Epidemija je posegla na prav vsa področja življenja, še posebej pa jo občutijo verske skupnosti, ki zaradi prepovedi združevanja ne morejo več izvajati obredov, molitev ali drugih verskih aktivnosti. Tako smo se obrnili na številne verske skupnosti na območju Maribora in jih povprašali, kako delujejo v tem času. Tokrat smo govorili imamom mariborske islamske skupnosti, Zinaidom Mahmutagićem.

Brez skupnih dnevnih in posebnih petkovih molitev

»Islamska skupnost v Republiki Sloveniji, kot vse cerkve in ostale verske skupnosti, velik pomen pridaja ‘živi besedi’ oziroma neposrednemu stiku s svojimi člani. Nobeden od nas ni bil pripravljen na takšne razmere, ampak smo se morali zaradi takšnih razmer prilagoditi ukrepom pristojnih organov Republike Slovenije,« razlaga imam Mahmutagić.

»Od tedaj se v naših prostorih ne opravljajo skupne dnevne molitve in tudi ne petkova centralna molitev (džuma).«

»Islamska skupnost v Republiki Sloveniji je dne, 12. marca 2020, obvestila vse člane, da do nadaljnjega odpoveduje vse aktivnosti v prostorih naše Skupnosti zaradi razglašene epidemije v Republiki Sloveniji. Temu smo sledili tudi v Islamski skupnosti v Mariboru. Od tedaj se v naših prostorih ne opravljajo skupne dnevne molitve in tudi ne petkova centralna molitev (džuma). Odpoved se še posebej nanaša na izvajanje verouka za otroke ob vikendih,« dodaja.

Verouk preko spleta, pripravili tudi spletna predavanja

Tudi islamska skupnost se je zaradi situacije morala znajti po svoje. »V času razglašene epidemije koronavirusa v prostorih naše skupnosti molitve opravlja imam brez prisotnosti vernikov. Imam s člani vzpostavlja stik preko telefonskih klicev ali video povezave. Najranljivejšim skupinam naših članov in tudi sokrajanom, ne glede na versko prepričanje, nudimo pomoč tako, da za njih odidemo v trgovino ali lekarno. V tem so nam v veliko pomoč prostovoljci, ki z nami delijo pomoč socialno ogroženim,« pojasnjuje mariborski imam, Zinaid Mahmutagić.

»Najranljivejšim skupinam naših članov in tudi sokrajanom, ne glede na versko prepričanje, nudimo pomoč tako, da za njih odidemo v trgovino ali lekarno.«

Imam Mahmutagić pove, da pa stike z otroki, ki obiskujejo verouk, stike vseeno ohranjajo. Saj verouk poteka preko spletnih programov in aplikacij. Tako se družijo in vidijo. »Islamska skupnost v Republiki Sloveniji je v tem času članom ponudila tudi video predavanja, ki so jih pripravili imami iz cele Slovenije,« še doda.

»Naša obveznost je čuvati in negovati svoje zdravje.«

»Muslimani verujemo, da se vse dogaja po Božji volji in določitvi, hkrati pa se zavedamo, da je treba spoštovati tudi navodila stroke, s katerimi bomo ohranili svoje zdravje. Zdravje je eden od pogojev za ugodno življenje v katerem imamo družinsko harmonijo, mir in zadovoljstvo. Vzvišeni Bog je ljudem daroval zdravje, eno največjih milosti. Naša obveznost je čuvati in negovati svoje zdravje in zdravje drugih ljudi,« svoje misli podaja imam Zinaid Mahutagić.

Prilagojen bo tudi ramazan

Tudi pred islamsko skupnostjo je posebno obdobje, ki bo, tako kot ostale aktivnosti, letos nekoliko drugačno. »Eden večjih izzivov za Islamsko skupnost je vsekakor prihajajoči mesec ramazan v katerem imamo posebne obrede in aktivnosti, kjer se srečamo s številnimi člani. Veselimo se ramazana, saj je to za muslimanke in muslimane mesec duhovne osvežitve, preporoda in duhovnega povzdigovanja, ko nas popelje v posebno stanje duhovnosti, v katerem uživamo in se približujemo Vzvišenemu Bogu,« pričakovanje opisuje imam ter dodaja: »Obenem pa smo zaskrbljeni, do kdaj bo trajala epidemija in ukrepi, s katerimi so odpovedane vse aktivnosti v prostorih naše Skupnosti.«

Sporočilo Mariboru

Mariborski imam, Zinaid Mahmutagić, je v pogovoru nagovoril tudi Mariborčanke in Mariborčane: »Drage someščanke in someščani, trenutno se soočamo s izzivom na katerega moramo odgovoriti kot družba nasploh. Ne glede na to koliko smo pogumni in mislimo, da nam virus ne more škoditi, treba je razmišljati, da je lahko ljudem, ki imajo pridružene bolezni, ta virus lahko usoden. Med njimi so tudi tisti, ki so nam pri srcu.«

»Vsem nam priporočam, da obdobje karantene izkoristimo nam v prid, da se poglobimo in razmišljamo o vrednotah in medsebojnih odnosih, ki jih v normalnih razmerah nismo dovolj cenili.«

»Vsem nam priporočam, da obdobje karantene izkoristimo nam v prid, da se poglobimo in razmišljamo o vrednotah in medsebojnih odnosih, ki jih v normalnih razmerah nismo dovolj cenili. Potruditi se moramo in sami sebi obljubiti, da bomo po koncu te epidemije, popravili odnose do sebe, svojih najbližjih, svojih sosedov in narave, ki nam v teh časih omejitev še kako prav pride,« zaključi.