Na Mariborskem Pohorju so danes zagnali letošnjo akcijo Šolar na smuči, katere cilj je omogočiti šolarjem prve zavoje na snegu. "Danes ni več toliko priložnosti za to, zato je pomembno, da s takimi akcijami otrokom približamo smučanje," je povedal direktor Smučarske zveze Slovenije Uroš Zupan. Letos računajo na udeležbo več kot 5000 otrok.

Brezplačen dan na snegu omogočili že 30.000 otrokom

Z akcijo Šolar na smuči želi Smučarska zveza Slovenije s partnerji popularizirati smučanje in tek na smučeh ter prispevati k varnosti v zimskih športnih središčih. "Akcija naslavlja šport, ki je nacionalni, ki je v naših srcih že od takrat, ko smo se osamosvajali in krepili našo nacionalno identiteto. To je zapuščina, ki jo moramo gojiti naprej, a žal so pogoji zanjo v današnjih časih s klimatskimi spremembami drugačni, zato so take akcije še toliko bolj pomembne," je povedal Zupan, ki si želi, da bi se obvezna zimska šola v naravi vrnila v učni načrt slovenske osnovne šole.

Akcijo, ki so jo uvedli pred devetimi leti, prirejajo v sodelovanju z ministrstvom za vzgojo in izobraževanje, Zavodom za šport RS Planica in policijo. Po besedah nekdanjega vrhunskega športnika in ambasadorja akcije Jureta Koširja so v vseh teh letih omogočili brezplačen dan na snegu okoli 30.000 otrokom. "Izjemno je opazovati otroke, kakšno veselje jim nudijo prvi zavoji oziroma prve lekcije na smučeh. V naših časih je bilo seveda drugače, kajti smučali smo lahko na vsakem klancu, danes pa ni več toliko snega in se moramo prilagoditi na te razmere. Mislim, da nam dobro gre in da je še vedno veliko centrov v Sloveniji, ki lahko ponudijo kvalitetno smučanje, in to moramo tudi otrokom predstaviti," je dejal.

Izpostavil je, da so v akciji otroci deležni profesionalnega učenja in lahko tako v enem dnevu osvojijo "vsaj osnove, da se lahko varno spustijo po snegu".

V zadnjih letih poleg alpskega smučanja učijo otroke tudi teka na smučeh. Tekaški del akcije bodo odprli v ponedeljek v športnem centru Pokljuka, dnevi Šolar na smuči pa se bodo izvajali na več slovenskih smučiščih vse do sredine marca. "Radi sodelujemo v takih akcijah in si jih želimo še več. Na ta način postavimo na smuči tudi otroke, ki drugače mogoče ne bi imeli te možnosti," je povedal vodja smučišča na Mariborskem Pohorju Marko Rataj.

V tretjini smučarskih nesreč udeleženi mladoletniki

Pomemben vidik akcije je ozaveščanje o mednarodnih vedenjskih pravilih na smučiščih. Vodja sektorja uniformirane policije Policijske uprave Maribor Aleš Hanžekovič je opozoril, da so v tretjini smučarskih nesreč v Sloveniji udeleženi mladoletniki. "Pomembno je, da se otroci čim prej priučijo varnega smučanja, da znajo kontrolirati smuči, da znajo prilagoditi hitrost smučanja in se znajo tudi varno ustaviti," je povedal.

V lanski zimski sezoni so policisti na slovenskih smučiščih obravnavali 98 smučarskih nesreč, v katerih je bilo 46 oseb huje telesno poškodovanih, 53 pa lažje. Na območju mariborske policijske uprave je bilo v tem obdobju huje poškodovanih šest oseb in ena oseba lažje. "V letošnji sezoni že beležimo smučarske nesreče. Pri tem so štiri osebe dobile hude poškodbe, kar deset oseb pa lažje. Policija sicer o smučarskih nesrečah, v katerih so osebe lažje poškodovane, ni vedno obveščena, saj praviloma te nesreče obravnavajo smučarski nadzorniki," je pojasnil Hanžekovič.

Najpogostejši vzrok smučarskih nesreč sta neprilagojena hitrost smučanja in precenjevanje svojih zmožnosti. Največkrat gre za nesrečo smučarja, ki pade in se poškoduje, občasno pa so tudi trki med smučarji, poroča STA.