Krvodajalstvo je v Republiki Sloveniji nacionalni projekt, v sistemu kvodajalstva zbiranje krvi izvajajo transfuzijske službe. Glavni organizator je Rdeči križ Slovenije s svojimi območnimi združenji, akcije pa so planirane, torej redne, dodatne ali izredne. Ena izmed takšnih akcij je danes potekala tudi na Mestni občini Maribor. In čeprav je bila to njihova prva akcija je župan MOM, Aleksander Saša Arsenovič zatrdil, da bo darovanje krvi postala tradicija.

Z občino si želijo dobrega sodelovanja

Kot je pojasnila specialistka transfuzijske medicine UKC Maribor Erika Kavaš, je center za transfuzijsko medicino UKC Maribor drugi največji center v državi, zato ima posebno vlogo, ki jo bo tudi v prihodnosti najverjetneje ohranjal. "Na področju krvodajalstva sodelujemo s 14 območnimi združenji RK in ob enem skrbimo za nemoteno zdravljenje bolnikov v treh splošnih bolnišnicah. Maribor je drugo največje središče, kjer izvajamo inovativne ukrepe," je izpostavila.

Dodala je tudi, da so imeli do sedaj dobre izkušnje in podporo, jasno pa je, da prihajajo nove generacije in zaradi tega potrebujejo podporo še naprej. "Z MOM in z županom si želimo dobrega sodelovanja, saj delamo za prihodnost Slovenije in naše regije," je še poudarila.

[[image_1_article_76548]]

V Sloveniji se populacijski vzorec spreminja

Strinjal se je tudi sekretar Območnega združenja Maribor Rdečega križa Slovenije Metod Dolinšek. "Kar tukaj počnemo je pomembna dejavnost. To je namreč eden redkih delov zdravstva, kjer tehnologija ne pomaga čisto nič. Krvi v laboratoriju ne moramo vzgojiti, lahko pa jo potrebuje vsak od nas," je izpostavil.

Spreminjajoči se demografski vzorci se, po besedah Dolinška kažejo na vseh področjih - otrok je vedno manj, posledično je vedno manj novih krvodajalcev, je pa zato vedno več starejšega prebivalstva. "Jasno je, da sistema ne bomo uspeli graditi na mladih, ampak le s pomočjo večjih organizacij. Danes smo prvič na občini, a je treba to idejo razširiti še na gospodarstvo," je dodal.

Zaposleni so kri darovali že v jutranjih urah

[[image_2_article_76548]]

Mariborski župan Aleksander Saša Arsenovič je na koncu še enkrat poudaril, da bo krvodajalska akcija na občini postala tradicija. "Vsak lahko k družbi prispeva po najboljših močeh, zato sem vesel, da smo se na Mestni občini Maribor pridružili tistim, ki so z vzgledom bili že pred nami in, da smo to organizirali tradicionalno prvič - to pomeni, da se bo nadaljevalo," je dejal.

Ob tem je dodal, da je kri že v jutranjih urah darovalo približno 30 zaposlenih in, da so s tem postavili nov mejnik. "Verjamem, da se bodo v prihodnosti pridružile tudi tiste okoliške občine, ki se do sedaj še niso. Upam, da bomo s skupnimi močmi povečali število tistih, ki darujejo kri in s tem rešujejo življenja. Pomembno je, da se kot skupnost zavedamo, da si lahko pomagamo, saj nikoli ne vemo, kdaj bomo mi potrebovali pomoč," je zaključil.