Mestna občina Maribor tudi letos nadaljuje s prodajo svojega nepremičninskega premoženja. Gre za prakse, ki jih občine izvajajo redno – bodisi zaradi neuporabnosti posameznih objektov bodisi kot vir sredstev za investicije. Maribor pri tem ni izjema.

V občinski lasti se trenutno nahaja precej nepremičnin: 46 stanovanj, dodatnih 28 pa v solasti z drugimi občinami prek Javnega medobčinskega stanovanjskega sklada. V poslovnem segmentu ima občina 290 poslovnih prostorov in stavb, največji obseg pa predstavljajo nezazidana stavbna zemljišča, skupaj jih je 1841, s skupno površino dobrih 1,19 milijona kvadratnih metrov.

Letos od prodaje predvidenih dobrih 12 milijonov prihodkov

Do sredine letošnjega leta je občina prodala deset stavbnih zemljišč, s čimer je v proračun priteklo 2.275.075 evrov. Stanovanja in poslovni prostori letos še niso bili prodani, saj so ti postopki še v teku.

Mestna občina Maribor k posamezni prodaji pristopi, ko preveri in uredi pravno in dejansko stanje nepremičnin, ki jih trenutno želi odprodati.

V drugi polovici leta so predvidene dodatne prodaje. V teku so dražbe za osem stanovanj, dva poslovna prostora ter enajst zemljišč. Letos je po besedah pristojnih od prodaje poslovnih objektov in prostorov, stanovanj, kmetijskih in stavbnih zemljišč načrtovanih skupno 12.103.000 evrov prihodkov.

Sredstva, zbrana s prodajo nepremičnin, niso splošni proračunski prihodek. Gre za namenska sredstva, kar pomeni, da se lahko porabijo le za gradnjo, nakup ali vzdrževanje občinskega stvarnega premoženja. 

Zakaj prodajajo?

Razlogi za prodajo so različni in se presojajo od primera do primera. "Med najpogostejšimi so pridobivanje sredstev za nadaljnje investicije, neustreznost oziroma neuporabnost nepremičnin za potrebe občine ter visoki stroški vzdrževanja, ki presegajo koristi njihovega ohranjanja v lasti," pojasnjujejo na občini.

V skladu z veljavno zakonodajo v letu 2025 ima občina sprejet Načrt razpolaganja (prodaje) z nepremičnim premoženjem last Mestne občine Maribor, ki je sestavni del Odloka o proračunu za leto 2025.

Dodajajo še, da je cilj učinkovitejše upravljanje občinskega premoženja ter usmerjanje sredstev "tja, kjer so resnično potrebna."