Nogomet. Šport številka ena. Je? V našem mestu zagotovo. Maribor je nogometno mesto. Pregovorno, zgodovinsko, simbolno in tudi v praksi. Že res, da se lahko (stežka) išče Mariborčane v NK Maribor ali reprezentanci. Drži. Ampak zagotovo ne na račun pomanjkanja zanimanja. O, ne. Ko pride jesen, pridejo spet treningi in vpisi. In v Mariboru je zanimanje izjemno. Še več kot izjemno. Na limitu.

Na meji zmogljivosti

»Pred sedmimi leti, ko je klub v upravljanje prevzelo novo vodstvo in je nogometna šola ponovno zaživela, smo imeli okrog 20 do 30 otrok. Danes jih je 180. To pomeni, da imamo na letni ravni povprečni presežek vpisa nad izpisom nekje 30 otrok, letno se vpiše vsaj 40 novih otrok. Počasi prihajamo na limit števila otrok, katerim lahko omogočimo strokovno kvalitetno vadbo,« nam je iz NK Tezno Maribor, ki tekmuje pod tradicionalnim imenom NK Kovinar, odgovoril podpredsednik Matjaž Kvas.

Podobno je tudi na Taboru. »Lahko rečem, da smo zrasli do ali celo čez naše limite. To, kar je sedaj, je na meji naših zmogljivosti,« poudarja Matej Planinc, predsednik NK Maribor Tabor. In podobno bi nam, kolikor slišimo, dejali tudi v drugih klubih v Mariboru. Športna zveza Maribor ima navedene ob dveh omenjenih še NK Pobrežje, NK Malečnik, NK Dogoše, NK Limbuš Pekre in, kakopak, NK Maribor. Ter ŽNK Maribor.

Želje, ki postajajo nuja: razsvetljava, umetna trava ...

Kako lahko nogomet zraste, kjer je že bil zelo uspešen, se pozna na Teznu. »Trenutno je vpisanih in vadi okrog 180 otrok. V nogometni šoli imamo enajst selekcij. Nogometni vrtec, U7, U8, U9, U10, U11, U12, U13, U15, U17, U19. Pod našim okriljem deluje tudi veteranska ekipa.«

Ker je vpis tako v porastu, se pri Kovinarju soočajo z omejitvami. Zlasti v infrastrukturi, kar je, kot se izkaže, pogost pojav. »Imamo samo glavno igrišče in pomožno igrišče brez razsvetljave. V naslednji sezoni bi radi dodali še eno selekcijo, prostora pa več nimamo, o članih zaradi prostorske stiske prav tako ne moremo razmišljati, pa bi seveda radi. Potrebujemo reflektorje za glavno igrišče, in igrišče na umetni travi; letos smo sicer sami uredili manjši boks z umetno travo ter manjše dodatno igrišče za našo stavbo, da smo pridobili dodatni prostor za mlajše selekcije.«

Članarina: 40 evrov

Kvas poudarja, da počasi prihajajo do točke, ko bodo morali glede na obstoječe infrastrukturne pogoje in na željo po delovanju v manjših skupinah, ki omogočajo kvalitetno strokovno delo, začeti celo omejevati vpis pri mlajših selekcijah.

In članarina? »Pri nas znaša 40 evrov od selekcije U7 naprej ter 25 evrov za nogometni vrtec. Zavedamo se svojih korenin in okolja, v katerem delujemo, zato ostajamo finančno kolikor gre prijazni, prav tako na starše ne prelagamo dodatnih stroškov kot so prijavnine za turnirje in podobno. Menimo, da je nogomet trenutno še vedno najbolj dostopen šport, kar se pozna tudi v povečanem vpisu. Hkrati pa se v klubu trudimo, da omogočimo treniranje tudi tistim najbolj ranljivim: ob nesebičnosti ostalih staršev zbiramo rabljeno opremo, ki jo otroci prerastejo in le to ponudimo tistim, ki si nove ne morejo privoščiti.«     

400 in 450 otrok, le šest garderob

Tako kot je svojo zgodbo na novo spisal Kovinar, je po svoje nova zgodba tudi na Taboru. Zgodovina tam, kjer je uspehe pisal Železničar, je pestra in občutljiva, dejstvo pa je, da ima Nogometni klub Maribor Tabor trenutno vpisanih med 400 in 450 otrok. »Natančno število bo znano v oktobru ko zaključimo z vpisi v novo sezono. V ciklu enega tedna opravimo okvirno 90 aktivnosti, treningov in tekem.«

V klubu deluje 20 različnih selekcij razdeljenih na tri področja: ženski nogomet, moški tekmovalni nogomet in rekreativni nogomet, kjer je poudarek na nogometni rekreaciji brez tekmovanj. Tudi pri NK Maribor Tabor pravijo, da so zrasli do ali celo čez lastne limite in so na meji zmogljivosti. »Največja omejitev je infrastruktura – garderobe. Za več kot 400 športnikov imamo šest manjših garderob in dva kontejnerja, kar je bistveno premalo, zato s težavo organiziramo vse procese. Omejitve so tudi kadrovske in finančne, seveda. Več ni vedno boljše, je pa res, da določene programe kot je rekreacijski nogomet, izvajamo z željo omogočiti otrokom ukvarjanje s športom in pri tem vzamemo v zakup druge težave.«

Stroški rastejo

Članarina pri Maribor Tabor znaša med 44 in 60 evri, odvisno od kategorije. »Seveda z bonitetami za družine, ki imajo pri nas več otrok. Osebno mislim, da je nogomet eden izmed najbolj dostopnih športov, kar se tiče količine aktivnosti glede na mesečni strošek, seveda pa so tudi v nogometu kot v drugih športih v zadnjem obdobju številke zrasle,« je iskreno prenesel Matej Planinc, predsednik kluba.

Na vprašanje, kaj bodo glavni izzivi, pravi, da bodo želeli klub profesionalizirati in seveda izboljšati infrastrukturo v sodelovanju z občino, tekmovalno pa dvigniti tekmovalne selekcije na najvišji nacionalni nivo, člansko selekcijo pa v 2. SNL. »Predvsem pa bi pozval vse stare in mlade "ajznponarje" ki imajo to možnost, da nas podprejo in skupaj pridemo tja kjer smo nekdaj že bili. Naša vrata so vedno odprta.«