Zdravstveni dom Maribor vabi mlade med 30. in 34. letom starosti, ki prebivajo v Mariboru in okolici, na testiranje na okužbo z bakterijo Helicobacter pylori. S sodelovanjem v raziskavi lahko zmanjšajo možnost za razvoj raka želodca in drugih resnih zdravstvenih težav, sporočajo z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).

Okužba s Helicobacter pylori povzroča 89 odstotkov raka želodca

NIJZ in Zdravstveni dom dr. Adolfa Drolca Maribor izvajata pilotno preventivno presejalno testiranje na okužbo z bakterijo Helicobacter pylori v okviru evropskega projekta Eurohelican, katerega cilj je oceniti izvedljivost populacijske strategije presejanja in zdravljenja okužb s to bakterijo za preprečevanje raka želodca v Evropi.

Zainteresirani za testiranje naj izpolnijo obrazec za soglasje, ki je dostopen na spletni strani NIJZ in mariborskega zdravstvenega doma, ter ga posredujejo po elektronski ali navadni pošti na objavljene naslove zdravstvenega doma.

"S sodelovanjem v raziskavi lahko zmanjšate možnost za razvoj raka želodca in drugih resnih zdravstvenih težav ter prispevate k odločitvam Slovenije in EU glede vključitve populacijskega presejalnega programa testiranja in zdravljenja Helicobacter pylori med državne preventivne programe," pojasnjujejo izvajalci.

Opozarjajo, da okužba s Helicobacter pylori povzroča 89 odstotkov raka želodca, brez raka na prehodu v požiralnik. Približno 80 odstotkov vseh okuženih je brez simptomov, zato je pravočasno odkritje in zdravljenje okužbe ključno za zmanjšanje pojavnosti s Helicobacter pylori okužbo povzročenih bolezni (razjede želodca in dvanajstnika, dispepsija, gastritis, MALT limfom in rak želodca).

Ozdravitev okužbe s Helicobacter pylori v mlajši odrasli dobi zmanjša možnost nastanka raka želodca do 63 odstotkov.

Rak želodca je sicer peta najpogosteje diagnosticirana vrsta raka in četrti najpogostejši vzrok smrti zaradi raka na svetu. V Sloveniji letno odkrijemo 450 novih primerov bolezni, 350 oseb letno umre zaradi tega raka, poroča STA.