Po besedah direktorice Centra za pomoč na domu Barbare Žgajner je največji vpliv na dvig ekonomske cene imela plačna reforma, ki v njihovem primeru pomeni 12.000 evrov več na mesečni ravni. V svetniški skupini SDS podražitve niso podprli, ker je po njihovem treba počakati na novo zakonodajo o dolgotrajni oskrbi.

Center za pomoč na domu Maribor je predlagal dvig ekonomske cene storitve z 24,80 na 27,41 evra na uro, kar ob sofinanciranju iz občinskega proračuna pomeni, da bodo uporabniki v Mariboru po novem med tednom plačevali 6,74 evra na uro.

Potrdili tudi podražitev grobnin

Potem ko so mestni svetniki na eni od prejšnjih sej že potrdili podražitev grobnin na pokopališčih Pobrežje in Dobrava, so danes odobrili še 45-odstotno zvišanje cen grobnin na šestih manjših pokopališčih. To so pokopališča v Kamnici, Limbušu, Malečniku, Razvanju, na Urbanu in Gaju, ki jih upravljajo krajevne skupnosti. Zvišanje je potrebno zaradi zvišanja cen ravnanja z odpadki, vode, električne energije in vzdrževalnih del.

Po predlogu krajevnih skupnosti je nova cena grobnine za enojni grob v višini 27,61 evra na leto, kar pomeni povečanje za 8,67 evra letno. Predlagano je bilo tudi poenotenje cen pogrebnih storitev na teh pokopališčih.

Nina Gutič Slana postala predstavnica občine v svetu Doma starejših občanov Tezno

Sprva so mestni svetniki zaključili prejšnjo sejo s potrditvijo Nine Gutič Slana za predstavnico občine v svetu Doma starejših občanov Tezno. Bili sta dve kandidatki - omenjena kandidatka Gibanja Svoboda in kandidatka SDS, komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja pa je po besedah predsednice Davorke Pregl opravila izbor z žrebom.

V SDS so bili še vedno nezadovoljni, saj da je njihova kandidatka po njihovem prepričanju bolj usposobljena za ta položaj. Predsednici komisije so očitali pristranskost, zadevo pa po njihovih trditvah preučuje tudi Komisija za preprečevanje korupcije (KPK).

"Nič ne bo škodilo, če pustimo zadevo še mesec dni v javni obravnavi"

Obravnavo strategije razvoja mestnih četrti in krajevnih skupnosti v obdobju do leta 2030 so mestni svetniki na predlog Liste za pravičen razvoj mestnih četrti in krajevnih skupnosti (LPR) umaknili z dnevnega reda. Kot je dejala Lidija Divjak Mirnik (LPR), se vse mestne četrti in krajevne skupnosti s predlogom ne strinjajo, nekatere ga niso niti obravnavale.

Po njenih besedah je treba pred obravnavo na mestnem svetu izvesti javno razpravo, "da ljudje povedo, kaj si želijo". Da je potrebna javna razprava, so menili tudi v SDS, SD, Levici, NSi in Stranki mladih - Zeleni Evrope. "Nič ne bo škodilo, če pustimo zadevo še mesec dni v javni obravnavi," je menila Karin Jurše iz Gibanja Svoboda, s tem pa se je strinjal tudi župan Saša Arsenovič in premaknil gradivo na eno naslednjih sej.

Maribor velja za varno mesto

V obravnavi informacije o lanskih varnostnih pojavih na območju občine je direktor Policijske uprave (PU) Maribor Beno Meglič na vprašanja mestnih svetnikov med drugim povedal, da območje PU Maribor velja za varno. Policisti po njegovih besedah pozdravljajo zmanjševanje hitrosti na cestah, saj to vpliva na število prometnih nesreč z najhujšimi posledicami. "Nadzor izvajamo tam, kjer si to tudi želijo občani," je poudaril in dodal, da to velja tudi za Kamnico.

Na sporni cesti s cono 30 so se lani zgodile tri prometne nesreče, zaznali so 190 prekoračitev hitrosti, kjer so vozniki presegali dovoljeno hitrost za 20 do 30 kilometrov na uro. "Tam smo sicer prisotni redko," je navedel. Glede domnevnega nadlegovanja s strani tujcev v Betnavskem gozdu je Meglič povedal, da niso prejeli nobene prijave. Glede pred tremi leti ukradene skulpture v Mestnem parku pa je dejal, da storilca še niso izsledili. Župan je povedal, da bodo še letos postavili novo.

STA