Pred nekaj tedni je na Brdu pri Kranju potekala zaključna prireditev natečaja Prostovoljec leta 2023, na kateri so bila podeljena priznanja izbranim prostovoljcem in prostovoljskim projektom. Mladinski svet Slovenije (MSS) je tako že dvaindvajsetič podelil priznanja v natečaju in pripravil zaključno slovesnost, ki jo je gostila predsednica RS dr. Nataša Pirc Musar

V natečaj je prispelo 89 prijav

Natečaj Naj prostovoljec leta igra ključno vlogo pri prepoznavanju tistih, ki so se v prostovoljskem delu še posebej izkazali. Nagrade se podeljujejo v več kategorijah, med njimi so nagrade za naj mladinskega voditelja, naj mladinski projekt, naj prostovoljce in prostovoljke v različnih starostnih kategorijah, naj prostovoljski projekt ter priznanje za posebne dosežke. V natečaj je letos prispelo 89 prijav, 16 za projekte in 73 za posameznike. 

"Podelitev nagrad je tako priznanje in poklon vsem vam, ki s svojim delom gradite boljši svet. V današnji družbi, ki jo zaznamujejo hitre spremembe in vse večji individualizem, postaja prostovoljstvo ključna dejavnost za krepitev skupnosti in solidarnosti. Še posebej pomembno je, da se vrline prostovoljstva širijo med mladimi, saj ste prav vi tisti, ki boste oblikovali prihodnost družbe. Širjenje vrlin prostovoljstva med mladimi je ključno za gradnjo bolj solidarne in pravične družbe, kjer se ceni pomoč in sodelovanje. Vsak, ki sprejme in živi vrednote prostovoljstva, postane odgovoren, empatičen in angažiran član družbe," je uvodoma povedala predsednica republike, dr. Nataša Pirc Musar.

Anej M Irgolič je postal naj prostovoljec v starosti do 29 let

Naj prostovoljec v starosti do 29 let je postal Mariborčan Anej M Irgolič. "Priznanje si je zaslužil za aktivno in vsestransko sodelovanje na mnogih področjih. Kljub svoji mladosti izkazuje več kot 12 let vključenosti v prostovoljstvo tudi pri drugih organizacijah. Njegov nabor dejavnosti zajema skoraj vse segmente aktivne participacije mladih. S svojim delovanjem si prizadeva negovati progresivno, trajnostno, akademsko in stabilno okolje za mlade, kar je lahko mnogim zgled," so zapisali v obrazložitvi nagrade.

Kot sam pojasni, ga prostovoljstvo spremlja že od nekdaj. "Že kot kot šolarček v osnovni šoli sem iskal načine, da svoj prosti čas izkoristim čim boljše. Toliko let kasneje, ugotavljam, da mi je slednje uspelo, saj mi novih projektov in podvigov ne zmanjka," pove in doda, da že vrsto let prostovoljno deluje v okviru Inštituta za razvoj družbene odgovornosti, kjer aktivno prispeva k razvoju družbene odgovornosti v slovenskem in v svetovnem merilu.

V preteklem letu je sodeloval v raznih projektih

V preteklem letu je recimo sodeloval v projektu pod sloganom ZLATO SEME KALI IN USTVARJA SVETLO PRIHODNOST, s katerim so mladim omogočili podporo in prostor, da se soočijo z lastno ustvarjalnostjo in hkrati dodajo vrednost družbi. Prav tako pa v okviru Zveze prijateljev mladine Maribor od leta 2012 aktivno soustvarja projekt Mladi za napredek Maribora in Otroški parlament.

V projektu Otroški parlament sodeluje z mladimi in jih poskuša spodbujati, da kritično pristopijo k družbenim problemom, pri tem pa z ekipo naslavljajo aktualne teme kot so zdravje, izobraževanje, mobilnost in zaposlitev. Tudi projekt Mladi za napredek Maribora je usmerjen k mladim, saj dodaja pomemben doprinos k razvoju raziskovalne dejavnosti mladih raziskovalcev v štajerski regiji na osnovnošolski in srednješolski ravni. 

"V prvi vrsti sem vesel, da je nagrada romala v štajerske konce"

V svetu, kjer se pogosto srečujemo s pomanjkanjem empatije, časa in interesa, prostovoljstvo ponuja priložnost, da prispevamo k skupnosti, delimo znanje in izkušnje ter gradimo mreže zdrave soodvisnosti. "V sodobnem kontekstu, kjer se mladim pogosto pripisujejo pasivne vloge, prostovoljstvo predstavlja aktivno izbiro in daje oznako odgovornosti. S tem, ko se mladi odločajo za angažma, postajajo agenti sprememb, ki lahko prispevajo k boljši družbi. Tako prostovoljstvo ni le pomembno, ampak je tudi nujno za oblikovanje skupnosti, ki temelji na solidarnosti in razumevanju," poudari mlad prostovoljec.

Izpostavi tudi, da prostovoljstvo v svojem bistvu prinaša čar, da si za svoja prizadevanja nagrajen sproti, nematerialno, včasih tudi nevede. Kljub uram porabljenega dela na posameznem projektu je plačilo za opravljeno delo, nekaj drugega in predvsem lepšega kot klasično plačilo ali vrste pohval. "Ravno zaradi tega, ker za svoje prostovoljno delo sicer ne pričakuješ plačila in odlikovanj, je bil trenutek ko sem izvedel, za nagrado še toliko žlahtnejši. Vesel sem, da je moje delo opaženo in v širši množici videno, da nekaj počnem prav. V prvi vrsti pa sem vesel, da je nagrada romala v štajerske konce," se pošali.

S svojim delom želi ustvariti dolgoročne spremembe

Anej meni, da je ključno, da se ne osredotočamo le na kratkoročne rezultate, ampak razmišljamo dolgoročno – kaj puščamo za sabo? "Z vsako novo pobudo in projektom, pri katerem sodelujem, želim ustvariti dolgoročne spremembe. Verjamem, da majhne spremembe na lokalni ravni lahko vodijo do večjih družbenih premikov. Končno pa me motivira tudi to, ko opazujem spremembe in rezultate, hkrati pa se zavedam, da sem "veliki pok" teh sprememb morda povzročil prav jaz," pove.

"Motivira me občutek odgovornosti do družbe."

Kljub osvojenemu priznanju ostaja prostovoljec

"Kot pravnik se zavedam, da je znanje močno orodje v življenju, ki utrjuje pot sprememb, in zato si naprej prizadevam pomagati mladim, da se izobražujejo, kritično opazujejo svet, razvijajo svoje potenciale in oblikujejo trajnostno prihodnost. Navkljub visokemu priznanju vsekakor ostajam del prostovoljske družine še naprej," nam zatrdi.

Najbolj pomembno je namreč prav to, da mladi najdejo svoje področje, kjer lahko najbolje prispevajo k dobrobiti družbe, in pri tem sledijo svoji strasti. "Če najdeš strast in zagon, potem se nikoli ne boš spraševal, če je ta pot prava, ker za nepotrebna vprašanja zmanjka časa," se pošali Anej.