Minula neurja so povzročila ogromno škode tudi drevesom na javnih in parkovnih površinah Mestne občine Maribor. Samo v mestnem parku so tako morali, zaradi poškodb, odstraniti 14 dreves, ker je, po besedah vodje vzdrževanja mestnih parkovnih površin pri Nigradu Karin Bejo, vrtinčenje pri nekaterih povzročilo tudi pokanje v deblu ali pa je bila škoda na krošnjah tako huda, da jo je bilo nemogoče sanirati ali ustaviti propad dreves. Kar nekaj odlomov je bilo tudi v Tomšičevem drevoredu, kjer so že odstranili eno od dreves.

Po ocenah MOM pa je na celotnem območju občine padlo približno 70 dreves. ”Natančne ocene ne moremo podati, v grobem pa bi lahko povzeli, da je v zadnjem vetrolomu padlo oziroma bilo zaradi njega odstranjenih približno 70 dreves, kar bi lahko predstavljalo nekje med 100 in 150 kubičnih metrov lesa, lahko pa tudi več,” nam pojasnijo.

V ta grobi povzetek niso vključeni mestni gozdovi, saj podatka, koliko dreves je v njih padlo oziroma bilo poškodovanih do te mere, da jih je bilo treba odstraniti, nimajo.

Kot še dodajo je imela večina dreves, ki je padla, ali je utrpela večji odlom, notranji razkroj, ki pa navzven ni bil viden. ”Veliko parkovnih dreves je starih med 130 in 150 let. Takšen les odpeljemo na deponijo, saj nima prodajne vrednosti. Če se ugotovi, da je les primeren za prodajo, pa se v ta namen organizira dražba, kupnino pa prejme lastnik – MO Maribor,” še pojasnijo.

Nadomestne zasaditve bodo izvedli jeseni

Za odvoz dreves in vejevja je na javnih in parkovnih površinah zadolženo podjetje Nigrad iz Skupine JHMB. Kot pojasnijo postopek odstranitve dreves prilagodijo lokaciji padlega drevesa in dejanski situaciji na lokaciji, pri čemer je poudarek na varnosti izvajalcev del, varnosti premoženja v neposredni bližini in varnosti opreme, ki jo uporabljajo pri odstranitvi. Zaradi obsežnosti vetroloma in zasedenosti ekip predvidevajo, da bi površine lahko očistili v roku dveh tednov.

”Bo pa časovni potek odvisen tudi od vremena, ki lahko oteži izvajanje del ali v primeru neurja povzroči dodatna dela,” še dodajo.

Nadomestne zasaditve se bodo tako na obcestnih zelenicah kot tudi na parkovnih površinah, tam, kjer bodo potrebne, vsekakor izvedle. ”Zasaditve mladih dreves, ki se opravijo v obsegu razpoložljivih sredstev, so vedno usklajene z lastnikom – MO Maribor, mestno arboristko, ZVKDS in ZRSVN, kjer je to potrebno,” nam pojasnijo. Seznam dreves še usklajujejo, zato podatka o predvidenih stroških za nadomestne zasaditve še nimajo. Dodajo še, da se bodo drevesne sadike naročile v jesenskem času, v času mirovanja vegetacije in se bodo zasadile v skladu z vrtnarskimi normami.