Medtem ko je bilo pred sedmimi ali osmimi tedni v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor hospitaliziranih okoli 230 bolnikov s covidom-19, jih je trenutno 162. Od tega 46 oseb potrebuje intenzivno zdravljenje.

“Skupna obremenitev je nekoliko manjša, zato nekoliko lažje dihamo. Je pa število oseb v intenzivni terapiji ves čas na zgornjem robu. Tu je stanje najhujše,” je v današnji izjavi za medije povedal strokovni direktor Matjaž Vogrin.

Zaradi manjšega števila bolnikov s covidom-19 so lahko te dni minimalno povečali druge programe, a bo trajalo še precej časa, da bodo nadoknadili izpad obravnav iz lanskega leta, ki je po Vogrinovih besedah “zaskrbljujoč”.

Zraven covid-paceintov, v UKC Maribor hospitaliziranih še 500 ostalih bolnikov

V letu 2020 so obravnavali okoli 95.000 bolnikov manj in opravili približno 6000 večjih operativnih posegov manj kot v letu 2019. Vogrin je poudaril, da gre tu za manj nujne posege, saj bolnike z nujnimi stanji ali onkološkimi obolenji obravnavajo z nezmanjšanim tempom.

“Število obravnavanih bolnikov z medicinskih strok, kot so revmatologija, ortopedija, fiziatrija, dermatologija, pa je bistveno manjše. V novembru in decembru so operirali le šest odstotkov bolnikov v primerjavi s številkami iz leta 2019,” je povedal.

UKC Maribor je poleg bolnikov s covidom-19 trenutno hospitaliziranih še več kot 500 ostalih bolnikov. Gre za najtežje bolnike, ki nujno potrebujejo bolnišnično zdravljenje in so najbolj zahtevni bolniki. “Tem ves čas posvečamo vso pozornost in tudi sicer je ves kader ves čas izkoriščen za klinično delo z bolniki,” je izpostavil Vogrin.

Priprave na gradnjo montažnega objekta

Dodal je, da se intenzivno pripravljajo na morebitno ponovno zvišanje števila bolnikov s covidom-19, med drugim pripravljajo vse potrebno za gradnjo montažnega objekta na parkirišču ob stavbi oddelka za onkologijo in načrtujejo nove kadrovske prerazporeditve.

V preteklih dneh so cepili proti covidu-19 okoli 600 zaposlenih v tem kliničnem centru, v prihodnjih dneh naj bi se ta številka povzpela na okoli 1600. “Vedno več je prijav in tega smo veseli. Kot strokovni direktor si želim, da bi se cepili vsi zaposleni, saj je to tista luč na koncu predora, ki omogoča vrnitev v normalno življenje in našo normalno dejavnost,” je dejal.