V zadnjem tednu se je v Mariboru zelo povečalo število bolnikov z gripo in tovrstnimi respiratornimi zapleti, ki so potrebovali obravnavo v UKC Maribor. Do 28. januarja je zaradi gripe v UKC Maribor 52 bolnikov potrebovalo bolnišnično obravnavo. Zaradi najtežjega poteka gripe so štirje bolniki potrebovali zdravljenje v enotah intenzivne terapije. »Zaradi povečevanja respiratornih obolenj v populaciji se dnevno povečuje število bolnikov, ki so obravnavani v infektološki ambulanti ter tudi drugih ambulantah, kjer obravnavajo bolnike z zapleti gripe. Ob gripi beležimo sedaj tudi večje število bolnikov z bakterijskimi pljučnicami,« so povedali v UKC Maribor.
Znatno pomanjkanje medicinskih sester
Na Oddelku za infekcijske bolezni in vročinska stanja imajo že znano pomanjkanje medicinskih sester, zato so obremenitve v času povečanega števila bolnikov še večje. Ker je na Oddelku za infekcijske bolezni in vročinska stanja cepljenih proti gripi 90 odstotkov zaposlenih, zaenkrat nimajo težav zaradi bolniških odsotnosti pri osebju. »Kljub temu, da je sezona gripe že v teku, je še vedno smiselno cepljenje proti gripi. Svetujemo pa tudi uporabo vseh ostalih preventivnih ukrepov,« doda doc. dr. Nina Gorišek Miksić, dr. med., predstojnica Oddelka za infekcijske bolezni in vročinska stanja.
Daljša čakalna doba za obravnavo pri zdravniku
V teh dneh pa v ambulantah Zdravstvenega doma Dr. Adolfa Drolca pričakujejo vrhunec sezone gripe, hkrati pa je v porastu tudi število obiskov pri zdravniku zaradi respiratornih okužb in prehladnih obolenj. »Iz tega razloga je povišan obisk dela v naših ambulantah, povečala se je tudi čakalna doba za obravnavo pri osebnem zdravniku,« je povedal Aleksander Jus, mag. zdr. nege, pomočnik direktorja za zdravstveno nego.
V preteklem vikendu je dežurno ambulanto za odrasle obiskalo 371 pacientov, samo v nedeljo pa je dežurno ambulanto za otroke in mladostnike obiskalo 225 obolelih.
»Do sedaj se je v našem zavodu cepilo 3725 oseb, Ambulanta za cepljenje še vedno naročuje paciente, glede na podatke o interesu pacientov iz preteklih let, bo cepljenje še potekalo tudi v mesecu februarju,« še pove Jus in doda, da je bila sicer glavnina cepljenja opravljena. V mesecu novembru in decembru so imeli več terminov za cepljenje. Trenutno imajo glede na zanimanje termin ob sredah popoldan, če bo prišlo do večjega povpraševanja in zanimanja pa bodo uvedli tudi dodatne termine.
Ni skrbi, da bi cepiva zmanjkalo
Zanimalo nas je ali so zaloge cepiva zadostovale ali jih je bilo potrebno dodatno naročiti. »Na začetku aktivnosti cepljenja naročimo zalogo, ki jo predvidimo glede na podatke o številu cepljenj iz preteklega leta, nato pa cepivo še dodatno naročujemo glede na število naročenih pacientov, tako da se ne zgodi, da bi cepivo zmanjkalo.«
»Cepljenje je še vedno smiselno, saj možnost za obolelost še ni prenehala in bo po preteklih izkušnjah še trajala tudi v februarju. Solidna zaščita se vzpostavi 10 do 14 dni po cepljenju.«
Ob tem svetujejo izogibanje množicam ljudi, skrb za higieno. Če opazite blage znake bolezni najprej navežete kontakt z ambulanto in ne takoj v čakalnice, kjer je povečano število pacientov. »Spremljamo svoje zdravstveno stanje, priporočamo tudi preventivo našega imunskega sistema, pomen zdrave prehrane, zaužiti je potrebno dovolj vode, sadja, zelenjave, koristen je predvsem vitamin C, vitamini D, E, B-kompleks, minerali cink, magnezij in selen, skrb za dobro počutje, zadostni počitek, svež zrak, sprehod po soncu, ki si ga v teh meglenih dnevih še kako želimo,« zaključi Jus.