V središču Maribora so se v zadnjem času začele vedno pogosteje pojavljati podgane. Čeprav uradnih podatkov o njihovem številu ni, je njihova prisotnost vse bolj očitna, kar med občani vzbuja zaskrbljenost. 

Porast populacije glodavcev lahko ima več vzrokov, ključno vlogo igramo ljudje sami

Za pojasnila smo se obrnili na Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH), kjer so pojasnili, da je "v Mestni občini Maribor zaznati porast populacije glodavcev, zlasti podgan". Pri tem so dodali, da uradnih evidenc o točnem številu podgan ne vodijo.

Podgane se najpogosteje pojavljajo v strnjenih naseljih, še posebej, če je tam dostopna hrana ali, če ni zadostne skrbi za ravnanje z odpadki. Prav tako so pogoste v zapuščenih objektih, kanalizacijskem omrežju in temu podobnih okoljih. Za zatiranje je torej nujno izboljšanje splošne čistoče, pravilno ravnanje z odpadki, preprečevanje divjih odlagališč in prenehanje zlivanja odpadkov v straniščne školjke.

Podgane se pojavljajo tekom leta bolj ali manj enakomerno, medtem ko je problematika miši v zgradbah večja ob nastopu mraza in pomanjkanju hrane v naravi, saj le te iščejo zavetje in hrano v toplih prostorih," so za naš medij pred časom izpostavili na NLZOH.

Prebivalci so zaskrbljeni

[[image_1_article_68685]]

Kot že omenjeno, se je na nas obrnila zaskrbljena bralka, ki v sporočilu opozorja na porast podgan v Mariboru. Sporočilo objavljamo v celoti.

"Po branju o pospešenem širjenju bolezni, ki jih širijo glodavci, človeka malce zaskrbi, ko ob belem dnevu sredi centra mesta vidi podgane. Ob 12. opoldne sredi Maistrovega trga plešejo podgane, brez kakršnegakoli straha pred ljudmi. Ali mariborska občina dela kaj v smeri tega, da Maribor ne bi šel po stopinjah mest, kjer so podgane del mestnega vsakdana?"

Podobno izkušnjo opiše tudi bralec na Facebooku: "Neverjetno. Sediš v parku pred občino in gledaš skupino ljudi, ki čakajo v vrsti za upravno enoto ter opaziš družinski sprehod cca 10 podgan. Zanimivo, kaj si občina ureja živalski vrt kar zelo udomačenih lepotic kanalizacije ob dviganju cen oziroma položnic kanalizacije?"

Stanje trenutno ni obvladljivo

Podgane in miši se uničuje z deratizacijo (nastavitev zastrupljenih deratizacijskih vab), pri čemer je pomembno, da se le-ta izvaja sistematsko 2x letno. Strup v raznih objektih naj bi bil nenehno prisoten, pomemben korak pri obvladovanju težave pa je tudi izboljšanje higienskih standardov v mestu.

“Pred leti (zadnja tri leta deratizacijo izvaja drugo podjetje), ko je NLZOH izvajal 3x letno sistematsko deratizacijo kanalizacijskega omrežja MO Maribor in dodatno deratizacijo na kritičnih lokacijah, je bilo stanje podgan obvladljivo,” so pokomentirali na NLZOH in dodali, da dodatnih informacije o trenutni situaciji nimajo, saj Mestna občina Maribor ni izbrala NLZOH za izvedbo deratizacije kanalizacijskega sistema, zaradi česar nimajo dostopa do podrobnejših podatkov.

Poleg gospodarske škode, so glodavci seveda tudi prenašalci bolezni. Med najpogostejšimi boleznimi, ki jih prenašajo podgane so leptospiroza, toksoplazmoza, tularemija, salmoneloza in hentavirus. V zadnjih letih pa se beleži tudi porast mišje mrzlice, ki se prenaša preko izločkov miši.