Premier Robert Golob bo z ministrico za zdravje Valentino Prevolnik Rupel danes obiskal Univerzitetni klinični center (UKC) Maribor. Na delovnem sestanku s predstavniki zavoda se bosta po napovedih seznanila s problematiko nadgradnje onkološkega oddelka in gradnje novega infekcijskega oddelka.
Zdravljenje oteženo zaradi gradbenih del
Predvidoma bosta obiskala tudi gradbišče oddelka za onkologijo in si ogledala stanje na terenu, so napovedali v kabinetu predsednika vlade. Obisk je ob vse glasnejših opozorilih o zaskrbljujočih razmerah na onkološkem oddelku v torek v DZ napovedala ministrica Prevolnik Rupel.
Na oddelku je zdravljenje oteženo zaradi že potekajočih gradbenih del za prvo fazo nadgradnje oddelka ter pogostih okvar obsevalnikov. Vedno bolj zaskrbljujoč pa je zastoj v izvedbi druge faze nadgradnje, zaradi česar tako zaposlene kot bolnike skrbi, da ne bodo več sposobni kakovostne oskrbe onkoloških bolnikov.
V UKC Maribor upajo, da bo današnji obisk privedel do pospešitve nadgradnje. "Želimo si, da nadaljujemo gradnjo in čim prej pridemo do tega, da bodo naši bolniki lahko kakovostno preživljali čas v bolnišnici in se tudi kakovostno zdravili," je dejala strokovna direktorica Nataša Marčun Varda.
Nesposobnost oblasti, da se sooči z življenjskimi problemi?
Z ministrstva za zdravje so sicer prejšnji teden sporočili, da se nadgradnja oddelka lahko nadaljuje, saj so naposled le dobili dokončno gradbeno dovoljenje. Medtem pa nadaljujejo pogovore s stanovalci bližnje stavbe glede cene odkupa stanovanj.
Na 24ur poročajo, da so se odgovorni vendarle odzvali po več kot mesecu dni opozarjanja na nevzdržne razmere, za skupno mizo so sedli direktor urada za investicije na ministrstvu za zdravje Tomaž Pliberšek in stanovalci ter pred obiskom zdravstvene ministrice in premierja skušali rešiti problem, ki kaže na nesposobnost oblasti, da se sooči z življenjskimi problemi.
Stanovalci s ponujenim denarjem ne morejo kupiti doma na trgu
Eden od stanovalcev na Masarykovi je za 24ur povedal, da so bili stanovalci vedno pripravljeni sodelovati in povedal, da so večkrat poudarjali, da so kot nekakšen otok sredi UKC-ja. "Doslej ni prišlo do nobenega. Na sestanku je ministrstvo ponavljalo enake zgodbe. Ker ni prišlo do dogovora, smo se morali pritožiti, saj smo imeli izkušnje s preteklimi gradnjami, ki so pošteno stresale našo hišo. Če bi do dogovora prišlo, pritožbe seveda ne bi bilo," je povedal in dodal, da si stanovalci s ponujenim denarjem ne morejo kupiti doma na trgu.
Direktor urada za investicije na ministrstvu za zdravje Tomaž Pliberšek je medtem dejal, da so cenitve narejene po ZUreP-3, zato so upoštevane določene metodologije: "Jaz verjamem, da so naši sodni zapriseženi cenilci dobro analizirali trenutni trg in da tržna cena in dodatek pravične cene temelji na ustrezno definiranih pogojih. Mi nikogar ne mečemo iz njihovih domov. Povedali smo jim, da lahko še kakšno leto živijo v teh stanovanjih. Ni jim treba plačevati najemnine, lahko plačujejo samo stroške. Imajo tudi čas, da skrbno in počasi najdejo svoj dom," je komentiral za 24ur. Opozoril je tudi, da projekt širitve onkologije v Mariboru in odkup Masarykove nista isti projekt.
Problemi tudi z infekcijskim oddelkom
Zatika se tudi pri gradnji nove stavbe oddelka za infekcijske bolezni in vročinska stanja. Na mestu, kjer so na začetku leta porušili dotrajano staro stavbo, bi morali do leta 2027 zgraditi novo, a še niso niti objavili razpisa za izbor izvajalca gradnje. Kot so prejšnji mesec za STA povedali na ministrstvu za zdravje, bo zaradi prvotno podcenjene vrednosti treba počakati na zunanjo revizijo projekta.