Prvega avgusta lani je vodenje družbe Elektro Maribor prevzela Tatjana Vogrinec Burgar. Že vse življenje deluje v gospodarstvu; njena prva zaposlitev je bila v Talumu, od leta 2005 pa je delovala na različnih delovnih mestih v okviru Elektra Maribor. Po izobrazbi je univerzitetna diplomirana pravnica. Med drugim je članica upravnega odbora Energetske zbornice Slovenije, predsednica sekcije za energetiko pri Združenju delodajalcev Slovenije in članica skupščine GIZ distribucije električne energije. Deluje tudi v svetu Slovenske konference SSK (Svetovnega slovenskega kongresa), v Združenju Manager in še kje. 

Kakor hitro je postala predsednica uprave Elektra Maribor, si je zadala za cilj temeljito prevetritev družbe, ki se tako znova vrača k svojemu osnovnemu poslanstvu - k distribuciji električne energije. Večji poudarek je na regionalnem delovanju, investicijah v elektrodistribucijsko omrežje, brez katerih ni mogoč zeleni prehod v nizkoogljično družbo, optimalnem izkoriščanju delovnega potenciala zaposlenih, povezovanju z univerzo ... 

Elektro Maribor je podjetje za distribucijo električne energije in sestavni del elektroenergetskega sistema Republike Slovenije ter eno izmed petih podjetij za distribucijo električne energije v Republiki Sloveniji. Skrbijo za omrežje in pripeljejo elektriko neposredno do uporabnikov. Njihova naloga je skrb za zanesljivo, varno in stabilno oskrbo prebivalstva in gospodarstva z električno energijo.

Oskrbno območje: 3.992 km2, SV Slovenija.

Odjemalci: 226.000.

Zaposleni: skoraj 800.

Omrežje: več kot 17.000 km.

Lokalne skupnosti: 74.

Več kot 2.170 GWh distribuirane električne energije.

Več o pomenu in razvojni vlogi drugega največjega podjetja za distribucijo električne energije v Sloveniji pa v nadaljevanju s Tatjano Vogrinec Burgar.

Kakšna je vloga Elektra Maribor v slovenskem elektroenergetskem sistemu?

Kako po dobrem letu dni za krmilom EM gledate na iztekajoče se viharno leto v slovenski energetiki?

Elektrika je energija prihodnosti, zato je elektroenergetika ključna v zelenem prehodu, ki smo si ga kot družba zadali. Elektrodistribucijski sistem je ožilje, ki kot sistem napaja končne uporabnike z električno energijo. Tako predstavlja temeljno infrastrukturo trajnostnega razvoja in hrbtenico energetske tranzicije. Brez zanesljivega, močnega, robustnega in naprednega elektrodistribucijskega omrežja ni mogoč zeleni prehod v nizkoogljično družbo, ki v ospredje postavlja elektrifikacijo mobilnosti in ogrevanja, aktivno vlogo uporabnikov in proizvajalcev, razpršene obnovljive vire energije in energetsko učinkovitost.

V preteklem letu smo pri poslovnih usmeritvah sledili razvojnemu načrtu, ki je usklajen z Nacionalnim energetskim in podnebnim načrtom Republike Slovenije (NEPN). Zadane ambiciozne cilje pri izvedbi povečanega obsega investicij v povezavi modernizacijo in nadgradnjo omrežja Elektra Maribor smo uspeli preseči, kar je v prvi vrsti zasluga vseh predanih sodelavcev in sodelavk, za kar sem jim hvaležna.

Z uresničevanjem ciljev nizkoogljične družbe vse večji delež proizvedene električne energije predstavljajo obnovljivi viri energije. Hitra rast samooskrbe z električno energijo pa predstavlja za distribucijski sistem izziv, ki ga z naprednimi nadgradnjami v sistem zanesljivo naslavljamo. Z letos sprejeto novo Strategijo trajnostnega razvoja družbe Elektro Maribor za obdobje 2024–2028 pa te izzive dolgoročno tudi upravljamo in nanje vstopamo pripravljeni. Naš cilj je postati najboljši v Sloveniji.

Maribor velja za zibelko energetike. Kje vidite priložnosti Elektra Maribor v regiji?  Kakšne koristi prinaša povezovanje med subjekti?

Elektro Maribor je družba z dolgo zgodovino in ključnim vplivom na razvoj elektrifikacije v regiji že vse od časa njenega nastanka, pa tudi v sodobnosti. Tako so pred 110 leti s pričetkom projekta izpeljave električnega razdelilnega omrežja izmenične napetosti v mestu Maribor in njegovi okolici nastali prvi zametki današnje družbe Elektro Maribor.

Že leta 1900 je mariborski podjetnik Franc Neger v svoji tovarni na dizelski motor namestil dinamo, kar lahko štejemo za začetek distribucije električne energije v Mariboru. Še nekaj let pred tem, leta 1883, je v Mariboru zasvetila prva električna luč na Slovenskem, ko je električno razsvetljavo s 36 žarnicami uvedlo podjetje Karl Scherbaum, kar pomeni začetek elektrifikacije v Sloveniji. Tako lahko govorimo o Mariboru kot o zibelki energetike v Sloveniji.

V današnjem času je Univerza v Mariboru s svojimi tehničnimi fakultetami še vedno na eni najvišjih ravni v Evropi, zato se Elektro Maribor vedno tesneje povezuje z njo, da s strokovnimi znanji in razvojno ambicijo ustvarjamo nove pozitivne razvojne pobude in projekte, ki bodo dvigali kakovost življenja v širši regiji.

[[image_1_article_72661]]

Kakšen je položaj Elektra Maribor med drugimi družbami v okolju in v energetiki? Kam bi ga umestili?

Slovensko distribucijsko omrežje, del katerega je Elektro Maribor, povezuje več kot 900.000 uporabnikov s prenosnim omrežjem oziroma malimi proizvajalci električne energije. Slovenija je geografsko razdeljena med pet podjetij za distribucijo električne energije. Vsako je specifično, posebnosti narekujejo geografska raznovrstnost, lokalno okolje in njihovi prebivalci.

Elektro Maribor je tako distributer električne energije in ne prodajalec le-te, kakor nas še vedno pogosto zamenjujejo. Skrbimo za omrežje v severovzhodnem delu Slovenije in tako omogočamo, da je več kot 226.000 uporabnikov tega dela naše države oskrbljeno z električno energijo.

Elektro Maribor je velika in stabilna družba s tradicijo. Ponosni smo na našo teritorialno razpršenost, ki nam omogoča, da smo blizu uporabniku. Svoje enote imamo razpršene po celotnem našem območju - tako nas lahko na primer najdete  v Mariboru, Murski Soboti, na Ptuju, v Slovenski Bistrici, Gornji Radgoni, pa tudi v Ljutomeru, Lendavi, Rušah, Majšperku, Slovenskih Konjicah in drugih krajih na našem oskrbnem območju.

Naša ambicija je danes, da na podlagi tradicije in znanja ter izkušenj postajamo vedno bolj zaželen in zanesljiv partner. Tako za naše uporabnike kot za razvoj gospodarstva in družben razvoj regije. Naše distribucijsko omrežje v prihodnje ne bo več omejevalo razvoja, ampak, ga bo prav z našo razvojno usmerjenostjo vzpodbujalo.

Na kak način Elektro Maribor prevzema svoje pomembno poslanstvo, to je razvojno vlogo v regiji?

Se povezujete, v primeru večjih razvojnih projektov na področju obnovljivih virov energije, s sorodnimi energetskimi družbami v regiji?

Preko strokovnega večnivojskega sodelovanja z Univerzo v Mariboru, Fakulteto za energetiku UM in Fakulteto za elektrotehniko, računalništvo in informatiko UM pripravljamo regijski center za obnovljive vire energije. V širši razvojni konzorcij bomo povabili tudi druge gospodarske družbe, vse z ambicijo, da s potenciali, ki jih premore naša regija, ustvarimo sodoben center vodenja, ki bo vključeval večino energetskih potencialov regije. Želimo si, da bi ta pod taktirko superračunalnika prispeval k dodatni kakovosti delovanja distribucijskega omrežja in uporabnikom v največji možni meri omogočal uporabo sodobnih energetskih rešitev. Da bo ta lahko optimalno deloval pa so potrebni močni partnerji, ki imajo znanje in druge potenciale na tem področju. Vsekakor pa se nadejamo tudi podpore našega resornega ministra gospoda Bojana Kumra in drugih odločevalcev.

Na kak način se povezujete in sodelujete z lokalnimi subjekti, občinami?

V družbi se zavedamo svoje povezanosti z okoljem, v katerem delujemo. Smo del strateške infrastrukture vsakega lokalnega okolja. Tako sodelujemo z lokalnimi skupnostmi, teh je na našem območju 74, in subjekti, še posebej pomembno in obojestransko koristno je to pri umeščanju naših objektov v prostor, kjer se lahko pohvalimo z mnogimi dobro zastavljenimi in izpeljanimi investicijami. Prav tako je pomembna naša razvojna vloga, da se skladno z našim poslanstvom ustvarijo pogoji za učinkovit razvoj lokalnih okolij.

Kako poteka povezovanje in sodelovanje z lokalnimi organizacijami pri izvedbi večjih prireditev, namenjenih dvigu kakovosti življenja v širši regiji (pr. Čarobni Maribor)?

Elektro Maribor sodeluje, v okviru svojih možnosti, pri izvedbi prireditev na svojem celotnem oskrbnem območju. Tako smo podporniki Festivala Lent, Čarobnega Maribora, projekta ŠGO Štajerske gospodarske odličnosti, Arsane in drugih prireditev.

Velik poudarek pa, v okviru sredstev, ki so nam na voljo, dajemo tudi humanitarni dejavnosti, prostovoljnemu gasilstvu. Tako že vrsto let sodelujemo z večjimi humanitarnimi organizacijami na našem območju.

Prav tako želimo s trajnostno usmerjenostjo velik poudarek namenjati ustreznemu kadrovskemu štipendiranju, saj se zavedamo pomena strokovnih in motiviranih sodelavcev.

Kako poteka sodelovanje z osnovnimi in srednjimi šolami, fakultetami in univerzo na našem območju? Je to sodelovanje pomembno tudi za kadrovsko politiko?

Sodelovanje in povezovanje s šolami in univerzo je za Elektro Maribor pomembno že dalj časa, smo pa aktivno pristopili k nadgraditvi teh sodelovanj. S tremi elektro šolami na našem območju na primer izbiramo najboljše dijake in jih nagradimo. Nekatere osnovne šole prihajajo k nam na predstavitve družbe in dejavnosti. Letos smo okrepili tudi sodelovanje z aktivno udeležbo na kadrovskih sejmih. Ponosni pa smo na sodelovanje z Univerzo v Mariboru in več njenimi fakultetami, s katerimi smo podpisali sporazum o sodelovanju.

Na kak način pridobivate dobre kadre?

Elektro Maribor je ugleden delodajalec in velik zaposlovalec - v družbi nas je skoraj 800 sodelavcev. Kljub temu pa se trudimo iskati kadre z razpisi, predstavljamo se na sejmih, predstavljamo se na šolah, omogočamo obvezno prakso. Za vse, ki želijo delovati v ambicioznem delovnem okolju in premorejo dovolj pozitivne energije, so naša vrata vedno odprta.

Na kak način zagotavljate motivacijsko delovno okolje za svoje zaposlene? Imajo ti možnosti razvoja in kariernega napredovanja?

Cilj vodstva družbe je, da za zaposlene ustvarimo delovne okolje, ki vzpodbuja karierno rast in razvoj, obenem pa nagrajujemo tiste zaposlene, ki se s svojim odnosom in delom še posebej izkažejo. Narava našega dela je žal tudi taka, da smo kot upravljavec kritične infrastrukture na lokacijah naravnih nesreč in pri mnogih drugih izrednih dogodkih med prvimi. Takrat se mnogokrat zgodi, da naši zaposleni z nadčloveškimi napori delajo v izjemno zahtevnih razmerah.

Včasih celo tvegajo svoja življenja. Vse zato, da našim uporabnikom čim prej priskrbimo napajanje z električno energijo. Moram povedati, da sem jim za tak odnos in pripravljenost izjemno hvaležna. Zato si prizadevam, da se take in podobne situacije ustrezno vrednotijo.

Naš Elektro Maribor je nosilec certifikatov Družini prijazno podjetje in Družbeno odgovorni delodajalec. Iz certifikatov izhajajo ukrepi, ki smo jih v družbi vpeljali za lažje usklajevanje dela in družinskega ter zasebnega življenja, in družbeno odgovorno upravljanje, s poudarkom na odnosu do zaposlenih. Letos smo na primer izvedli tudi polni cikel fokusnih diskusij, v katerih smo v vodenih, a sproščenih pogovorih s približno 100 zaposlenimi govorili o tem, kaj je pri nas dobrega in česa bi si zaposleni želeli. V prihodnje si želimo preko sodelovanja z Univerzo v Mariboru in njenimi članicami našim zaposlenim ponuditi kakovostna izobraževanja, ki jim bodo nadgradila kompetence, mikrodokazila in jih dodatno strokovno bogatila.

Kakšna je, ob vodenju družbe, vaša osebna, karierna in družbena angažiranost?

Kako komentirate zadnje spremembe v slovenskem elektroenergetskem sistemu?

Nov tarifni sistem, ki ga uporabniki spoznavajo, mora prinesti korektne odnose do uporabnikov, vzpodbujati fleksibilnost uporabnikov in njihovo odgovorno ravnanje. Sistem mora biti pravičen do odgovornih in sorazmeren temu, če nekdo s svojimi potrebami nadpovprečno obremeni omrežje.

Povečanje investicij v omrežje v prihodnjem letu pa bo še večje. Investicije se izvajajo z namenom krepitve omrežja glede na izzive zelenega prehoda in zaradi samih potreb prebivalstva in gospodarstva po kakovostni oskrbi z električno energijo.

V Sloveniji se lahko pohvalimo, da imamo, čeprav smo majhni, široki nabor virov električne energije in hkrati dobre, odlične, strokovne kadre z znanjem in izkušnjami.

Različni viri pa nam zagotavljamo fleksibilnost, ki je potrebna predvsem v manj predvidljivih situacijah. Močen je hidroenergetski potencial, kjer so odlične mariborske Dravske elektrarne, naša rudarska preteklost nam je omogočila termoelektrarne, sedaj so v velikem porastu sončne elektrarne, imamo pa tudi nuklearno elektrarno in nekatere druge, manjše vire. Stvar lastnikov, in še bolj odločitev na nivoju države, pa je, kateri vir in v kakšnem deležu bo zagotavljal oskrbo Slovencev z električno energijo.

Kaj ste v zadnjem letu naredili za kakovostno in zanesljivo oskrbo z električno energijo ter za učinkovit in tehnološko napreden distribucijski sistem?

S strateškimi investicijskimi vlaganji dosegamo večjo stopnjo robustnosti, jakosti in naprednosti omrežja. Smo v izjemno pospešenem ciklu investiranja. Za obdobje 2025 - 2027 načrtujemo investicijska vlaganja v vrednosti 180 milijonov evrov.

Investicije v zadnjih letih:

2022: 28 milijonov evrov,

2023: več kot 37 milijonov evrov,

2024: več kot 51 milijonov evrov,

2025: več kot 63 milijonov evrov investicij.

Omrežja pa ne krepimo samo zaradi zelenega prehoda, ampak tudi zaradi stabilnosti in kakovosti omrežja, ki bo tako lahko vsem uporabnikom omogočalo sodobno oskrbo in uporabo omrežja ter priključevanje obnovljivih virov, polnilnic, toplotnih črpalk in drugih sodobnih energetskih rešitev. Vse s ciljem, da se našim uporabnikom izboljša kakovost življenja.

[[image_2_article_72661]]

Koliko ste v zadnjem obdobju naredili na področjih krepitve omrežja, decentralizacije, približanja družbe in storitev uporabnikom na terenu ter skrajševanja postopkov pridobivanja soglasij in dovoljenj?

Naš cilj je nadgrajevati in modernizirati omrežje. S projektom »Vzpostavitev stabilnejšega in robustnejšega distribucijskega omrežja v kritičnih točkah in odsekih« smo s ciljem namenskega vlaganja v razvoj in preoblikovanje distribucijskega omrežja začeli z dolgoročno ureditvijo kritičnih točk in odsekov omrežja. Hkrati je naš cilj tudi neprestana nadgradnja in modernizacija omrežja. Z decentralizacijo enot smo hitro odzivni in hkrati blizu svojim uporabnikom, to pa nam omogoča tudi dobro poznavanje terena.

Kako je s prodajo manjšinskega deleža v družbi E+? Kako daleč so postopki?

V skladu s predpisi smo zakonito in transparentno izvedli postopek za prodajo manjšinskega deleža družbe Energija plus. Vsi postopki so izvedeni in smo tik pred zaključkom prodaje. Z zaključkom tega postopka se prekinejo še zadnje vezi med distribucijskim in prodajnim delom. Od novega leta naprej Elektro Maribor skrbi le za to, da preko zanesljivega in modernega omrežja vsem uporabnikom kakovostno distribuira električno energijo.

Kateri so največji izzivi prihodnosti?

Izzivi, s katerimi se bomo s celotno ekipo spopadali, so vezani v veliki meri na intenzivno dogajanje v elektroenergetiki in zeleni prehod.  Nedvomno so ključna velika in pospešena vlaganja v omrežje, načrtujemo tudi prenovo našega delovanja.

V novo leto pa bomo vstopili tudi z na novo organizirano družbo, ker smo v preteklih mesecih izpeljali reorganizacijo družbe z novo sistemizacijo, vzpostavitvijo kompetenčnega modela, v kar sta bila intenzivno vključena tudi oba socialna partnerja, reprezentativni sindikat in svet delavcev.

Tako želimo, da so naši zaposleni, ki so največja vrednost Elektra Maribor, motivirani in ambiciozni. Hkrati, da so del okolja, v katerem delujejo, ter so prijazni in dostopni do ljudi. Prav oni so najpomembnejši gradniki našega ugleda v družbi.

Kako je z ženskami v energetiki? Je to še vedno dominantno moška panoga?

V energetiki je že tradicionalno precej več moških na vodilnih položajih. Sama se dobro počutim v njihovi družbi. Menim pa, da sta pomembna delo in energija, ki ju vlagaš v svoj položaj. To pa ni odvisno od spola. Sama delujem tako, da priložnost, ki mi je zaupana, jemljem kot poslanstvo, ki ga s svojim strokovnim in predanim delom izpolnjujem vsak dan znova.

Kako vaša srčnost in človečnost vplivata na opravljanje funkcije predsednice uprave EM?

Moji ideali in pogledi na svet izhajajo iz družine, v kateri sem odrasla. Prav te vrednote in načela pa udejanjam oziroma živim tako osebno kot pri delu. Verjamem, da so ljudje tisti, ki so najbolj pomembni, zato je potrebno skrbeti za klimo v družbi in medsebojne odnose.

Iz mojih mladih letih izhaja tudi prepričanje, da je treba vračati okolju, v katerem živiš in deluješ, za kar si tako v družbi kot osebno prizadevam v največji možni meri.

Zame osebno pa je pomemben tudi občutek za domovino, za našo Slovenijo in našo slovensko identiteto, za kar si tako v družbi kot tudi doma prizadevamo ves čas.

Leto 2024 se bliža h koncu. Kakšne so vaše želje za leto, ki prihaja? Tako za družbo kot za uporabnike?