Na območju Maribora in okolice se nadaljuje sanacija obsežnih izpadov električne energije, ki jih je povzročilo slabo vreme. Po zadnjih podatkih družbe Elektro Maribor je brez elektrike še približno 29.000 gospodinjstev.

Kot so sporočili z Mestna občina Maribor, gre za zahtevno situacijo, saj je poškodovanih več delov električnega omrežja, odprava napak pa bo trajala več dni.

Na terenu več kot 500 ljudi

Župan se je o razmerah in poteku sanacije pogovoril z direktorico uprave Elektra Maribor, Tatjana Vogrinec Burgar. Na terenu trenutno deluje več kot 500 tehničnih strokovnjakov, ki skušajo okvare odpraviti v najkrajšem možnem času.

Pri sanaciji poleg lokalnih ekip sodelujejo tudi ELES, Ministrstvo za obrambo ter tehnične ekipe elektrodistribucijskih podjetij iz vse Slovenije. Vse razpoložljive sile so usmerjene v prednostno vzpostavitev električnega omrežja.

Pozivi Civilne zaščite

Civilna zaščita Mestne občine Maribor ob tem poziva prebivalce k strpnosti in razumevanju. Ker točnega časa ponovne vzpostavitve oskrbe še ni mogoče napovedati, občanom svetujejo, da si po potrebi začasno uredijo namestitev pri sorodnikih ali bližnjih.

Za nujne primere, kot so zdravstvena oskrba na domu, oskrba s kisikom ali dializa, ima Civilna zaščita na voljo agregate. Občane hkrati pozivajo, naj številko 112 kličejo izključno v nujnih primerih, da ostanejo linije proste za življenjsko ogrožajoče situacije.

Na Mestni občini Maribor se ob tem zahvaljujejo vsem ekipam na terenu za požrtvovalno delo ter občanom za potrpežljivost v zahtevnih razmerah.

Premier Golob na ogled terena po snežni ujmi na območju Maribora 

Predsednik vlade Robert Golob bo danes ob 12. uri obiskal Šentilj in si ogledal stanje na terenu po hudi vremenski ujmi in obilnem sneženju, so sporočili iz njegovega kabineta. Udeležil se bo tudi sestanka koordinacijske skupine, na katerem bodo prisotni predstavniki podjetja Elektro Maribor, civilne zaščite in drugih reševalnih struktur.

Na sestanku bodo pregledali trenutno stanje in ukrepe za zaščito prebivalstva po obsežnem sneženju in izpadu električne energije, so napovedali v kabinetu predsednika vlade. Brez elektrike je na tem območju še okoli 19.000 odjemalcev, je razvidno s spleten strani Elektra Maribor.

Po sestanku bo predvidoma ob 14. uri sledila novinarska konferenca, na kateri bo izjavo dal tudi Golob.

Na izjavi bodo člani krizne skupine predstavili najnovejše informacije o sanaciji poškodb na elektrodistribucijskih omrežjih, trenutno stanje razmer in situacijo na terenu,število odjemalcev, ki so še brez električne energije, načrt nadaljnjih aktivnosti in prioritete sanacije ter obseg angažiranih ekip ter sodelovanje z vsemi pristojnimi službami, so napovedali v Elektro Maribor.

Delo na terenu še vedno intenzivno

Izredne vremenske razmere so z močnim sneženjem in vetrom povzročile obsežne poškodbe elektrodistribucijskega omrežja na širšem območju severovzhodne Slovenije. Ekipe Elektra Maribor skupaj s sodelavci drugih elektrodistribucijskih podjetij, Elesa, civilne zaščite, prostovoljnih gasilskih društev in pogodbenih izvajalcev neprekinjeno izvajajo sanacijska dela, da bi čim hitreje ponovno vzpostavili napajanje z električno energijo, so danes sporočili iz podjetja.

Vse razpoložljive ekipe ostajajo na terenu in nadaljujejo intenzivno delo, da bi čim prej zagotovili ponovno oskrbo z električno energijo prebivalcem prizadetih območij, so napovedali.

O resnosti situacije se je danes mariborski župan Saša Arsenovič podrobno pogovoril z direktorico uprave Elektra Maribor Tatjano Vogrinec Burgar, so sporočili z občine. Trenutno je na terenu več kot 500 tehničnih strokovnjakov. Pri sanaciji poleg lokalnih ekip sodelujejo tudi Eles, ministrstvo za obrambo ter tehnične ekipe elektrooskrb iz vse Slovenije. Vse razpoložljive sile so usmerjene v prednostno vzpostavitev električnega omrežja, so zapisali.

Občane pozivajo k razumevanju

Glede na to, da točnega časa vzpostavitve oskrbe še ni mogoče napovedati, občane pozivajo k razumevanju, strpnosti in spremljanju situacije z razumom. Tiste, ki so ostali brez elektrike, prosijo, da si po možnosti poiščejo začasno namestitev pri svojcih ali bližnjih.

Civilna zaščita ima v pripravljenosti agregate za nujne primere, kot je zdravstvena oskrba na domu (oskrba s kisikom, dializa ipd.). Ob tem so pozvali, da številko 112 kličete izključno v nujnih primerih, da ostanejo linije proste za življenjsko ogrožajoče situacije.

Nesreče tudi na cestah

Obilne snežne padavine so v petek zajele predvsem severozahodni in južni del države in povzročile obilo dela gasilcem, delavcem cestnih in komunalnih služb ter elektro podjetij, so danes povzeli na Upravi RS za zaščito in reševanje. Moker in težek sneg je podiral drevesa na ceste, vozila, elektroenergetske, komunikacijske vode in prekinil železniški promet. Zaradi zasneženega in spolzkega vozišča je s cestišča zdrsnilo več tovornih in osebnih vozil.

Po do sedaj zbranih podatkih so zabeležili 677 dogodkov, aktiviranih je bilo 203 gasilskih društev, ki so odstranjevala podrta drevesa s cestišč in objektov, črpali meteorno vodo, nudili pomoč pri izvleku vozil ter pomoč drugim pristojnim službam. Največ dela so imeli gasilci na območju regijskih centrov za obveščanje Maribor (304), Ptuj (147), Murska Sobota(121), Slovenj Gradec (61) in Celje (52), so še navedli na upravi.