Mestna občina Maribor omogoča najem takšnih vrtičkov na različnih lokacijah, kar prispeva k trajnostnemu razvoju mesta, izboljšanju kakovosti bivanja ter omogoča mestnim prebivalcem umik v naravo. Mnogim Mariborčanom mestni vrtički predstavljajo sprostitev, hkrati pa omogočajo zdrav način preživljanja prostega časa na svežem zraku. Za več informacij o najemu smo vprašanja naslovili na Mestno občino Maribor.
Vrtovi na različnih lokacijah v Mestni občini Maribor
Vrtovi v upravljanju MOM se nahajajo v 18. katastrskih občinah na 82. parcelah, v skupni površini skoraj 105.000 kvadratnih metrov.
Večja območja vrtičkov so v bližini večjih urbanih naselij v Borovi vasi, pri Stražunu, na Adamičevi na Studencih, na Teznu pri šoli Martin Košak ter pri oddajniku, na Pobrežju pri osnovni šoli Bratov Greifov ter več namenskih lokacij za vrtove, ki se nahajajo v Morskem jarku, Mestni vrtovi pod Gorco ter Eko urbani vrtovi na Vrbanskem platoju.
[[image_1_article_70241]]
Večina vrtov na stavbnih zemljiščih, kar pomeni, da gre za začasne lokacije
Razen lokacij vrtov Morski jarek, Mestni vrhovi pod Gorco ter Eko urbani vrtovi so ostali vrtovi na stavbnih zemljiščih, kar pomeni, da gre za začasne lokacije oziroma vrtove in je mogoče njihovo rušenje.
Cena najema za posamezni vrt je 0,30 evra na kvadratni meter letno. Lahko so pa dodani obratovalni stroški, med katere sodi morebiten vodovodni priključek, voda, košnja, kar je odvisno od posamezne lokacije vrta ter njegove opremljenosti.
Pot od prijave do prevzema se razlikuje
Zainteresirani lahko vlogo za najem vrta oddajo pod pogojem, da so prebivalci mestne občine Maribor, drugih pogojev ni. Prijavni obrazec za najem vrta se tako nahaja na spletni strani MOM: https://maribor.si/vloge_obcanov/prijavni-obrazec-za-najem-vrticka-na-obmocju-mestne-obcine-maribor/. Več informacij pa lahko občani poiščejo na Uradu za gospodarske dejavnosti.
Pot od prijave do prevzema je časovno odvisna tudi od samih preferenc vlagatelja. Odvisno je tako od lokacije, kje vlagatelj želi imeti vrt, do njegovega interesa po lokaciji. Vsak posameznik pa je kontaktiran s strani MOM, kjer se pogovorijo, kje bi bilo možno ter primerno za posameznega zainteresiranega.
[[image_2_article_70241]]
Vrtovi se preverjajo s strani pristojnih organov. Gledajo predvsem uporabo in izrabo vrta, kot je predvideno z najemno pogodbo. V primeru, da se ugotovi, da je vrt neobdelan ali pa neustrezno uporabljan, se najemnika pozove k ureditvi, če tega ne stori, sledi odpoved najema. Letno je takšnih okoli 10, vrtove pa potem prevzamejo drugi zainteresirani.
Interes za najem vrta narašča
Interes za najem vrta se iz leta v leto povečuje. Če je morda nekoč veljalo, da so za najem zainteresirani predvsem starejši oziroma upokojenci, je zadnja leta trend vse bolj na strani mlajše populacije, kjer je poudarek na mladih družinah z otroci.
[[image_3_article_70241]]
Zaradi vedno večjega interesa ljudi po vsaj delni samooskrbi pa je v interesu MOM ne zgolj ohranjanje sedanjih lokacij vrtov, temveč na ustreznih površinah tudi širitev le-teh.