Predstavniki gibanja Mladi za podnebno pravičnost napovedujejo nov val ‘podnebnih štrajkov’, ki bo v več mestih Slovenije potekal 27. septembra 2019, med njimi tudi v Mariboru. Štrajk se na Grajskem trgu prične ob 11.55, predstavniki gibanja pa pozivajo, da se ga udeležijo vsi, ne glede na to če imajo druge obveznosti v službi ali šoli. Navsezadnje je boj proti podnebnim spremembam, ki ga povzročajo slabe politične odločitve, bolj pomemben od “nekaj neopravičenih ur.”

“Politika še vedno ne šteka, da ni planeta B”

“Politika še vedno ne šteka, da ni planeta B,” so predstavniki gibanja zapisali na svoji Facebook strani dogodka. Opozarjajo, da je meseca marca več kot 12.000 ljudi zasedlo trge in ulice slovenskih mest. Na štrajku so zahtevali odločno ukrepanje proti podnebni krizi, na vlado so naslovili konkretne in izvedljive ukrepe, a se do danes ni zgodilo praktično nič. “Še več, zadnji vladni podnebni dokumenti so v nasprotju z resno podnebno politiko. Zato gremo spet na štrajk!”

Svet bi reševali le mladi

Že marca so se na štrajk podali predvsem mladi. Zdi se, kot da morajo mladi opozarjati starejše generacije, da morajo svet čuvati, če ne zavoljo sebe, pa zavoljo prihodnjih generacij. Tudi 16-letna Švedinja Greta Thungerb, svetovno znana aktivistka za ohranjanje narave in boja proti globalnemu segrevanju, opaža podoben pojav.

“Podnebni štrajki so zajeli svet na pobudo mladih. Nadaljevati pa jih moramo skupaj. Zato na štrajk pozivamo prav vse – od kuharjev in programerk do delavcev v industriji in upokojenk!” opozarjajo organizatorji štrajka.

Potrebujemo zeleno industrijo in zelena delovna mesta

V prvi vrsti zahtevajo ukrepe za zmanjševanje porabe energije in takojšen pravičen prehod na nizkoogljične vire energije. Potrošnja virov je prevelika in planet zaradi naših razvad počasi in postopno umira. Nebrzdano kurjenje fosilnih goriv povečuje koncentracijo toplogrednih plinov v ozračju, ti pa posledično vplivajo na prekomerno segrevanje planeta.

Namesto umazane industrije, ki jo v naši deželi predstavljata Termoelektrarna Šoštanj in Premogovnik Velenje, bi morali ustvariti prehod na nizkoogljične vire. Ustvariti bi morali zelena delovna mesta, ki bi bila rezultat čiste, zelene industrije.