kako bo po prenovi izgledal mariborski grič?
Ob tem poudarjajo, da Mestne nepremičnine v času aktivnih razgovorov s potencialnimi interesenti za Gostilno Pri treh ribnikih, objekt in neposredno okolico redno vzdržuje in posodablja, tako da je njegovo stanje ustrezno za takojšnjo predajo in hitro uporabo.
Od prevzema objekta so Mestne nepremičnine uredile zamenjavo strešne kritine in žlebov ter prezračevanje kletnih prostorov, prav tako so poskrbele za temeljito čiščenje in odstranitev nepotrebne opreme iz objekta.
Pri holdingu poudarjajo, da bo pri oživitvi gostilne pomembna lokalna ponudba: »Po nakupu Gostilne Pri treh ribnikih smo ves čas sledili prvotnemu cilju, da najstarejša gostilna v mestu z izjemno tradicijo ostane gostinski objekt, ki bo prednostno ponujal lokalno kulinariko in lokalna vina ter ohranil tradicijo domače gostilne. To pomeni, da izbrani ponudnik ne sme stremeti zgolj k ekonomskemu, temveč širšemu družbenemu cilju tradicionalne gostilne s široko ponudbo z lokalnega območja, vključujoč tudi slovensko kulinariko in vinsko ponudbo«.