Lokalno

Novost V UKC Maribor: Operacije možganskega tumorja v budnem stanju

Tea Tošić, 27.05.19 ob 06:10

Januarja so v UKC Maribor opravili prvo operacijo tumorja na možganih v budnem stanju. Pri tovrstnem posegu se varno odstrani več tumorja, po operaciji pa je poslabšanj manj.

V tujini že dlje časa izvajajo operacije možganskih tumorjev pri bolnikih v budnem stanju. Gre za zahtevno operacijo, ki traja približno sedem ur in zanjo ni primeren vsak bolnik. Strokovnjaki najprej precenijo, koliko je bolnik psihično in fizično primeren za sam poseg. V UKC Maribor so tovrstni poseg prvič opravili januarja letos. O operaciji smo govorili s predstojnikom oddelka za nevrokirurgijo doc. dr. Janezom Ravnikom, dr. med., spec. nevrokirurg, ki skupaj z asist. Tomažem Šmigocem, dr. med., spec. nevrokirurgom, opravlja takšne operacije v UKC Maribor.

Njegova želja je, da bi mesečno opravili eno takšno operacijo. Sicer gre za posege, ki se ponašajo z dobrimi rezultati in minimalnimi posledicami.

Ravnik je opravil večtedensko izobraževanje v Izraelu, kjer je pridobil ustrezne izkušnje. Nevrologinja dr. Ninna Kozorog, ki spremlja te bolnike pred, med in po operaciji, je pridobila dodatna znanja v okviru dvomesečnega izobraževanja na oddelku za nevrokirurgijo v Grazu. Spremljanje govora, motorični in senzoričnih funkcij okončin poteka ves čas trajanja operacije.

Bistveno je sodelovanje celotnega tima

Pri omenjenem operativnem posegu je bolnik med samo operacijo večino stanja buden. »Buden je v kritičnem delu. V samem začetku drema, nato ga popolnoma zbudimo in začnemo z odstranjevanjem tumorja.« Zelo je pomembna psihološka in nevrološka predpriprava, za sam potek operacije pa je bistvena anesteziološka priprava. Potrebno je poudariti, da je za uspešno izvedeno operacijo bistveno sodelovanje celotnega tima. Poleg obeh kirurgov sta v ekipi anestezista Vasil Kosev, dr.med. in Darjan Kos, dr.med.. Bolnika skozi celotno operacijo ves čas spremlja in testira nevrologinja Ninna Kozorog, dr.med..

Samo usklajeno delovanje celotne ekipe vodi k uspešno izvedeni operaciji. Pomemben del ekipe so tudi nevrokirurške inštrumentarke ter anestezijski tehniki.

»Sama tehnika operacija je popolnoma enaka, kadar bolnik spi ali je buden. Z lokalnim anestetikom se blokira izstopišča živcev v lobanji, tako da bolnik ne čuti lobanje, ne čuti kože, podkožja in pokostnice.«

»Težimo k temu, da je pacientovo stanje isto pred in po operacijo. Bistvo operacije je, da odstranimo maksimalni del tumorja z minimalnim poslabšanjem govora ali motorike rok in nog.«

Med operacijo preverijo več stvari in sicer kje so govorna področja. To storijo s sondo, ob stimuliranju se govor bolnika spremeni, začne nepravilno, nerazločno govoriti ali pa sploh ne more govoriti. Preverijo tudi področja za gibanje in občutek rok in nog, kar nevrologinja spremlja z meritvami motoričnih in senzoričnih evociranih potencialov. Nato pričnejo z običajnim odstranjevanjem pod mikroskopom. Med samo operacijo se s pomočjo kliničnih testov ves čas spremlja govor in razumevanje bolnika.

Z operacijo pri budnem stanju se varno odstrani več tumorja, po operaciji je poslabšanj manj in tudi okrevanje je hitrejše.

Za poseg je primernih približno pet odstotkov pacientov

»Primerni so tisti bolnika, ki imajo tumor, ki se nahaja blizu ali v govornih področjih. Dodaten pogoj je, da mora biti bolnik sposoben sodelovanja skozi celotno operacijo.« Do sedaj so s tovrstnim posegom operirali tri bolnike, v tem tednu sledi še operacija četrtega. Dosedanji odzivi bolnikov so pozitivni, kot meni Ravnik je takšna operacija manj stresna: »Pacient je zadovoljen takrat, ko operacija uspe in dobro funkcionira.« Po končani operaciji bolnik s predhodno seznanitvijo prejme zdravila zaradi katerih se bolniki samega poteka posega ne spominjajo.

»Upam, da bomo s to ekipo sodelovali najprej tako uspešno kot do sedaj, da bo to postala rutina. Ko bo, bodo rezultati dalje dobri in to je moja želja,« pove ob koncu Ravnik.