Reči, da je Fabrika le fitnes, nikakor ne oriše več kot desetletja uspešne zgodbe, ki jo skupaj pišeta Leon Mihelič in Tadej Tukanj, najboljša prijatelja in poslovna partnerja, ki ju poznanstvo veže že kar 33 let.
Leon razloži, da je bila Fabrika zasnovana kot kraj, kjer se preizkušajo lastne meje. »Nisva našla nobenega fitnesa, ki bi ustrezal najinim pričakovanjem, zato sva ustvarila svojega,« povesta Leon in Tadej in dodata, da je Fabrika poklon industrijski dediščini Maribora in Ruš, kjer sta odraščala.
Prav iz ruške tovarne »Fabrika,« ki je nekoč zaposlovala večino domačinov in kot so nekdaj imenovali ruško tovarno dušika, je telovadnica dobila ime in koncept: surovost, ki je takšna le na prvi pogled, omogoča, da vsak vadi tako svobodno, kot bi to počel v domači garaži, vztrajnost in delavnost pa sta vrednoti, ki sta v Fabriki v ospredju.
Kdo sta Leon in Tadej?
Občutek domačnosti v industrijskem okolju
»Najina želja je bila ustvariti prostor, kjer se bo vsak počutil kot doma, kot da je v svoji lastni garaži,« razlagata Leon in Tadej, ki pojasnita, da domačo garažo ponazarja prav robustnost Fabrike. Ta omogoča, da vsak trenira brez omejitev in brez strahu, da bi karkoli poškodoval.
[[image_3_article_70675]]
Robustnost in surovost naj vas tako ne prestrašita, saj najbolj »črno-belo« telovadnico zaznamuje predvsem domačnost, ki jo v Fabriko vnašata prav Leon in Tadej – osebna trenerja, ki ju prijateljstvo povezuje vse od malih nog. Dodata, da domačo garažo ponazarja tudi robustnost Fabrike – ta omogoča, da vsak trenira brez omejitev in brez strahu, da bi karkoli poškodoval.
Zaupata nam celo, da so za ustvarjanje prostorov, v katerih uporabnika res ne bi bilo strah pokazati svoje moči in trenirati brez omejitev, celo namerno skazili zidove ter tako poskrbeli, da je bila celotna podoba Fabrike še bolj pristna in da vadečim ni bilo prav nič nerodno, ko so interierju telovadnice s svojo močjo dodali še »svoj pečat.
Rušana, ki sta pred 12 leti prijateljstvo nadgradila tudi s poslovnim partnerstvom in njunim »otrokom«, Fabriko, sta z edinstvenim konceptom fitnesa začela ne le zgodbo posebnih prostorov za vadbo, ampak predvsem zgodbo rastoče skupnosti.
»Fabrika ni samo prostor za trening, ampak je skupnost,« razloži Leon in doda, da je prav v tej telovadnici nastalo veliko prijateljstev in celo nekaj parov. »To ni klasičen fitnes, kjer je vsak prepuščen sebi. Tukaj ljudje postanejo del večje zgodbe, povezani s skupnimi cilji in vztrajnostjo,« doda.
[[image_2_article_70675]]
Individualen pristop v skupnosti ali Leonovi in Tadejevi »personalizirani skupinski treningi«
Treningi v Fabriki potekajo v manjših skupinah, v katerih je vsakemu posamezniku posvečena posebna pozornost. Tadej in Leon namreč poudarita, da prav tak pristop omogoča, da se vsak razvija in trenira po svojih zmožnostih. Povesta še, da so vaje vselej prilagojene specifikam vadečega. Najsi gre za poškodbo, prva srečanja z vadbo ali za posameznika, ki fitnes obiskuje že dolgo … V Fabriki je prostor za vsakogar.
[[image_1_article_70675]]
»Vsakdo začne na svoji točki,« pojasnita in povesta, da se z vsakim, ki se oglasi v Fabriki, najprej temeljito pogovorita, ga povedeta skozi izhodiščni trening in nato skupaj z njim zasnujeta njemu prilagojen način dela.
V Fabriki se trenira tudi ob 3. uri zjutraj
Čeprav je v ospredju skupinski duh, pa tisti, ki raje trenirajo sami, nikakor niso izključeni. Fabrika namreč »deluje« 24 ur na dan, vse dni v tednu, uporabniki pa lahko vanjo s posebnim digitalnim vstopom pridejo kar sami.
»Kadarkoli se odločiš, da je čas za trening, lahko prideš in ga opraviš,« pove Leon in nam zaupa, da ima Fabrika članico, ki telovadnico obiskuje ob 3. uri ponoči. Leon in Tadej se pošalita, da se bo pridna vadeča v članku gotovo prepoznala, saj je ob tej uri v Fabriki edina.
A ne edina, ki Fabriko obišče ob »zanimivih« urah, saj 24-urna dostopnost fitnesa možnost za vadbo omogoča tudi tistim, ki sicer čas za gibanje najdejo nekoliko težje.
[[image_4_article_70675]]
Fabrika: Poklon mariborski delavnosti in industrijski preteklosti
Kot že opisano, je Fabrika zrasla iz ljubezni do domačega kraja in spoštovanja do trdega dela, ki ga pooseblja industrijska preteklost Maribora in Ruš. »Vse skupaj se je začelo v majhnem prostoru, s skromnimi začetki. A vsako leto sva nekaj dodala, izboljšala. Danes smo tako v Fabriki 4.0.,« povesta ambiciozna ustanovitelja, pri čemer Fabrika trenutno deluje na dostopni lokaciji s parkiriščem za stavbo – na Šentiljski 42.
Razložita, da je bilo Fabriko mogoče v preteklosti najti na drugih lokacijah, ob novih prostorih pa sta skozi različne verzije Fabrike izgrajevala koncept fitnesa, svoje znanje …
Ob svežih prostorih, v katerih Fabrika deluje že nekaj mesecev, sta v zadnjem času Leon in Tadej zgodbo nadgradila tudi s posodobljeno spletno stranjo, ki omogoča še lažji nakup kart in prijavo na treninge.
Vse seveda ostaja v prepoznavni črno-beli estetiki, po kateri je Fabrika v Mariboru – ob svojem pristnem, »štajerskem« imenu, seveda – najbolj poznana.
A brez strahu, še poudarita Leon in Tadej, naj vas robustnost in surovost imena ter estetike ne prestrašita, saj so v srcu Fabrike predvsem skupnost, nenehna podpora, treniranje z mislijo na kakovostno življenje in vitalno starost … In dober trening, seveda!