Dobrih 50 tisoč lastnikov nepremičnin v Mariboru je v poštnih nabiralnikih že lahko pričakala odmera nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča (NUSZ). Ta prihaja sicer s precejšnjo zamudo, kar je posledica prevzema celotne evidence nepremičnin iz baze Geodetske uprave RS (Gurs), pa tudi kasnejših informativnih izračunov, pritožb lastnikov in urejanja evidenc. Gurs je namreč Finančni upravi RS (Furs) poslal podatke za izdajo odločb šele v mesecu juliju, zato je lahko v začetku avgusta najprej izdal odločbe za pravne, zdaj pa tudi za fizične osebe.

Novi podatki o površinah vseh nepremičnin

Tadej Potisk, vodja službe za NUSZ v Javnem podjetju za gospodarjenje s stavbnimi zemljišči v Mariboru, je povedal, da so v letošnjem letu iz evidenc Gursa prevzeli nove podatke o površinah vseh nepremičnin v Mestni občini Maribor. »Na podlagi tega je bila 18. marca letos izvedena razgrnitev podatkov za odmero NUSZ, nato pa smo do 31. maja sprejemali pripombe občanov in podjetij na te podatke. Obdelava vseh novih podatkov je trajala do 22. julija letos, ko je bila evidenca plačnikov NUSZ predana pristojnemu finančnemu uradu. Ta ima v skladu z zakonom tri mesece časa za izdajo odločb. Odločbe za pravne osebe so bile s strani FURS odpremljene 8. avgusta, za fizične osebe pa naj bi bile sedaj,« je pojasnil Potisk.

Pri plačnikih za pravilne površine brez opaznih sprememb

Pred prevzemom novih podatkov iz evidence GURS so bili nekateri podatki o površinah objektov zastareli in napačni. »Pri takšnih objektih so zato opazne spremembe. Pri zavezancih, ki so že v preteklosti plačevali za pravilne površine, pa opaznih sprememb pri končnem znesku ne bo. Ker smo skupaj s podatki o površinah prevzeli tudi nove podatke o lastnikih, bodo nekateri solastniki nepremičnin prejeli odmero vsak za svoj delež od skupne površine, medtem ko je morda v preteklosti plačeval le eden od solastnikov za celotno površino,« je razložil Potisk.

Tadej Potisk: »V proračun se bo steklo nekaj več od 10 milijonov evrov od pravnih oseb in nekaj več kot 4 milijone evrov od fizičnih oseb.«

Na vprašanje, ali opažajo kakšne nepravilnosti pri sporočanju, odgovarja: »Zavezanci še vedno ne sporočajo sprememb (lastništva, najemov ipd.) kot bi to morali v skladu z Odlokom o NUSZ storiti v roku 15 dni po vsaki takšni spremembi, ki vpliva na odmero nadomestila. Posledica tega je nato večje število pritožb zavezancev.« Po besedah sogovornika se bo v proračun steklo nekaj več od 10 milijonov evrov od pravnih oseb in nekaj več kot 4 milijone evrov od fizičnih oseb.

Plačilo možno tudi na obroke

NUSZ bo tudi letos mogoče plačati v štirih obrokih. »Za fizične osebe so do zneska 25 evrov plača v enem obroku, nad tem zneskom pa v štirih obrokih. Pravne osebe plačujejo po dvanajstinah,« je dejal Potisk in nadaljeval, da bodo točni datumi, v kolikem času je treba poravnati NUSZ, izpisani v odločbah (na položnicah). »Ta tiste, ki ne sporočijo zahtevanih podatkov za odmero NUSZ ali jih ne sporočijo v predpisanem roku, so predpisane kazni. Te so opredeljene v odloku, in sicer znašajo 200 evrov za fizične osebe in 1200 evrov za pravne osebe,« je sklenil Potisk.