Maribor se očitno sooča z vse bolj perečo problematiko javnega uživanja drog, ki prebivalcem in obiskovalcem mesta povzroča resne skrbi. V uredništvu smo v nekaj dneh prejeli kar dve pismi bralcev, ki z obupom opozarjajo na drastično poslabšanje razmer v samem središču mesta.

Dve pismi, enaka opozorila

Prebivalci Grajskega trga in Partizanske ulice so v pismu izrazili "vse večji obup nad razmerami, ki vladajo v središču mesta, pred vhodom v Pokrajinski muzej". Njihove navedbe so pretresljive: »Narkomani zadeti ležijo po klopcah in tleh, medtem ko se v ozadju odvija preprodaja – sredi belega dne, tik ob muzeju in drugih javnih ustanovah. Priložena fotografija zgovorno priča o vsakodnevnem dogajanju, ki ga ne moremo več tolerirati.«

PREBERITE ŠE: V Mariboru sredi dne 'zadet' na klopci, za njim preprodaja: "Soočamo se z zastrašujočo realnostjo"

Občani poudarjajo, da to ni več zgolj socialni problem, temveč "javno-zdravstvena in varnostna grožnja", ki ogroža tudi najmlajše.

Občina pojasnjuje: Medobčinsko redarstvo na tem področju nima pristojnosti

Na očitno zaskrbljenost meščanov se je odzvala tudi Mestna občina Maribor, ki jasno pojasnjuje omejene pristojnosti Medobčinskega redarstva. Z občine so sporočili, da imajo redarji pristojnost »le za nasilno beračenje, torej v primeru, da bi kdo beračil z uporabo nasilnih metod, tako kršil javni red in mir, nadlegoval, žalil …«. Po drugi strani pa je »trgovina z drogo v domeni policije, na tem področju redarji nimajo pristojnosti.«

MORDA VAS ZANIMA: Mariborska policija odgovarja na opozorila o javnem uživanju drog v centru mesta

Na Policijski upravi Maribor so nam zagotovili, da problematiko spremljajo "z ničelno toleranco". Višji samostojni policijski inšpektor Matej Harb je dejal, da policisti izvajajo opazovanja, patrulje in ukrepajo ob poslabšanju varnostne situacije. Je pa poudaril, da so tudi pristojnosti policije vezane na konkretne določbe zakonodaje. »Odgovori na to temo niso enoznačni, saj je potrebno od primera do primera preveriti vse okoliščine in dejansko stanje, da se dejanja obravnavajo kot kazniva ravnanja, v okviru katerih pa je potrebno ugotoviti ali kaznivo ravnanje vsebuje elemente prekrška ali elemente kaznivega dejanja,« poudarja Harb.

Sofinanciranje preventivnih programov

Čeprav neposredno preganjanje trgovine z drogami ni v pristojnosti občinskega redarstva, Mestna občina Maribor poudarja, da se problematike zasvojenosti in njenih posledic zavedajo in jo rešujejo z dolgoročnimi, proaktivnimi ukrepi. Že leta 1997 je v Mariboru pričela z delom "koordinacija izvajalcev programov preprečevanja, socialne rehabilitacije in zdravljenja odvisnosti od nedovoljenih drog", ki jo je župan s sklepom imenoval za svetovalno telo. Občina poudarja, da je bila s tem "vzpostavljena povezava med izvajalci programov na lokalnem nivoju, ter nadaljnje vključevanje v sistem programov v Sloveniji."

Aktivno se sofinancirajo specifični preventivni programi za preprečevanje zasvojenosti otrok in mladine, s čimer se "zagotavlja, da ti programi delujejo". Sredstva so namenjena tudi mariborskim osnovnim šolam za izvajanje preventivnih programov. Poleg tega k preventivnim in kurativnim programom prispevajo tudi ZD dr. Adolfa Drolca, UKC Maribor, Nadškofijska Karitas Maribor, RKS-OZ Maribor, ZPM Maribor in Policijska uprava Maribor.

Vse je v povezovanju

Poudarjajo tudi aktivno vlogo v novembru, mesecu ozaveščanja o zasvojenosti. »Zavedamo se, da zasvojenost in z njo povezane posledice predstavljajo resen problem sodobne družbe, ki ima mnoge razsežnosti,« so zapisali. Dodajajo, da »aktivnosti za preprečevanje in zmanjševanje zasvojenosti niso usmerjene le na psihoaktivne substance, temveč tudi na splošne ukrepe krepitve osebnostnih, socialnih in vedenjskih veščin.«

Vsako leto se Ministrstvu za zdravje poroča tudi o višini sredstev za preventivne in kurativne programe ter sodeluje na skupnih srečanjih, kjer se na osnovi Nacionalnega programa pripravljajo smernice za lokalne akcijske skupine. Pomembno vlogo ima tudi mreža socialnovarstvenih programov Maribor z imenom zDRAVkA, ki združuje izvajalce programov preprečevanja odvisnosti. Aktivni so tudi pri razpravah z različnimi deležniki na področju duševnega zdravja in odvisnosti mladih, kot je bil nedavni dogodek "Združimo moči za podporo mladim" v Vetrinjskem dvoru.