V uredništvo smo prejeli pritožbo bralke, ki pravi, da se vse pogosteje dogaja, da ob odvozu odpadkov iz ekoloških otokov okoli njih ostajajo smeti, ki niso bile pravilno odvržene. Za pojasnila smo se obrnili na podjetje Snaga iz skupine JHMB, iz katerega uvodoma opomnijo, da lokacija, o kateri govori bralka, ni ekološki otok s kontejnerji za ločeno zbiranje odpadkov, ampak gre za lokacijo z zabojnikom za mešane komunalne odpadke, ki ga morajo uporabniki na dan odvoza postaviti ob transportno pot smetarskega vozila.
Po izpraznitvi zabojnika ga morajo vrniti na svoje običajno zbirno mesto, pri čemer so dolžni zagotoviti, da se odpadki zbirajo na način, ki ne onesnažuje okolice. »Če obstoječi volumen zabojnika večkrat ne zadošča količini odpadkov, je treba zabojnik zamenjati z večjim ali namestiti dodatnega,« so še dodali.
Kako pa je s čiščenjem dejanskih ekoloških otokov?
V primeru, ko so odpadki nepravilno odloženi na ekološkem otoku (zbiralnici ločenih frakcij), kateri je praviloma postavljen na javni površini in je dostopen širši skupini uporabnikov, Snaga redno čisti odložene odpadke izven zabojnikov. »Vsakodnevno je na terenu ekipa, ki po odvozih ločeno zbranih frakcij čisti nepravilno odložene odpadke ob zabojnikih na ekoloških otokih,« zagotovijo.
Kot pa so odgovorili na podobno pritožbo na platformi Izboljšajmo Maribor, poleg svetovalnih nadzorov pri uporabnikih, s katerimi želijo dvigniti odgovornost posameznikov na področju pravilnega ravnanja z odpadki, izvajajo tudi druge preventivne ukrepe. Kljub temu smetarske ekipe na terenu ob odvozih odpadkov iz ekoloških otokov dnevno opažajo nepravilnosti.
»V primeru ekoloških otokov se pogosto srečujemo s problematiko odlaganja odpadkov zunaj njih oz. ob zabojnikih. Do tega v veliki meri prihaja zato, ker občani poleg frakcij, ki so jim zabojniki namenjeni, vanje in poleg njih odlagajo tudi druge odpadke, ki tja ne sodijo. Tako se zabojniki hitro napolnijo«.