Po številnih preprekah se je energetska sanacija in obnova Osnovne šole Tabor I naposled le zaključila, dogodek, ki sovpada s 45. obletnico šole, pa so na OŠ Tabor I sinoči proslavili s svečano akademijo.

Prazničnemu vzdušju je bil tako dodan še en razlog za veselje ter hvaležnost več, učenci šole pa so se v doživeti praznični prireditvi zahvalili za nova okna, fasado, strope, ploščice … A prenovljena šola je več kot le prepoznavna rdeče-rumena zgradba …

»Nova okna nam prinašajo svež zrak in prijaznejši razgled, nova vrata pa nas varujejo,« o prenovljeni šoli razlagajo učenci: »Fasada je obraz naše šole in skrbi, da nam poleti ne bo vroče in nas pozimi ne bo zeblo.«

»Obnovljeni stropi skrbijo za udobje in akustiko. Ko dvignemo pogled k njim, se zdi, da ni omejitve za naše znanje in ambicije,« so še povedali in dodali: »Nove ploščice na hodniku v pritličju, ki se povezujejo s starimi, nas spomnijo, da se hkrati sprehajamo skozi zgodovino in prihodnost. Prenovljena toplotna podpostaja je za udobje in toplino, ki daje dodaten zagon za učenje.«

Naposled obnova le zaključena

Za obnovo Osnovne šole Tabor I, o kateri smo v preteklosti že precej poročali, je bilo potrebno odšteti več kot 2,5 milijona evrov, pri čemer je bilo iz kohezijskega sklada sofinanciranih nekaj manj kot 600 tisoč evrov, preostalo je pokrila Mestna občina Maribor.

V okviru projekta se je izvedla prenova stavbnega ovoja, zamenjalo se je stavbno pohištvo in namestila zunanja senčila, prenovil se je ogrevalni sistem, notranja razsvetljava, namestili so se termostatske ventili in vzpostavilo energetsko upravljanje.

Poseben aplavz je bil na prireditvi namenjen tudi direktorici podjetja Mata tim, ki je poskrbelo za gradbena dela ter za to, da je včasih vse teklo tako, da je »bilo že kičasto«, kot je povedala ravnateljica Osnovne šole Tabor I Martina Rajšp.

Iz sedanjosti je prisotne svečana akademija popeljala tudi v preteklost, v začetno dolgotrajno sago gradnje Osnovne šole Tabor I, ki se je sprva imenovala Osnovna šola Veljka Vlahoviča, do njene prve podobe, ki je veljala za eno najmodernejših šol v Jugoslaviji ter je številnim jugoslovanskim zgradbam služila za vzor pa vse do danes, ko šola obeležuje še en mejnik.

Svečane akademije ob prenovi Osnovne šole Tabor I so se udeležili vidni predstavniki šole iz preteklosti, pa tudi številni posamezniki iz sveta šolstva, številni govorniki pa so ob toplih besedah ob prenovi ter 45. rojstnem dnevu šoli ob nezadržno bližajočem se abrahamu zaželeli še več novosti.

Arsenovič o podfinanciranju

Nekoliko bolj neposreden pa je bil župan Mestne občine Maribor, ki je sicer pozdravil uspešno prenovo – ta sicer ni bila brez preprek – ter opozoril, da so podobni projekti in investicije zaradi finančnih težav občine vedno manj mogoči …

»Božiček gre v trgovino … In če sem jaz Božiček za to mesto, je moja trgovina vsakokratna vlada. In če je trgovina zaprta, potem vam zdaj jaz res povem, da, žal, kljub velikim potrebam, ne vidim, da bi lahko pri takšnem načinu financiranja lokalnih skupnosti sploh zgradili kakšno šolo,« je bil neposreden Arsenovič, ki pa je obljubil, da bo Mestna občina Maribor kljub finančnim oviram prihodnje leto začela z novimi projekti.

Tako je na področju mariborskih šol Arsenovič obljubil nadaljnje urejanje velikih zunanjih multifunkcijskih igrišč, ki se obetajo pri Osnovni šoli Leona Štuklja ter Osnovni šoli Prežihovega Voranca.