Mariborski gasilci bodo kmalu imeli priložnost vaditi svoje veščine na novem gasilskem poligonu v Pekrah. O tem, kako poteka gradnja in kaj vse bo nova pridobitev prinesla gasilcem v okolici, smo se pogovarjali z direktorjem Gasilske brigade Maribor, Alešem Ciringerjem.

Imeli so več začasnih lokacij, vendar so se s tem pogosto selili

"Težave s poligonom so prisotne že daljše obdobje. Imeli smo več začasnih lokacij po Mariboru, vendar smo po določenem času morali prostore oziroma objekte zapustiti. Ti objekti so nam omogočali konkretno in praktično delo, vključno z izvedbo tečajev. Za gasilce so vaje ključnega pomena, a v Mariboru nimamo primernega prostora, kar smo večkrat nadomestili z improvizacijo," je o primanjkljaju poligona v Mariboru dejal direktor Gasilske brigade Maribor. 

Poligon za usposabljanje je namenjen praktičnemu usposabljanju gasilcev na lokalnem oziroma regijskem nivoju. Obenem služi tudi za usposabljanje pripadnikov sil za zaščito in reševanje. V Mariboru ustreznega poligona ni. Mariborski kot tudi okoliški gasilci pogosto improvizirajo ali priložnost za vajo iščejo v oddaljenih krajih.

Med drugim je Ciringer dejal, da za leto 2025 imajo zagotovljena sredstva s strani Republiške uprave za zaščito in reševanje, kar omogoča začetek gradnje poligona pri obrambnem domu v Pekrah.: "Na zgornjem platoju bi lahko že v letu 2025 začela prva dela. Sprva se bo izvedla osnovna gradnja poligona, ki ima velik regionalni pomen. Uspešno bi ga uporabljali tudi gasilci našega zavoda."

Pogosto se poslužujejo precej oddaljenih poligonov

Z vzpostavitvijo regijskega poligona bi to predstavljalo nov začetek, saj bi pridobili zemljišče, kjer bi z nadgradnjo omogočili tudi zahtevnejša usposabljanja. Poligon je predvsem namenjen gasilcem, da lahko vadijo različne intervencije. "Trenutno imamo na voljo več poligonov, vendar so vsi precej oddaljeni. Na višjih nivojih se poslužujemo izobraževalnega centra na Igu in podcentra v Sežani. V Pekrah lahko izvedemo določena usposabljanja, predvsem tista, ki se nanašajo na izolirne dihalne aparate. Poleg tega uporabljamo poligon v Dogošah, kjer vadimo varno delo na strehah ter manjši poligon na Bohovi. Tako se poslužujemo različnih virov in lokacij za usposabljanje mariborskih gasilcev," zaključi Ciringer.

[[image_1_article_73043]]

Kot je pred časom ob obisku Gasilske brigade Maribor dejal tudi minister Borut Sajovic, je v Sloveniji 1300 gasilskih društev, mnoge izmed njih se nahajajo na Štajerskem: »Nespametno je, da se vse te ekipe vozijo na Ig, zato Pekre v naslednjem letu dobijo gasilski poligon. Po besedah poveljnika Gasilske brigade pa je razmišljanje tudi o več zadevah. Regija si to zasluži, nenazadnje sem vesel, da ima Maribor tudi 11 prostovoljnih gasilskih društev in tisto, kar ni povsod vedno in samoumevno, je sodelovanje s prostovoljci, ki je tukaj res vzorno.«