Mariborska občina je junija v sodelovanju s pediatrično kliniko Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor v sklopu evropskega projekta CD SKILLS v Domu pod Gorco med starejšo populacijo izvedla hitro testiranje na celiakijo. Do konca poletja bodo testiranja odpravili še v Domu Danice Vogrinec, verjetno pa tudi v Domu Tezno.

Pozno odkritje celiakije ima resne posledice

Kot so sporočili iz mestne občine, je ena od aktivnosti omenjenega projekta ocena trenutnega stanja obravnave bolnikov s celiakijo v regiji z uporabo orodij, ki so jih pripravili v sklopu zaključenega projekta Focus IN CD. V sklopu projekta partnerji razvijajo nove storitve za izboljšanje zdravstvenega sistema vključno z razvojem in testiranjem inovativnih pilotnih rešitev, namenjenih izboljšanju diagnostičnih metod in kakovosti življenja bolnikov.

Pri številnih bolnikih namreč celiakijo odkrijejo z veliko zamudo, kar ima resne posledice za njihovo zdravje in splošno kakovost življenja. Neodkriti ali nezdravljeni bolniki so izpostavljeni tveganju za razvoj resnih zapletov, vključno z osteoporozo, boleznimi ščitnice, slabokrvnostjo in podobno.

Metoda hitrega odkrivanja bolezni s pomočjo dokazovanja protiteles v kapljici krvi je manj invazivna kot običajne preiskave, vendar še vedno dovolj zanesljiva, zato so se projektni partnerji odločili za izvedbo presejalnih testov pri starejših, ker so ti redko vključeni v presejalne dejavnosti in imajo nespecifične gastrointestinalne težave. Zaradi teh pogosto ne poiščejo pomoči pri zdravniku, težave pa so takšne narave, da zdravniki takoj tudi ne pomislijo na celiakijo. Tako bolniki ostanejo brez diagnoze, kar vpliva na njihovo kakovost življenja in vpliva na višjo obolevnost in umrljivost.

Sodelovanje je prostovoljno

Bolnike, pri katerih bodo ugotovili sum na celiakijo, bodo povabili na potrditvene preiskave, v primeru resnih zdravstvenih težav pa jim bodo ne glede na rezultate testiranja svetovali obisk pri ustreznem specialistu. Hitri testi namreč ne morejo nadomestiti usmerjenih preiskav, ki jih na podlagi zdravstvenih težav lahko predvidi zdravnik.

Projekt CD SKILLS, ki bo trajal do konca letošnjega leta, obravnava izzive javnega zdravstva pri obravnavi bolnikov s celiakijo v Podonavju. Gre za vseživljenjsko sistemsko imunsko povzročeno bolezen, ki je posledica uživanja glutena, ki se nahaja v pšenici, ječmenu in rži. Pojavi se lahko v katerem koli življenjskem obdobju, vendar se običajno začne v zgodnjem otroštvu. Ženske so prizadete dvakrat pogosteje kot moški.

Bolniki bodo v projektu sodelovali prostovoljno. Med odvzemom krvi jih bodo povprašali glede morebitnih simptomov, povezanih s celiakijo. V primeru pozitivnega rezultata hitrega testa kot tudi v primeru resnih težav bodo napoteni na nadaljnjo specialistično obravnavo.

STA