Oddelek za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Maribor nujno potrebuje dodatne prostorske kapacitete za zdravstveno obravnavo bolnikov, obolelih za nalezljivo koronavirusno boleznijo, ki se je po svetu pričela širiti ob koncu leta 2019 in kmalu prerasla v pandemijo, ki je v začetku 2020 zajela tudi Slovenijo. Za zajezitev epidemije na lokalnem nivoju in preprečitev nadaljnjega širjenja bolezni je bilo potrebno izvesti nekatere organizacijske in prostorske spremembe z vzpostavitvijo t.i. COVID-oddelkov, kar je na drugi strani zahtevalo ustavitev nekaterih nenujnih dejavnosti, tj. ustavitev izvajanja dela zdravstvene dejavnosti bolnišnice.
Ker obstoječe prostorske zmogljivosti predstavljajo omejitev, od katere je odvisna sposobnost bolnišnice, da se prilagaja potrebam vse večjega števila uporabnikov zdravstvenih storitev, tako obolelih za koronavirusno boleznijo, kot drugih, ki potrebujejo čimprejšnjo zdravstveno obravnavo, potrebuje bolnišnica nujno večje (dodatne) prostorske kapacitete za potrebe zdravljenje nalezljivih bolezni.
V UKC-ju so bili primorani začasno prilagoditi prostore Oddelka za infekcijske bolezni
Kljub številnim sprejetim ukrepom na državni in lokalni ravni število hospitalizacij v UKC Maribor ne upada in se giblje okrog kritične zgornje meje bolnišničnih zmogljivosti za obravnavo bolnikov s COVID-19. Zaradi pandemije COVID-19 in pomanjkanja ustreznih prostorov za namestitev bolnikov s COVID-19, so tako bili v UKC Maribor primorani začasno prilagoditi prostore Oddelka za infekcijske bolezni za potrebe zdravljenja teh bolnikov. Zaradi tega so bolnike z infekcijskimi obolenji preselili na Kliniko za interno medicino, kjer jih obravnavajo le konziliarno. V času pandemije so zaradi večanja potreb po posteljnih kapacitetah za zdravljenje bolnikov s COVID-19 nato prilagodili še bolnišnične prostore Klinike za ginekologijo ter, ob nadaljnjem širjenju epidemije, še prostore Oddelka za pljučne bolezni.
Zaradi pandemije COVID-19 in pomanjkanja ustreznih prostorov za namestitev bolnikov s COVID-19, so tako bili v UKC Maribor primorani začasno prilagoditi prostore Oddelka za infekcijske bolezni za potrebe zdravljenja teh bolnikov.
Prav tako pa v UKC Maribor doslej niso imeli enote intenzivne terapije za obravnavo infekcijskih bolnikov, zato so v času epidemije morali prilagoditi prostore za to dejavnosti (COVID-EIT), sprva v Kliniki za ginekologijo. Nato so, ob dodatnem večanju števila bolnikov, morali za namene zdravljenja bolnikov s COVID-19 preurediti osrednjo enoto kirurške intenzivne terapije, ter dodatno povečati kapacitete za intenzivno zdravljenje. Omenjene preureditve so pomembno okrnile delovanje vseh oddelkov UKC Maribor.
UKC načrtuje nadomestno montažno stavbo za COVID-19 bolnike
Zaradi občasnega preseganja omenjenih prostorskih in kadrovskih zmogljivosti bolnišnice v zadnjem času vse kaže na to, da se epidemija še ni umirila oziroma število hospitalizacij ne upada in se število bolnikov nevarno giblje okoli največjih bolnišničnih zmogljivosti. Ker zaradi specifičnih prostorskih potreb po mnenju vodstva UKC Maribor ni več razpoložljivih lokacij za zagotavljanje zdravstvene oskrbe dodatnega števila bolnikov s COVID-19 brez škode za druge skupine bolnikov, bi v primeru poslabšanja epidemiološke slike v regiji UKC Maribor to pomenilo, da bi v UKC Maribor zmanjkalo prostora za bolnike, ki nujno potrebujejo bolnišnično zdravljenje (bodisi bolnike s COVID-19 bodisi bolnike z drugimi akutnimi stanji oz. obolenji).
Takšno stanje je po mnenju vodstva UKC Maribor zelo nevarno in narekuje nujno (preventivno) ukrepanje, da klinični center lahko zagotovi ustrezen odziv na povečan bolnikov s COVID-19. Za pravočasno zagotovitev dodatnih prostorskih kapacitet v času epidemije predvideva vodstvo UKC Maribor izvedbo javnega naročanja in upravnih postopkov za gradnjo in urejanje prostora v povezavi z 2. odstavkom 1. člena GZ, ki določa pogoje za graditev objektov, če je treba nemudoma izvesti nujne in začasne ukrepe za odvračanje nevarnosti in povzročitve nadaljnje škode ob neposredni ogroženosti ali nastanku naravnih in drugih nesreč.
Za pravočasno zagotovitev dodatnih prostorskih kapacitet v času epidemije predvideva vodstvo UKC Maribor izvedbo javnega naročanja in upravnih postopkov za gradnjo in urejanje prostora v povezavi z 2. odstavkom 1. člena GZ, ki določa pogoje za graditev objektov, če je treba nemudoma izvesti nujne in začasne ukrepe za odvračanje nevarnosti in povzročitve nadaljnje škode ob neposredni ogroženosti ali nastanku naravnih in drugih nesreč.
Trenutno se zdravijo akutni bolniki s COVID-19 na različnih lokacijah – v stavbi Infekcijskega oddelka, na 2 etažah Klinike za ginekologijo, na Oddelku za pljučne bolezni ter na etaži Klinike za kirurgijo. Bolniki z najtežjo obliko kovidne bolezni, ki potrebujejo zdravljenje v enoti intenzivne medicine, se trenutno zdravijo v osrednji intenzivni enoti kirurških stok (EIMOS), dodatno pa se zdravijo tudi v prilagojeni enoti za covid intenzivo na oddelkih za kardiokirurgijo in nevrokirurgijo. Za potrebe epidemije so bili primorani pomembno zmanjšati vse ne-nujne programe zdravljenja.
Z nadomestno montažno stavbo bodo pridobili dodaten prostor za zdravljenje covid bolnikov
Z nadomestno montažno stavbo za COVID-19 bolnike bi UKC Maribor pridobil prostor za zdravljenje do 24 akutnih bolnikov s COVID-19 in do 10 bolnikov s COVID-19 z najtežjo obliko bolezni, ki potrebujejo mehansko predihavanje (enota intenzivne terapije) tako v obdobju vrhunca epidemije, kot tudi v obdobju, ko se bo epidemija umirila. Po pričakovanjih vodstva stroke bodo bolniki s COVID-19 tudi v prihodnje, t.j. po umiritvi epidemije, kljub cepljenju še nekaj časa potrebovali zdravljenje v bolnišnici.
Bolnike z ostalimi infekcijskimi boleznimi (ne-COVID) bo ponovno mogoče zdraviti v stari stavbi infekcijskega oddelka do njene rušitve, saj je sama stavba neustrezna. Stavba ne omogoča izolacijskih pogojev za različne vrste izolacij, še zlasti kritična pa je postala situacija v času pandemije COVID-19, saj zaradi prostorskih razlogov ni možno zdraviti covidnih in ne-covidnih bolnikov v isti stavbi.
Namen postavitve nove montažne stavbe za zdravljenje COVID-19 bolnikov je tako prostorska razbremenitev številnih oddelkov UKC Maribor: Oddelek za infekcijske bolezni bo do rušenja (I. 2023) lahko deloval v starih prostorih in tako bodo ponovno lahko na matičnem oddelku obravnavali bolnike s težkimi okužbami, Klinika za ginekologijo bo ponovno lahko delovala v običajnih razmerah, prav tako pa bi rešili problem zdravljenja bolnikov z najtežjo obliko COVID-19 v EIT (do max 5-6 bolnikov) v mirnem obdobju epidemije.
Namen postavitve nove montažne stavbe za zdravljenje COVID-19 bolnikov je tako prostorska razbremenitev številnih oddelkov UKC Maribor: Oddelek za infekcijske bolezni bo do rušenja (I. 2023) lahko deloval v starih prostorih in tako bodo ponovno lahko na matičnem oddelku obravnavali bolnike s težkimi okužbami, Klinika za ginekologijo bo ponovno lahko delovala v običajnih razmerah, prav tako pa bi rešili problem zdravljenja bolnikov z najtežjo obliko COVID-19 v EIT (do max 5-6 bolnikov) v mirnem obdobju epidemije.
Objekt bo kasneje služil kot nadomestna lokacija za bolnike z infekcijskimi boleznimi
Prav tako pa bi stavba kasneje (po letu 2023) z dograditvijo ali adaptacijo lahko služila tudi kot nadomestna lokacija za bolnike z infekcijskimi boleznimi, v času, ko se bo porušila stavba Infekcijskega oddelka. Kasneje (po dokončanju nove stavbe Infekcijskega oddelka) pa bi stavbo namenili za potrebe Oddelka za onkologijo (Hospic itd), kjer glede na stalno večanje potreb, že sedaj primanjkuje bolniških postelj.
Investicija je ocenjena na nekaj več kot 4 milijone 500 tisoč evrov, primopredajo pridobitve pa bi lahko po predvidevanjih opravili maja prihodnje leto.