V Mariboru imamo v prvih tednih januarja daljša obdobja, ko so v zraku višje koncentracije onesnaževal, kot so delci PM10. V stabilnih vremenskih razmerah z malo vetra se onesnaževala kopičijo v prizemni plasti zraka in pogosta so večdnevna zaporedna preseganja mejnih vrednosti, predvsem delcev PM10, sporočajo na Mestni občini Maribor.

Kljub povišanim vrednostim zrak v Mariboru čedalje boljši

Od januarja do novembra 2019 je bilo v središču Maribora izmerjenih deset preseganj PM10. V letu 2018 jih je bilo 30 in leto poprej 35. Izmerjene vrednosti delcev PM10 v središču Maribora so še vedno nad priporočenimi vrednostmi Svetovne zdravstvene organizacije.

Včeraj in danes so merilniki v Mariboru prav tako izmerili povišane ravni delcev PM10, in sicer včeraj 61 mikrogramov na kubični meter delcev PM10, danes pa 52. V obeh dneh smo tako presegli mejno vrednost (50).

Upamo lahko na več vetra 

Dolgoročno pa se kakovost zunanjega zraka v središču Maribora izboljšuje. V letih 2014 do 2018 so bile izmerjene najnižje koncentracije teh delcev po letu 2001, podobno je pri večini drugih onesnaževal. K temu so gotovo pripomogli mnogi ukrepi občine, predvsem na področjih prometa in ogrevanja: podpora trajnostni mobilnosti, izboljševanje javnega potniškega prevoza, širjenje kolesarskih mrež, nakup avtobusov in delovnih vozil javnih podjetij na okolju prijaznejša goriva, širjenje omrežja daljinskega ogrevanja in plinovoda …

Če se bo stabilno vreme s temperaturnim obratom nadaljevalo, bomo še naprej ugotavljali višje koncentracije delcev PM10 in več preseganj mejne dnevne vrednosti. Če temperaturne inverzije ne bo in bo več vetra, pa bodo koncentracije delcev PM10 nižje.

Veliko lahko za čistejši zrak v mestu naredimo tudi občani:
• čim več uporabljamo javni potniški promet;
• smo pozorni na način kurjenja v individualnih kuriščih. Uporabljajmo primerno suha drva primerne kakovosti, brez smole;
• ne kurimo odpadkov lesa, papirja, plastične in druge embalaže ter podobnih materialov;
• poskrbimo za redno vzdrževanje kurilnih naprav in čiščenje dimnika ter se v dneh z večjo onesnaženostjo odpovemo kurjenju v odprtih kaminih.

Najnovejše informacije o povišanih ravnih delcev PM10 v zraku in priporočila za prebivalce najdete na povezavi Agencija Republike Slovenije za okolje.