Krajevna skupnost Rogoza je pred časom predlagala, da bi svojo sedanjo poštno številke 2204, ki sicer pripada sosednji občini Miklavž na Dravskem polju, menjali za hoško poštno številko 2311. Na Pošti Slovenije so jim pojasnili, da mora biti takšna odločitev ob potrditvi na občinskem svetu izglasovana tudi na referendumu.

Vendar pa je občina prejšnji teden prejela dopis ministrstva za javno upravo, s katerim jih slednje poziva k razveljavitvi odloka o razpisu svetovalnega referenduma s posebno e-glasovnico ali pa ga spremeni tako, da bo izvedeno klasično glasovanje.

Občinski volilni komisiji ne želijo predati volilnega imenika

Zdaj se je zataknilo pri pridobitvi volilnega imenika, ker je ministrstvo Boštjana Koritnika mnenja, da občina sploh nima zakonske osnove za preverjanje volje ljudi glede poštne številke, saj je to v pristojnosti Pošte Slovenije. “Zakonodaja ne ureja oziroma dopušča poseganja v pristojnost Pošte Slovenije pri ureditvi oznak. Razpis svetovalnega referenduma bi bil zaradi pomanjkanja bistvenega zakonskega pogoja, da gre za vsebino iz pristojnosti občinskega sveta, nezakonit,” menijo na ministrstvu.

Zakonodaja ne ureja oziroma dopušča poseganja v pristojnost Pošte Slovenije pri ureditvi oznak. Razpis svetovalnega referenduma bi bil zaradi pomanjkanja bistvenega zakonskega pogoja, da gre za vsebino iz pristojnosti občinskega sveta, nezakonit.

Ob tem so zadržani tudi glede elektronske oblike referenduma, saj menijo, da občina tovrstnih oblik glasovanja na svetovalnih referendumih, dokler zanje ni zakonske podlage, ne more uvesti. Hoški župan Marko Soršak je na podlagi dopisa sklical korespondenčno sejo občinskega sveta, na kateri svetniki odločajo o pozivu, da ministrstvo ponovno preuči argumente in dejstva ter prekliče mnenje o nezakonitosti odloka ali pa njegovo zadržanje nemudoma predloži ustavnemu sodišču. Na podlagi mnenja ministrstva za javno upravo je zdaj tudi ministrstvo za notranje zadeve prenehalo izvajati obveznosti po zakonu o evidenci volilne pravice, saj občinski volilni komisiji ne želi predati volilnega imenika.

E- glasovanje ustrezen način izražanja javne volje med pandemijo?

Občina se pri izvajanju referenduma opira na pravno mnenje Jurija Toplaka, ki meni, da četudi zakon o referendumu in ljudski iniciativi in zakon o lokalni samoupravi ne omenjata e-glasovanja, je v času pandemije in ukrepov za zajezitev bolezni ob izpolnjevanju določenih pogojev in upoštevanju ustavnih določb mogoče izvesti lokalni referendum tudi v taki obliki. Toplak še meni, da je e-glasovanje ustrezen način izražanja javne volje med pandemijo, saj je to v tem času edini način, na katerega referendum lahko izvedejo. Zakon namreč izvedbe z običajnimi volišči in glasovnicami brez hudega zdravstvenega tveganja ne omogoča, dolžnost občine pa je, da varuje pravice občanov, je prepričan strokovnjak za ustavno pravo Toplak.

Sami smo s strokovnjaki razvili nekaj, kar bi morala razviti država. Namesto, da bi delo občin, ki rešujemo konkretne probleme ljudi, spodbujala, nam spet meče polena pod noge.

Kot ob tem dodaja župan, je občina ves čas iskala rešitve in dialog z državo, a je po njegovem najlažje reči, da to ne gre. “Sami smo s strokovnjaki razvili nekaj, kar bi morala razviti država. Namesto, da bi delo občin, ki rešujemo konkretne probleme ljudi, spodbujala, nam spet meče polena pod noge,” je dejal Soršak in izrazil prepričanje, da bo uslišana volja ljudi, ki si želijo imeti poštno številko občine v kateri živijo.