V Centru za medicinsko rehabilitacijo mariborskega zdravstvenega doma so ob današnjem svetovnem dnevu fizioterapije v sodelovanju z Olimpijskim komitejem Slovenije (OKS) slovesno odprli novi referenčni športno-medicinski center.
Direktor zavoda Jernej Završnik je ob odprtju izrazil veselje, da so postali del mreže olimpijskih referenčnih športnomedicinskih centrov v Sloveniji, ki zagotavljajo celostno obravnavo športnikov od začetka diagnostičnega postopka do zaključka zdravljenja in hkrati omogočajo zdravstvene storitve v optimalnem času z zagotavljanjem visoke strokovne ravni diagnostičnih in terapevtskih postopkov.
“Vse pohvale naši mladi ekipi centra za medicinsko rehabilitacijo, ki sledi viziji našega zavoda, da s stalno strokovno in organizacijsko rastjo postajamo vse bolj cenjena ustanova primarnega zdravstva v Sloveniji in učno središče za ozaveščanje bolnikov o pomenu skrbi za zdravje,” je dodal Završnik.
Fizioterapija pomemben del rehabilitacije bolnikov
Da je fizioterapija pomemben del rehabilitacije bolnikov po športnih poškodbah, pa je poudaril vodja fizioterapevtskega oddelka v centru Alen Pavlec in spomnil, da zaradi finančne nezmožnosti športnih klubov in staršev mladim športnikom tovrstna ustrezna obravnava doslej pogosto ni bila dostopna.
“To se dogaja kljub velikim obremenitvam na treningih in tekmovanjih. Fizioterapijo v športu pogosto izvajajo ljudje brez ustreznih kompetenc, izkušenj in izobrazbe. Naš center zato v tem segmentu s partnerji vpeljuje inovativne rešitve,” je dodal Pavlec.
Kot je ob odprtju povedal podpredsednik OKS Tomaž Barada, gre za odprtje že drugega referenčnega centra za športnike v Mariboru, zagotovo pa prvega, ki bo poskrbel za mlajše generacije športnikov. Ob tem se je nekdanji mojster borilnih veščin spomnil časov lastne kariere, ko športniki pogosto niso vedeli, kam naj se obrnejo v primeru poškodb.
“Maribor je športno mesto. Proizvajamo veliko vrhunskih športnikov, zato je takšen center zelo potreben. Pomembna je strokovna pomoč vrhunskih fizioterapevtov. Zahvala za to gre Zdravstvenemu domu Maribor in verjamem, da bo to uspešna zgodba,” je še dodal Barada.
V celovito podporo športnikom spadajo tudi zdravstvene storitve
Vodja projekta olimpijskih referenčnih športno-medicinskih centrov Andraž Kopač je dodal, da je naloga OKS zadolžena za celovito strokovno podporo športnikom, med te naloge pa sodijo tudi zdravstvene storitve. Prav v ta namen so razvili omenjeni projekt, s katerim skozi pogoje, ki jih centri morajo izpolnjevati, zagotavljajo, da bodo športniki pri njih dobili kakovostne storitve.
“Pri tem ne gre le za fizioterapijo, pač pa tudi za kineziologijo, športno prehrano in psihologijo, tako da lahko športnik na enem mestu dobi vse tisto, kar pri svojem trenažnem procesu potrebuje,” je dodal Kopač in poudaril, da centri niso namenjeni samo vrhunski športnikom, pač pa tudi mladim in rekreativnim športnikom.
To je potrdil tudi športni koordinator športnih oddelkov na mariborski drugi gimnaziji Dejan Korotaj in pojasnil, da skušajo v času šolanja tudi športnikom dijakom ponuditi največ kar lahko. Ker so del treningov in tekmovanj tudi poškodbe, je takšen projekt dobra interdisciplinarna zgodba, kako vsem čim prej pomagati nazaj v proces treningov.
“Našim dijakom tako skušamo v najkrajšem možnem času omogočiti terapije in diagnostiko. Dosedanje sodelovanje se je izkazalo kot izjemen primer dobre prakse, zato sem prepričan, da bomo v prihodnje sodelovali na še višji ravni,” je dejal Korotaj.