Glede na izkušnje in raziskave imamo v Sloveniji velike težave z ne-motorično razvitostjo otrok, večina otrok in mladostnikov od 10 let naprej ob telefonih v povprečju preživi 5 ur in več dnevno. Petra iz Razvedrilka daje v vseh dejavnostih, ki jih ponuja in izvaja, velik poudarek gibanju in igram našega otroštva in otroštva naših staršev, babic in dedkov.

Igre, ki smo se jih igrali pred desetletji

Otrokom želi tako s pomočjo izrisanih talnih iger na zunanjih in notranjih površinah kot s pomočjo ostalih aktivnosti, ki jih izvaja, približati igre, ki smo se jih igrali več 10 let nazaj, jim na tak način popestriti prosti čas, stran od najrazličnejših mobilnih naprav ter jim omogočiti razvoj ravnotežja, koordinacije, kondicije, odrivne moči in domišljije. »Pokazati jim želim kako malo je potrebno za radost in veselje in kako pomembno in prijetno je lahko medsebojno druženje, druženje s svojimi vrstniki, ob najrazličnejših in zelo zabavnih igrah.«

V Mariboru popestrila 24 lokacij

V lanskem letu je s pomočjo projekta »Z gibanjem do znanja« in s pomočjo finančne podpore kar osmih mariborskih podjetij talne igre izrisala pred kar 15 enotami vrtcev v Mestni občini Maribor.  Skupno pa je v MO Maribor s talnimi igrami popestrila že približno 24 lokacij talnih površin.

In kako je prišla na idejo?

Ko je Petrina hčerka dopolnila dve leti, sta ji z možem del stene v otroški sobi popestrila s plakatom na katerem so bile napisane velike tiskane črke in ob vsaki črki narisane risbice, ki se pričnejo na posamezno, ustrezno črko. »Prvih šest mesecev ji ta plakat ni bil zanimiv, nato pa ji je kar naenkrat vzbudil zanimanje. Ob njem se je veliko krat ustavila in ga opazovala, pri treh letih pa že obvladala abecedo in pisanje velikih tiskanih črk,« opiše Petra. Hčerka se je tako učila povsem spontano, neprisiljeno, ob igri in to je Petro popolnoma prevzelo.

Gibanje s pomočjo talnih iger

»Dve leti kasneje, leta 2016 smo se v nadzornem odboru odločili, da pred stanovanjsko stavbo, v kateri stanujemo, prenovimo dotrajano otroško igrišče,« pove. V sklopu prenove je, med drugim, prišla na idejo, da bi s pozitivnimi barvami in najrazličnejšimi oblikami popestrili tudi tlakovane talne površine in otrokom zraven inovativnih igral omogočili tudi igro in gibanje s pomočjo t. i. talnih iger. Narisala je gosenico z velikimi in majhnimi tiskanimi črkami, pa polje za igro »Človek ne jezi se«, skok v daljavo, twister, ristanc in stopinje.

Odziv je izjemen

»Otroci me že med samim izrisom zelo radi opazujejo in me ob tem nenehno sprašujejo po tem kaj počnem. Ko izrisano osnovo pričnem tudi barvati, pa bi njihove nožice po igrah že kar takoj želele poskakovati vendar je žal potrebno počakati nekaj ur, da se barva dodobra posuši.« Velikokrat jo razveseli sporočilo, v katerem je fotografija na kateri so otroci, ki igre uporabljajo. Ob tem pove: »Takrat se preprosto kar razjokam saj se me nasmejani obrazi, polni veselja in radosti tako zelo dotaknejo. S tem je moj namen več kot dosežen – otroci se igrajo odzunaj, na svežem zraku in se imajo ob tem tako zelo lepo, zraven tega pa se povsem spontano učijo tudi najrazličnejših veščin za življenje.«

Izris je zahteven

Vsaka igra je narisana z roko, s čopičem. Nanese zmeraj več plasti visoko kvalitetne barve za beton. Ogromno ljudi meni, da gre za barve s katerimi se najpogosteje pršijo talne označbe po kolesarskih stezah in cestah vendar temu ni tako. Te barve predstavljajo tisti najvišji nivo kvalitete zato je tudi njihova cena temu primerna. Cene talnih iger se razlikujejo od igre do igre. Pomembno vlogo pri tem ima predvsem zahtevnost izrisa in količina barve, ki je potrebna za sam izris.

»Želim si, da se na igrišča in v čas šolskih odmorov vrne preskakovanje gumitvista, želim si, da otroci ponovno kotalijo frnikole, da se družijo ob igri »zemljo krast«, želim si sodelovanja z še več podjetij in sicer iz celotne Slovenije. »Kjer je volja, je tudi pot« in s skupnimi močmi lahko še naprej pišemo zelo lepe zgodbe, zgodbe katerih del so, ne samo otroci ampak vse generacij,« pove ob koncu.