Mestna občina Maribor je lani in letos izvajala več infrastrukturnih projektov. K številnim pa je občina morala podpisati takšne in drugačne anekse. Na zahtevo mestne svetnice Lidije Divjak Mirnik je občina sedaj razkrila za katere od projektov so bili potrebni aneksi in tudi zakaj.
»Velika večina jih nima finančne narave. Ko pa gre za podražitve projekta, pa bi lepo prosil, če vsi skupaj se zavedamo, da imamo 3 različne razloge. Eno so nepredvidena dela, ki se zgodijo, sploh če delamo v starem mestnem jedru arheologija in ne vem kaj še vse. Eno so dodatna dela, ki se nam ponudijo kot priložnost, ko je neka cesta ali pa gradbišče odprto in šele na koncu pridemo do podražitve enega in istega artikla, v kolikor je, kar se seveda ne dogaja razen sedaj, ko smo imeli to ekstremno visoko inflacijo, je še mamo dvig cen energentov, ki so vplivali na pogodbe po 656 členu ali 655 vzora 22 procenta ali 10 procentov in tako naprej,« je že na seji dejal župan Saša Arsenovič.
Za Center Rotovž v pripravi še četrti dodatek
Eden največjih projektov Center Rotovž, ki ga izvajata podjetja Pomgrad d.d. in Gic gradnje d.o.o. je bil ocenjen na dobrih 23.158.363,93 evrov z DDV, pogodbena vrednost pa znaša 22.897.496,87 evrov z DDV. Kot pojasnjujejo na občini so odstopanja prvenstveno posledica nepredvidenih okoliščin zaradi narave gradnje. Trenutna vrednost vključujoč vse 3 dodatke pa znaša 23.800.475,63 evrov.
K pogodbi so sicer podpisali tri finančne anekse. Pa razlogi? Prvi aneks v bruto znesku 476.200,03 evrov in drugi aneks v bruto znesku 363.242,68 evrov urejata nepredvidena dela ter posledično podaljšanje čas trajanja del ter nominacije podizvajalcev.
»Dodatek številka tri pa je sklenjen zaradi povišanja cen - podražitev (znesek podražitev za vsa dela izvedena do 30.09.2023 znašajo 63.536,05 evrov z DDV). V pripravi je dodatek številka 4 zaradi podaljšanje roka na podlagi interventnega zakona,« pojasnjujejo na občini.