Na mariborskem okrožnem sodišču so se danes po daljšem času nadaljevali predobravnavni naroki zoper obtožene onesnaženja okolja z odlaganjem komunalnega blata v Pivoli junija 2021. O krivdi sta se danes izrekla eden od voznikov Uroš Rakar in direktor medtem že propadlega podjetja ML Surovine Aljoša Said Alkhatib. Oba sta očitke zavrnila.
Obtožnica zoper 12-im osebam
Tožilstvo je zaradi domnevnega sodelovanja v kaznivem dejanju obremenjevanja in uničevanja okolja vložilo obtožnico zoper devet fizičnih in tri pravne osebe. Alešu Lorberju je sodišče januarja izreklo dve leti in štiri mesece zapora, potem ko je s tožilstvom sklenil sporazum o priznanju. Ostali obtoženi, ki so bili doslej že poklicani pred sodnico Ksenijo Hrastnik, so zanikali krivdo.
Rakar se izgovarja na neizobraženost
Tako je danes storil tudi voznik tovornjaka Uroš Rakar. Njegova zagovornica Mateja Resnik Strozak je izpostavila, da obtoženi z zgolj osnovno izobrazbo ni mogel vedeti, kako škodljivo je blato, ki ga je prevažal, sicer pa po njenih besedah obstajajo tudi članki o uporabi blata iz čistilne naprave v kmetijstvu. Zatrdila je, da je Rakar delal po navodilu delodajalca, zato v vsakem primeru ni izkazanega njegovega naklepa za očitano kaznivo dejanje.
ML Surovine z dovoljenjem zbiranja odpadkov
Aljoša Said Alkhatib, ki naj bi s soobtoženim Antonom Plutom iz podjetja Lazas organiziral te prevoze, je prav tako zavrnil vse očitke. Kot je povedal njegov zagovornik Tomaž Bajec, obe sodni izvedenski mnenji kažeta, da dejanje ni imelo za posledico nastanka okoljske škode, poročilo o sestavi odpadka iz ptujske čistilne naprave pa kaže, da ne vsebuje nevarnih snovi in je primeren tudi za uporabo v kmetijstvu.
Družba ML Surovine je imela po besedah odvetnika dovoljenje za zbiranje odpadkov ter s celjsko družbo CEP sklenjeno pogodbo za prevzem določenih vrst odpadkov, poslovanje v gotovini pa je bilo zanjo običajna praksa.
Pivolo je onesnažilo blato iz čistilne naprave na Ptuju, za odvoz katerega je imelo tamkajšnje komunalno podjetje sklenjeno pogodbo s CEP, ta pa je za prevoz blata najel prevozniško podjetje Lasaz, ki naj bi blato prepeljalo k ljubljanski družbi ML Surovine. A voznika sta namesto na odvzemno mesto, kjer bi morali odpadek ustrezno obdelati, material s tovornjakoma odvažala na odročne kraje, za kar naj bi bila prejela plačilo.
Blato odvrgla zaradi plačila
Iz obtožnice izhaja, da naj bi Alkhatib izročil vodji voznega in strojnega parka v družbi Lazas Plutu skupno 2800 evrov gotovine in ga napeljal k temu, da je odpadek namesto v ML Surovini pristal v naravi. Plut naj bi vozniku Rakarju izročil 1000 evrov gotovine in mu naročil, naj z voznikom Admirjem Hafizovićem odpeljeta blato iz ptujske čistilne naprave na lokacijo, ki jima jo bo pokazal Lorber.
Na takšen način naj bi bilo v naravo v Pivoli odloženih 197.000 kilogramov blata, ki je med drugim onesnažilo potok, ki je prenesel onesnaženje proti botaničnemu vrtu, ter pitno vodo bližnjih stanovalcev. Država je za sanacijo območja plačala več kot 900.000 evrov.
Sojenje se nadaljuje
Glavna obravnava se bo začela po izvedbi predobravnavnih narokov za vse obtožene v tej zadevi. Prihodnji teden je narok za družbo CEP, 25. oktobra pa za družbo Lazas, njenega direktorja Mirana Zupančiča ter direktorja CEP Urbana Majcna.
Po besedah sodnice Hrastnik so bili doslej v tej zadevi vloženi premoženjsko-pravni zahtevki štirih posameznikov v višini nekaj več kot tisoč ali 2000 evrov ter občine Hoče-Slivnica, ki terja 11.000 evrov. Država svojega zahtevka še ni priglasila, je pa napovedala, da ga bo.
STA