Svetovni dan cerebralne paralize je družbeno gibanje, katerega cilje je širše predstaviti to možgansko okvaro, spregovoriti o njej in se zavzemati za takšno skupnost, ki jo bo sprejemala brez predsodkov. Vizija tega gibanja je, vsakomur s cerebralno paralizo zagotoviti enake pavice, dostopnost in enake možnosti, kot jih imajo drugi ljudje. Na svetu je kar 17 milijonov ljudi s cerebralno paralizo. V petek so v vseh centrih Sonček po Sloveniji pripravili dneve odprtih vrat, včeraj pa so organizirali pohode tako v Ljubljani kot v Mariboru, Celju, Slovenj Gradcu in Ptuju.

Cerebralna paraliza je motnja gibanja, drže ali koordinacije, ki je posledica nenapredujoče okvare ali poškodbe  nedozorelih možganov. Osnovna značilnost cerebralne paralize je nezmožnost v celoti kontrolirati motorično funkcioniranje, predvsem sta oteženi kontrola mišic in koordinacija gibov.

Sebastijan Vončina

Pred kratkim smo govorili z 46-letnim Sebastijanom Vončina iz Maribora, ki že od rojstva boleha za verebralno paralizo. Dejal je: »Stanje v Mariboru se izboljšuje, a še vedno naletim na kakšno težavo. To je lahko že samo ena stopnica, ki v bližini nima ustrezne poti, da bi jo lahko premagal in zaradi nje moram daleč na okrog.«.

“Cerebralna pomeni, da vzrok težav leži v možganih in ne v samih mišicah, kot so najprej mislili. Paraliza pa pomeni imeti težave z gibanjem in držo, oziroma slabšo kontrolo motorike,” pojasnijo v Sončku.

V Zvezi Sonček so ob svetovnem dnevu spregovorili tudi s Kristjanom Županekom iz Murske Sobote. Pojasnil je kaj je cerebralna paraliza poleg tega pa dejal, da mu ne povzroča nobenih težav. Več v videoposnetku spodaj.