Mednarodni dan ozaveščanju o otroških rakih obeležujemo 15. februarja od leta 2002 na pobudo mednarodne organizacije - International Childhood Cancer Day. Simbol tega dne je zlata pentlja.
V Sloveniji se temu zdravstvenemu vprašanju posveča več nevladnih organizacij, med njimi še posebej Društvo junaki 3. nadstropja.
Koliko otrok prizadene rak?
Po podatkih društva v Sloveniji vsako leto za rakom zboli okoli 80 otrok in mladostnikov. Kljub 80 odstotnem preživetju, nekateri žal izgubijo boj s to boleznijo. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), letno pri okoli 400.000 otrocih in mladostnikih, v starosti od 0 do 19 let na novo odkrijejo raka.
Pri otrocih so najpogostejše oblike raka: levkemija (30%), tumorji osrednjega živčevja (20%), limfomi (12%) in drugi solidni tumorji.
Poseben štajerski projekt
V Društvu za boj proti raku Štajerske Maribor so v okviru mednarodnega dne tudi letos izpostavili skupni ozaveščevalni projekt z oblikovalko Tino Krajnc - Moi, ki so ga poimenovali ZLATA MAŠNA.
[[image_1_article_63367]]
Gre posebej za ta namen oblikovan lesen metuljček, z zlato mašno. Z nakupom ZLATE MAŠNE prispevate k zbiranju sredstev za ozaveščevalne akcije o rakih otrok in mladostnikov. Več o projektu ZLATA MAŠNA si lahko preberete na spletni strani DBPR Štajerske Maribor ali na spletni strani Moi tukaj.
[[image_2_article_63367]]
Dr. Maja Ravnik, predstojnica Onkološkega oddelka UKC Maribor in članica UO DBPR Štajerske Maribor je o mednarodnem dnevu ozaveščanja o otroških rakih povedala:
»Pomembno je, da se zavedamo ranljivosti bolnikov z rakom, ki je prisoten v vseh starostnih obdobjih, tudi pri otrocih in mladostnikih. Rak pri otrocih spada med redke bolezni. Z zgodnjo diagnostiko in dostopnostjo do zdravljenja je rak ozdravljiv v približno 80%, ga je pa zaradi raznolikosti bolezni pri otrocih in mladoletnikih težko diagnosticirati. Hitro ukrepanje je prava pot.«