Prestolnica v zadnjem obdobju doživlja pravi hotelski bum. Luksuzni hoteli rastejo kot gobe po dežju. Sicer ne najnovejši, gotovo pa eden izmed največjih hotelov v Ljubljani je Grand Plaza na Bavarskem dvoru s 350 sobami. Lani se je odprl še hotel Occidental v novozgrajenem kompleksu Šumi nasproti ljubljanske Drame, konec leta pa je nad gostilno As v središču glavnega mesta zrasel tudi butični hotel.

Predsednik Združenja hotelirjev Slovenije Gregor Jamnik je za N1 povedal, da je v primerjavi z letom 2019 v Ljubljani danes na voljo več kot 1.000 dodatnih sob. V Ljubljani sicer prevladujejo štirizvezdični hoteli, a že dva z zvezdico več najdemo tik drug ob drugem, loči ju le cesta. V Mariboru pa? Niti enega … Imamo sicer kar nekaj lepo urejenih hotelov, a noben izmed njih tiste pete zvezdice žal nima. 

Nekdaj smo ga imeli, zakaj ga sedaj nimamo?

V Mariboru smo sicer hotel s petimi zvezdicami že imeli. Gre za hotel Habakuk pod Pohorjem. »V preteklosti je Hotel Habakuk resnično nosil pet zvezdic, kar je odražalo vrhunsko raven naših storitev in ponudbe. V procesu nenehnega razvoja in prilagajanja tržnim zahtevam smo se odločili za prilagoditev kategorizacije na štiri zvezdice Superior, kar je rezultat skrbnega premisleka o najboljšem razmerju med kakovostjo in ceno, ki jo lahko ponudimo našim gostom,« nam odgovorijo na vprašanje, zakaj hotel sedaj spada v kategorijo štirizvezdničnega.

Pojasnjujejo še, da bi dodajanje pete zvezdice pomenilo dodatno podražitev njihovih storitev. »Ta korak bi neizogibno vplival na naše goste, povečal bi razliko v cenah med našim hotelom in drugimi nastanitvami v Mariboru, kar bi lahko vplivalo na našo konkurenčnost. Zato je takšna odločitev odvisna od temeljite analize tržnih trendov, gostovih pričakovanj in ekonomske upravičenosti investicije

Potencial obstaja, a je potreben razvoj širše turistične ponudbe

V Mariboru seveda vidijo potencial za razvoj petzvezdične hotelske ponudbe, vendar pa trenutne razmere in specifične značilnosti destinacije, vključno z dostopnostjo in infrastrukturo, kot je odsotnost mednarodnega letališča, vplivajo na tržno povpraševanje po izjemno visoki kategoriji gostovanja. Višja kategorizacija  pa kot rečeno, prinaša tudi višje stroške za goste, kar bi lahko vplivalo na konkurenčnost njihove ponudbe.

»Najstarejša trta na svetu je sicer edinstvena znamenitost, vendar kot samostojna atrakcija ni dovolj za privabljanje zahtevnejših gostov«

»Poleg tega, za pritegnitev in zadovoljstvo gostov najvišje kategorije, je nujno nenehno razvijati ne le hotelske storitve, ampak tudi širšo turistično infrastrukturo in ponudbo v Mariboru in okolici. To vključuje ureditev in razširitev kolesarskih stez za daljše relacije, razvoj široke ponudbe športnih aktivnosti na Pohorju skozi vse leto, in še več. Najstarejša trta na svetu je sicer edinstvena znamenitost, vendar kot samostojna atrakcija ni dovolj za privabljanje zahtevnejših gostov,« še dodajo.

Prevladujejo hoteli s tremi zvezdicami

V Mariboru je na voljo 881 hotelskih sob oziroma 1.946 ležišč, in sicer v sedmih 4-zvezdičnih hotelih, desetih 3-zvezdičnih hotelih in enem 2-zvezdičnem hotelu. Število hotelskih ležišč predstavlja okoli eno tretjino vseh razpoložljivih turističnih ležišč v mestu.

Pomembno dopolnitev ponudbe hotelskih kapacitet v mariborskem mestnem središču na Zavodu za Turizem Maribor vidijo tudi v nedavno odprtem osveženem 4-zvedičnem hotelu Piramida – s 76 sobami oz. 157 ležišči, ki bo po mnenju zavoda pozitivno vplivala tudi na turistične rezultate našega mesta.

Kot ocenjujejo na Zavodu za turizem, je ponudba hotelskih nastanitev v našem mestu sicer namenjena t. i. »city break« in tranzitnim turistom kot tudi segmentu poslovnega turizma. »Za Maribor kot destinacijo za zahtevne goste je ključno, da ima dobro razvito mrežo kakovostnih, četudi manjših nastanitev, primernih za zahtevne goste, ki potujejo bodisi sami, z družinami ali v manjših skupinah, ob večjih mednarodnih – športnih in poslovnih – dogodkih pa se jasno nakazuje tudi potreba po hotelskih nastanitvenih kapacitetah višje kakovosti, vključno s 5-zvezdičnim hotelom, s katerimi bomo lahko sledili vse večjim ambicijam na področju turističnega razvoja in ustvarjenih nočitev.«

Spomnijo še, da  je lani Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport (MGTŠ) iz naslova Javnega razpisa za sofinanciranje vlaganj v nastanitveno turistično ponudbo za dvig dodane vrednosti turizma podprlo šest prejemnikov sredstev na območju Mestne občine Maribor, ki načrtujejo vlaganja v nastanitvene objekte v skupni vrednosti okoli 15,6 milijonov evrov. Javnost je takrat precej razburila novica, da je na razpisu 1,8 milijona prejela tudi županova Galerija Gosposka, zadevo je preiskovala tudi KPK, a nepravilnosti pri razpisu niso zaznali.