V nedeljo, 6. oktobra, bodo Mariborski flosarji v svoje vrste z jubilejnim 40. splavarskim krstom sprejeli novega člana. Splavarjenje po reki Dravi predstavlja pomemben del mariborske zgodovine. Na Lentu so pristajali šajke, splavi in rance, saj je tu nekoč bilo večje pristanišče za splave. Tradicionalni dogodek na Dravi – prvi se je zgodil že leta 1985 – pa prav vsakič privabi na dravsko obrežje množico obiskovalcev in uglednih gostov.

[[image_2_article_70461]]

»To je bila pomembna letnica v našem društvu. Torej 1985 leta so se člani društva, med njimi takratni predsednik društva Janez Jerman in splavarski veteran Ivan Verboten – Vanč, odločili, da je potrebno ohraniti spomin na splavarjenje. Tako so organizirali prvi splavarski krst. V ta namen so sestavil tudi prvi splav, za turistične namene,« nam pojasni Tadeja Fijačko, predsednica Turističnega društva Maribor.  

Kdo je letošnji krščenec ostaja skrivnost

»Program se začenja ob 10.30 na Lentu pred Sodnim stolpom. Mariborski flosarji se bomo v povorki sprehodili do Splavarske brvi. Spremljali nas bodo orkester Kungoške pleh muzike, Mažoretno društvo Ruše, učenci OŠ Kamnica, Malečniški brači in splavarji od drugod,« nam pojasnjuje Fijačko.

[[image_1_article_70461]]

Pred Hišo Najstarejše trte se bo nato ob 11. uri začel dogodek splavarskega krsta. »Tam bodo obiskovalci lahko videli kulturno-umetniški program, ki bo obarvan z narodno-zabavno glasbo, folkloro in s tem posebnim obredom, ko bomo novinca sprejeli med izkušene splavarje.«

V sodelovanju z Zavodom Mars pripravljajo tudi ustvarjalne delavnice, na katerih bodo otroci ustvarjali male splave, ki jih bodo bodisi odnesli domov bodisi spustili po reki Dravi. 

Kdo je krščenec pa ostaja skrivnost. »Letos smo se namreč odločili, da bo to malo presenečenje. Izdam lahko le to, da bomo malo kršili tradicijo, nekoč so to namreč vedno bili mladi fantje, novinci, ki so bili prvič na splavu. Pa naj kar ostane pri tem,« nam zaupa Fijačko. 

Letošnji častni boter je župan Saša Arsenovič. »Zelo smo počaščeni in ponosni, da se je odzval naši prošnji. To pomeni tudi neko pohvalo in priznanje za naše delo,« pove Fijačko. Turistično društvo Maribor pa bo na ta dan prejelo tudi mestni pečat, za ohranjanje tradicije splavarjenja in pomembno 40. obletnico delovanja.