Novela zakona o pacientovih pravicah, ki je bila sprejeta leta 2017, je prinesla novost na področju napotitev. Uvedla se je stopnja nujnosti zelo hitro. Namen je bil, da bi nova stopnja nujnosti olajšala napotitve, pa je temu tako?
Čakalni seznami v UKC Maribor so polni, vse več je pacientov z napotnicami oznake »zelo hitro«. Ti imajo pod tovrstno oznako pravico do obravnave najkasneje v dveh tednih, pet dni po tem, ko prejmejo njihovo napotnico, pa morajo biti uvrščeni na čakalni seznam. Ni redkost, da morajo zaradi nabitih seznamov, paciente napotiti v druge ustanove, kjer so čakalne dobe nekoliko krajše. Polni čakalni seznami pa povzročajo vse več dodatne administracije ter jeznih pacientov, ki na obravnavo čakajo dlje časa.
Neustrezne napotitve povzročajo preglavice
Težava je nastala zaradi napotitev osebnih zdravnikov, ti so pričeli množično pošiljat napotnice z oznako zelo hitro. Te so pogosto pomanjkljivo napisane – konkretne težave niso jasno opredeljene, prav tako se pacienti na tej točki znajdejo brez predhodno opravljenih preiskav, kaj povzroči dodatno delo zdravnikom v UKC Maribor in le še poveča že tako dolge čakalne dobe. To so nam potrdili tudi v UKC Maribor in dodali, da je priliv pacientov iz vse Slovenije zelo povečan. »Zaradi prevelikega priliva pacientov in ugotovljenih neustreznih napotitev se vse dospele napotnice na osnovi napotne diagnoze in opisov težav na napotnici triažirajo ter ustrezno spremenijo stopnje nujnosti, če je to strokovno ustrezno.«
Po Zakonu o pacientovih pravicah, 2. člen, triaža pomeni: 20.b Triaža napotne listine je pregled napotne listine na podlagi strokovnih smernic z vidika primerne in razumljive vsebine napotne listine, obstoja medicinske indikacije in ustrezne določitve stopnje nujnosti, ki jo opravi izvajalec zdravstvene dejavnosti.
Uradni skrbnik čakalnih seznamov v UKC Maribor je sicer Pinna d.o.o, ki je na osnovi zakonodaje in navodil Nacionalnega inštituta za javno zdravje prilagodila bolnišnični zdravstveni program za vodenje čakalnih seznamov. Ti se vodijo v elektronski obliki. V UKC Maribor smo se obrnili z vprašanjem kakšni so njihovi ukrepi za zmanjšanje čakalnih vrst in prejeli odgovor: »Stalni nadzor, usposabljanje odgovornih in pooblaščenih oseb za pravilno vodenje in upravljanje seznamov, sklepanje pogodbe za enkratne dodatne programe z ZZZS za nekatere dejavnosti, kjer so čakalne dobe nad dopustnimi.«
Predvidene čakalne dobe za zdravstvene storitve v UKC Maribor na dan 1. maja 2019 najdete TUKAJ.