Pod pokroviteljstvom Evropske komisije in programa Interact v Evropi že šesto leto potekajo prireditve ob Dnevu evropskega sodelovanja, v okviru katerega predstavljajo projekte, ki jih države članice uresničujejo s sredstvi Evropskega sklada za regionalni razvoj. Nekaj rezultatov so spoznali tudi udeleženci pohoda po Mariborskem Pohorju.

Skupina 350 udeležencev se je podala na Pohorje 

Dnevi evropskega sodelovanja so namenjeni predstavitvi projekta in programov, ki jih države članice uresničujejo s sredstvi Evropskega sklada za regionalni razvoj. Na tem področju je Slovenija s sosednjimi državami uresničila številne uspešne čezmejne projekte – s področja podjetništva, turizma, kulture, regionalnega razvoja, naravne dediščine, okolja, energije – ki tvorijo identiteto obmejnega prostora, so zapisali na vladni službi za kohezijo in razvoj.

Skupina 350 udeležencev iz Slovenije, Avstrije, Madžarske in Hrvaške se je podala na Pohorje in na poti spoznavala programe čezmejnega sodelovanja Slovenije z Avstrijo, Hrvaško in Madžarsko. Direktorica Urada za evropsko teritorialno sodelovanje in mednarodne finančne mehanizme Nina Seljak je tako med drugim predstavila projekt DETOX, ki je bil sofinanciran v okviru programa sodelovanja Interreg V-A Slovenija-Hrvaška.

Glavni cilj projekta je ohraniti etnološko dediščino ruralnega področja ter jo vključiti v čezmejni turistični paket. S projektom želijo doseči povezano in atraktivno turistično ponudbo z oživljanjem etno turizma in povečanjem števila obiskovalcev kulturne dediščine.

Čezmejni programi povezujejo

Predstavljen je bil tudi projekt Mura Raba Tour iz programa Interreg V-A Slovenija-Madžarska. Partnerji v projektu bodo pripravili turistični produkt s štirimi programi: vodni, konjeniški, pohodni in kulturni turizem.

Kot zadnjega pa so udeleženci spoznali projekt PalaeoDiversiStyria, sofinanciran v okviru programa sodelovanja Interreg V-A Slovenija-Avstrija. Projekt poskuša posredovati nova arheološka in arheobotanična spoznanja z namenom spodbujanja razumevanja za kulturno dediščino in tradicijo v kmetijstvu.

Seljakova je poudarila, da si želi Slovenija s sodelovanjem v okviru Dneva evropskega sodelovanja pokazati, da nas skupne meje v okviru čezmejnih programov povezujejo. “Ti programi stremijo k uresničevanju osrednjega cilja kohezijske politike Evropske unije, in sicer k povečanju ekonomske in socialne kohezije sodelujočih držav z namenom spodbujanja skladnega, uravnoteženega in trajnostnega razvoja,” je dejala. Na osnovi javnih razpisov v okviru treh programov čezmejnega sodelovanja je bilo sicer do danes potrjenih 54 projektov (23 na programu Slovenija-Avstrija, 13 na programu Slovenija-Madžarska in 18 na programu Slovenija-Hrvaška).

STA