Na Maribor24 smo poročali o visokih temperaturah v Zavodu za prestajanje kazni zapora Maribor in preseženi zasedenosti. Zaprtim osebam se v teh dneh omogočajo različne oblike ohladitve. V organizaciji sindikata Zpkz Maribor, ki deluje pod okriljem sindikata državnih organov Slovenije, ob tem opozarjajo na napor za pravosodne policiste.
Posebej obremenjeni pravosodni policisti, ki morajo nositi predpisano uniformo
V sindikatu opozarjajo, da pravosodni policisti v že tako tako okrnjeni sestavi v teh dneh prav tako dihajo na “škrge”, kakor tudi vsi ostali javni uslužbenci, kot so delovni inštruktorji, ki svoje delo prav tako opravljajo neposredno z zaprtimi osebami, ter so po sistemizaciji delovnih mest ravno tako v deficitu, ter tudi vso ostalo strokovno tehnično osebje.
"Omenjeni javni uslužbenci se pri opravljanju svojih zakonskih del in nalog morajo in se gibajo, zadržujejo v teh vročih bivalnih prostorih, hodnikih, stopniščih z namenom izvajanja nadzora in ostalih njim z zakonskimi akti odrejenimi aktivnosti. Tukaj so še posebej obremenjeni ravno pravosodni policisti, ki morajo pri opravljanju svojega dela nositi predpisano uniformo, obutev in opremo. Res, da so pisarne pravosodnih policistov opremljene s klimatskimi napravami, kamor se ti lahko pred vročino za določen čas umaknejo, a specifika in metodika njihovega dela jim to vedno ne omogoča," so zapisali v odzivu.
Izgoreli zaradi premajhnega kadra in nadur
"Dodatno obremenitev že tako preobremenjenih pravosodnih policistov, ki na letni ravni opravijo cca. 200 nadur in več prestavlja tudi vedno večje število dolgotrajnih bolniških staležev iz različnih z delom povezanih razlogov ter dodatni prihodi v službo na dan, ko je pravosodni policist prost. Vse z namenom, da se zagotovi koliko toliko nemotena izraba planiranih letnih dopustov in zagotovi potrebna varnost v instituciji, kot je zapor. Zaradi obilice nadur, ki jih pravosodni policisti opravljajo v povsem neenakomerno razporejenem delovnem času, ti izgorevajo, saj se odrekajo normalnemu socialnemu in družinskemu življenju, poleg tega pa se nikoli ustrezno ne spočijejo. Zaradi omenjenega posledično na svoje delo, ki je specifično, zahtevno in tudi nevarno, prihajajo fizično in psihično nepripravljeni. Delo pravosodnega policista je zahtevno, specifično, nevarno in terja spočitega, borilno sposobnega ter strokovno usposobljenega človeka, ki se je sposoben soočati z nevarnostmi, ki jih prinaša zelo dinamična, psihosocialno zahtevna in tudi nevarna zaporska populacija," opozarjajo v sindikatu.
Dodaten problem predstavljajo tudi tujci
"Ravno in predvsem v zadnjem času se soočamo s pojavom, ko so zapori po vsej državi preobljudeni s tujci, ki prihajajo iz Azije, Indije, Bližnjega vzhoda, Afrike,... in po večini ne znajo svetovnih jezikov, ne poznajo evropske kulture, zato jih je skoraj nemogoče razumeti in še težje predvideti varnostne incidente. Naj omenimo, da v zadnjem obdobju za zagotavljanje izvajanja spremstev zaprtih oseb na sodišča in reševanje kadrovkega deficita pravosodnim policistom pomagajo policisti, ki pa so prav tako močno kadrovsko oslabljeni ter se ukvarjajo z vse bolj zahtevnim in nevarnim zagotavljanjem javne varnosti. Vse omenjeno prav tako velja tudi za javne uslužbence, ki delujejo v dislociranih oddelkih Zpkz Maribor, to je Murska Sobota, oddelek forenzike ter odprti oddelek Rogoza, kakor tudi za vse ostale lokacije Zavodov za prestajnje kazni zapora v Republiki Sloveniji, kjer se s podobnimi ali še večjimi izzivi srečujejo tam zaposleni javni uslužbenci," še navajajo.
"Vodstvo tako v Zpkz Maribor, kot na Generalnem uradu za izvrševanje kazenskih sankcij v Ljubljani, se sicer po svojih močeh z različnimi ukrepi trudi situacijo čim bolj omiliti, a vendar večjega napredka do sedaj ni bilo doseženega. Velika pričakovanja imamo v organizaciji sindikata Zpkz Maribor od aktualnih pogajanj z vlado, saj se bodo v nasprotnem primeru problemi in težave le še poglobili, to pa je scenarij, ki si ga nihče ne želi," so zaključili.