Na februarski redni seji Mestnega sveta se bo znašla tudi težko pričakovana obnova Tržnice Tabor v Mariboru. Kot piše v dokumentu, ki ga bodo imeli na mizah mestni svetniki, so skoraj štirideset Iet po izgradnji tržnice razmere na obravnavanem območju precej spremenjene, saj sedanja tržnica ne zagotavlja primernih pogojev za izvedba trženjske dejavnosti in prireditev. »Še manj pa predstavlja prostor, kamor bi obiskovalci in prebivalci mestne četrti Radvanje z veseljem zahajali.«
Zastekljen dvonivojski paviljon, podzemna garaža in več zelenja
Spomnimo, da je za izbiro strokovno najprimernejše rešitve Mestna občina Maribor v sodelovanju z Društvom arhitektov Maribor (DAM) v začetku lanskega leta zaključila urbanistično arhitekturni natečaj. Nanj so prispeli trije elaborati, pri čemer sta bili podeljeni dve nagradi – druga in tretja. Kot najbolj funkcionalna in celovita rešitev je bila opredeljena drugo nagrajena rešitev avtorjev Lane Topolovec, Mihe Fujsa, Nebojše Drinića, Jureta Jovanovića in Mihaela Novaka.
[[image_1_article_74620]]
Avtorji so nov objekt tržnice zasnovali kot pragmatičen, zastekljen dvonivojski paviljon, ki nudi prostore za izvajanje tržnične dejavnosti z ustrezno vremensko zaščito ter z dovolj velikim številom stojnic, obenem z mesnico, pekarno, smuti-barom, gostinskim delom ter pohodno streho. Nova parkirna garaža se umešča znotraj obstoječih atrijev in opornih zidov, pri čemer z medetažno zasnovo maksimalno izkorišča prostorske danosti in vzpostavlja dovolj površin za ustrezne servisne prostore in parkirna mesta – skupaj 164 + 16 za motorna kolesa Trg se proti zahodu preko stopnišča z zelenimi poudarki in sistemom klančin dvigne na nivo stanovanjskega kareja oziroma dvorišča s knjižnico in tako omogoči zvezno prehajanje iz smeri zahod-vzhod ter obratno. Stopnice lahko v primeru prireditev tvorijo možnost tribun, hkrati pa različni nivoji trga omogočajo vzporedno izvajanje več različnih programov.
»Kljub novi pozidavi projekt zvišuje delež zelenih površin in zelenih potez, podan je predlog ureditve manjšega pasjega parka in košarkarskega igrišča na severnem delu območja in preoblikovanje jugovzhodnega dela v parkovno ureditev ob novem medgeneracijskem centru,« je še zapisano v dokumentu.
Izvedba celotne investicije je razdeljena na tri faze:
faza 1: podzemna parkirna garaža s servisnimi prostori in izgradnja tržničnega paviljona s celostno ureditvijo ploščadi v pritličju (JZ del območja);
faza 2: medgeneracijski center in ureditev JV območja;
faza 3: izgradnja košarkarskega igrišča (SZ del) in pumptrack steza s parkom ( SV del).
Kdaj bo investicija dejansko izvedena še ni znano, na občini namreč pravijo, da bo glede časovnice in začetka del več znanega po potrditvi DIIP in nadaljnjih fazah projektiranja. »Prav tako bo takrat bolj jasna tudi natančna ocenjena vrednost investicije ter struktura virov financiranja,« še dodajo.