V sredo, 16. oktobra, na 12. evropski in sedmi svetovni dan oživljanja so v Prostovoljnem gasilskem društvu Zrkovci pripravili izobraževanje, na katerem so lahko krajani obnovili oziroma osvojili znanja prve pomoči in temeljnih postopkov oživljanja. Preživetje ob nenadnem srčnem zastoju se namreč lahko izboljša le z ozaveščanjem ljudi o pomenu hitrega in pravilnega ukrepanja. 

Ob tem so v Prostovoljnem gasilskem društvu Zrkovci s pomočjo prispevkov krajanov kupili dva avtomatska eksterna defibrilatorja (AED). Enega so namestili na objekt gasilskega doma, drugega na podporni zid kmetije Šlamberger v Zrkovcih. 

[[image_2_article_70948]]

[[image_3_article_70948]]

Izobraževanje, poimenovano Zrkovci oživljajo '24, je pripravil reševalec Bojan Lešnik, sicer mag. zdrav. nege, zaposlen v Zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca Maribor in član prostovoljnega gasilskega društva v Zrkovcih. Kot pravi, zgolj nabava defibrilatorjev ne izboljša preživetja, pomembno je, da jih ljudje upajo in znajo uporabljati. Sredinega izobraževanja se je udeležilo okoli 40 krajanov, katerih odzivi so bili zelo pozitivni. Po kratkem predavanju o temeljnih postopkih oživljanja, je sledil prikaz na lutkah. Krajani so imeli možnost izvajanja stiskov prsnega koša in umetne ventilacije ter simulacije uporabe defirilatorja. 

Znanje o oživljanju je med splošno populacijo zelo slabo

"Znanje o oživljanju je med splošno populacijo zelo slabo. Izobraževalni sistemi se temu več ne posvečajo, mnogi ljudje se s temeljnimi postopki oživljanja srečajo prvič pri opravljanju tečaja prve pomoči za šoferje motornih vozil, ki ga izvaja Rdeči križ Slovenije. Mnogi zgolj takrat in enkrat v življenju. To znanje je potrebno obnavljati, saj ljudje, če s tem ne ukvarjajo redno, te stvari pozabijo," je pojasnil Lešnik. Kot nadaljuje, se zdravstveni delavci trudijo in izvajajo izobraževanja osnovnošolskih otrok. Tako reševalna služba ZD Adolfa Drolca Maribor v sodelovanju z MOM izvaja izobraževanje vseh šoloobveznih otrok v sedmih in devetih razredih mariborskih osnovnih šol. Res pa je, kot dodaja sogovornik, da bodo rezultati tega vidni šele čez nekaj let. 

[[image_1_article_70948]]

Strah je potrebno premagati

Lešnik svetuje, da strah pred morebitnimi napakami pri oživljanju premagamo, saj škode v večini primerov ne moremo narediti. Pri srčnem zastoju slabše, kot je, ne more biti. Človek je klinično mrtev in ga lahko zgolj z ukrepi rešimo gotove smrti.

"Moj nasvet je, da najprej poskrbimo za varnost, nato preverimo, ali se žrtev odziva ali ne. Nato sprostimo dihalno pot, ugotovimo, ali oseba diha ali ne. Ko ugotovimo, da imamo nezavestnega, ki diha, ga položimo na bok, če pa je nezavesten in ne diha, pa nemudoma na prostoročni način pokličemo 112 ter takoj začnemo s stiski prsnega koša in umetno ventilacijo. Pri tem nam je lahko zdravstveni dispečer na drugi strani telefona v veliko oporo, saj nam bo dajal napotke. Tudi če poznamo temeljne postopke oživljanja, smo lahko v tistem trenutku, morebiti zaradi sorodstvene vezi, v takem šoku, da pozabimo naslednje korake. Zato je ključnega pomena, da poslušamo navodila, ki nam jih dajo zdravstveni dispečerji," sklene sogovornik.