Maribor je odslej bogatejši za Muzej najstarejše trte na svetu. Ta ima prostore v stavbi nekdanje hladilnice na Vojašniški ulici 14, ki je bila obnovljena v sklopu evropsko sofinancirane ureditve Vojašniškega trga na Lentu.

Fotografije, ki pričajo o dotrajanem stanju objekta pred obnovo

Ureditev muzeja v sklopu obnove Vojašniškega trga

V sklopu ureditve Vojašniškega trga z objekti pa so bili obnovljeni tudi historični prehodi, ki nabrežje Lenta in Vojašniški trg povezujejo z Glavnim trgom in Koroško cesto, to so Splavarski, Žički in Minoritski prehod. “Dobili smo 4000 kvadratnih metrov javne kulturne infrastrukture, ki omogoča prepletanje vsebin. Upam, da nekoč pridemo do točke, da si bo vsak Evropejec želel priti v naše mesto in bo tukaj želel ostati čim bolj dolgo,” je ob tej priložnosti povedal župan Mestne občine Maribor Saša Arsenovič.

Muzej najstarejše trte na svetu bo deloval pod okriljem Pokrajinskega muzeja Maribor, hkrati pa se bo vsebinsko in zgodovinsko navezoval na bližnjo Hišo stare trte. V obeh hišah se bosta srečali preteklost in prihodnost v smislu digitalizacije. 

Celotna vrednost investicije v območje Vojašniškega trga z objekti je vredna skoraj 6,8 milijona evrov, pri čemer bomo skoraj pet milijonov evrov prejeli od Evropskega sklada za regionalni razvoj in iz državnega proračuna. Samo v ureditev muzeja smo vložili nekaj več kot 600.000 evrov,” je še dejal Arsenovič.

Prve ideje o projektu so se pojavile leta 2007, leta 2014 so bile nekoliko bolj oblikovane, iz ateljeja Arhitekti pa so zaslužni, da je iz degradirane hiše nastala hiša, na katero bomo ponosni, je povedal Arsenovič.

Na ogled stalna in začasna razstava

Sprva bi se moral muzej imenovati Vinogradniški muzej, saj v ospredje postavlja vinogradniško in vinarsko tradicijo Maribora z okolico, ki je zaznamovalo kulturno in turistično podobo mesta vse do danes. V muzeju si bo tako mogoče ogledati razstavo o najstarejši trti na svetu v kontekstu urbanega razvoja Lenta in Maribora kot
vinogradniškega središča Štajerske. Na ogled so izbrani izpostavljeni predmeti, ki pričajo o zgodovini našega mesta.

Izbrani predmeti na razstavi

Izbrani predmeti na razstavi

Izbrani predmeti na razstavi

Izbrani predmeti na razstavi

Razstava, ki je sestavljena iz šestih vsebinskih sklopov, izpostavlja najstarejšo trto na svetu v kontekstu urbanega razvoja Lenta in Maribora kot vinogradniškega središča Štajerske. Pri tem ohranjamo dediščino, ki dejstvo o izredni starosti samo še okrepi. V muzeju je torej na enem mestu zbrano gradivo, ki govori o izjemni starosti stare trte, o razvoju življenja in živahne obrtniške dejavnosti, do nenazadnje Maribora kot vinogradniškega središča regije,” je dejal Oskar Habjanič iz Pokrajinskega muzeja Maribor.

Muzej bo odprt od torka do sobote med 11. in 18. uro, v nedeljo in ob praznikih pa med 11. in 16. uro, prvi konec tedna pa si ga bodo obiskovalci lahko ogledali brezplačno.

Hkrati s stalno razstavo so se že ob odprtju odločili za postavitev dodatne začasne razstave, s katero se bodo poklonili Matiji Vertovcu, avtorju prvega strokovnega dela o vinogradništvu in vinarstvu v slovenskem jeziku in človeka, ki je navdihnil Franceta Prešerna, da je napisal Zdravljico.

Gradivo za razstavo so prispevali Avstrijski državni arhiv iz Dunaja, graški muzej Ioaneum, deželna arhiva iz Gradca in Celovca, Pokrajinski arhiv Maribor, Pokrajinski muzej Maribor, Kmetijsko-gozdarski zavod Maribor, Zavod za turizem Maribor, Lutkovno gledališče Maribor, časopisna hiša Večer, mariborska kmetijska fakulteta in številni posamezniki, med katerimi sta mestni viničar in varuh najstarejše trteStane Kocutar in fotograf Ciril Ambrož.

Poleg ogleda razstav je v muzeju mogoče pokusiti tudi rujno kapljico. Enološki in kulinarični del muzeja bo prevzel Zavod za turizem Maribor, v kletnih prostorih pa bodo obiskovalci lahko pokušali vrhunska vina iz mesta in bližnje okolice.