Na mariborskem Pohorju so v preteklih dneh zagnali snežne topove in pobelili Snežni stadion. Snežinke, pa čeprav umetne, so razveselile zgodnje sankače, vodilne v podjetju Marprom, ki trenutno upravlja pohorske žičnice in sedežnice, pa navdale z upanjem, da bi lahko z zimsko sezono na Pohorju pričeli že sredi decembra.
V kolikor bi v prihodnjem mesecu postopno sproščali ukrepe proti epidemiji covid-19, bi z obratovanjem lahko pričeli tudi na drugih slovenskih smučiščih, zato so upravljalci belih strmin vlado pozvali, da ukrepe omili vsaj do te mere, da bo smučarska sezona izvedljiva.
Pohorje Marpromu brez časovne omejitve
Leta 2016, dve leti potem, ko so reševali zimsko sezono po stečaju Športnega centra Pohorje, je javno podjetje Marprom prejelo koncesijo za upravljanje Mariborskega Pohorja, kar počne vse do danes. Takrat je bila podjetju podeljena koncesija brez omejitve časovnega okvirja, a z možnostjo predčasne prekinitve pogodbe.
Leta 2016, dve leti potem, ko so reševali zimsko sezono po stečaju Športnega centra Pohorje, je javno podjetje Marprom prejelo koncesijo za upravljanje Mariborskega Pohorja.
Pri tem so mestni svetniki na predlog SMC odredili posebno obravnavo “bike parka” in pripravo celovitejše strategije dolgoročnega upravljanja Mariborskega Pohorja, na podlagi katere se lahko pozneje izbere tudi kakšen drug koncesionar.
Z Mestne občine Maribor (MOM) so v teh dneh sporočili, da je postopek za prenos koncesije na drugo podjetje že v teku.
Občina v nakup zemljišča na Pohorju
“V juniju smo z rebalansom proračuna prerazporedili sredstva iz subvencioniranja avtobusnega prometa za nakup zemljišča na Pohorju. Šlo je za namen konsolidacije lastništva Mestne občine Maribor na Pohorju, saj v prihodnje načrtujemo prenos koncesije z Marproma na drugo podjetje v občinski lasti,” pojasnjujejo na MOM. Konsolidacija lastništva občine na Pohorju tako pomeni, da bo občina postala lastnica določenih zemljišč, ki so povezana s smučišči.
MOM bo tako kupila zemljišče na Pohorju, ki je bilo ocenjeno na slabih dvesto tisočakov brez davčnih dajatev, poleg tega pa kupuje tudi pripadajočo opremo, ki je namenjena zasneževanju in zajema črpalke, cevovodni razbremenilni sistem, sistem krmiljenja, montažni objekt predčrpališča in zidan objekt črpališča Arena s krmilnimi omarami.
MOM bo tako od Marproma kupila zemljišče na Pohorju, ki je bilo ocenjeno na slabih dvesto tisočakov brez davčnih dajatev, poleg tega pa kupuje tudi pripadajočo opremo, ki je namenjena zasneževanju in zajema črpalke, cevovodni razbremenilni sistem, sistem krmiljenja, montažni objekt predčrpališča in zidan objekt črpališča Arena s krmilnimi omarami. Oprema bo v prihodnje dana v najem podjetju, ki bo dobilo koncesijo za Pohorje. Na omenjenem zemljišču v lasti Marproma je sicer vrisana tudi občinska cesta, kar je primarnega pomena za Mestno občino Maribor.
Koncesija podjetju, ki je specializirano za tovrstne dejavnosti
Glede prenosa koncesije za Pohorje na drugo, novo podjetje, gre v tej fazi sicer še za pripravo idejne zasnove prenosa, vendar bo ta potekala znotraj Javnega holdinga Maribor, kar pomeni, da se bo v prihodnje s programom Mariborskega Pohorja ukvarjalo prav tako javno podjetje, ki pa naj bi bilo specializirano za tovrstne dejavnosti. “Primarna dejavnost Marproma je namreč izvajanje različnih gospodarskih javnih služb. O prenosu koncesije se razmišlja zaradi razmejevanja dejavnosti ter večje preglednosti in transparentnosti poslovanja,” pojasnjujejo na MOM.
Primarna dejavnost Marproma je namreč izvajanje različnih gospodarskih javnih služb. O prenosu koncesije se razmišlja zaradi razmejevanja dejavnosti ter večje preglednosti in transparentnosti poslovanja.
Poslovni načrt sicer še ni narejen in usklajen, a bo predvidoma v prvi polovici prihodnjega leta. Marprom pa bo po novem Mestni občini Maribor plačeval najemnino za uporabo črpališča in zajetja.