Ta konec tedna se bo v Mariboru odvila 12. mednarodna znanstvena konferenca Za človeka gre: V službi trajnosti in dostojanstva, ki jo Alma Mater Europaea pripravlja v soorganizaciji z Evropsko akademijo znanosti in umetnosti iz Salzburga.

»Letošnja konferenca bo posvečena akademskim raziskavam in tehnološkemu napredku za potrebe družbe pri medsebojni povezanosti vrednotenja človeštva in ohranjanja naravnih virov ter vplivu demografskih sprememb. Ključni vidiki vključujejo medgeneracijsko enakopravnost, trajnostno uporabo virov in zadovoljevanje razvojnih potreb,« je pojasnil prof. dr. Ludvik Toplak, predsednik Alma Mater Europaea – ECM. Ob tem še poudari, da je konferenca precej obsežna in iz leta v leto dobiva nove svetovne razsežnosti.

Plenarno zasedanje se začne ta petek, 8. marca, ob 10. uri v Slomškovi dvorani. Zasedanje bo otvorila podpredsednica Evropske komisije za demokracijo in demografijo Dubravka Šuica. Osrednji nagovor pa bo imel predsednik Evropske akademije znanosti in umetnosti Klaus Mainzer.

Program obsega več kot 60 vsebinskih sklopov, podelili bodo tudi častni doktorat

Program obsega več kot 60 vsebinskih sklopov, spregovorili pa bodo vodilni znanstveniki in miselni voditelji, ki bodo izmenjali perspektive na svetovni ravni ter spodbudili sodelovanje v smeri trajnostne in dostojne prihodnosti. »Pri organizaciji konference smo iz leta v leto uspešnejši. V Slovenijo na našo konferenco pripeljemo nekatera velika mednarodna akademska imena,« je dejal doc. dr. Luka Martin Tomažič, podpredsednik Organizacijskega odbora konference. 

Pri tem je izpostavil Richarda Jamesa Overyja, profesorja na Univerzi v Exeterju, urednika The Times Complete History of the World, člana Kraljeve zgodovinske akademije in Britanske akademije, Boruta Pahorja, nekdanjega predsednika Republike Slovenije in druge vodilne evropske učenjake in miselne voditelje iz različnih disciplin.

»Na konferenci pa tudi aktivno vključujemo študente, saj konferenco vidimo, kot priložnost, da študentom Alma Mater ponudimo stik s tem kar se dogaja na najvišjem nivoju v svetovni akademski sferi,« je še poudaril doc. dr. Tomažič.

Program konference si lahko ogledate na tej povezavi.

Na konferenci bodo prof. dr. Klausu Mainzerju podelili tudi častni doktorat. »Mainzer je ena vodilnih nemških in svetovnih osebnostih za področje fizike, umetne inteligence in je eden vodilnih nemških filozofov. Je predsednik Evropske akademije znanosti in umetnosti, spremlja naše delo, se aktivno vključuje in daje veliko moralno podporo Alma Mater, predvsem v razvoju, tako da sam osebno predava in spodbuja svetovne osebnosti, da se vključujejo v pedagoški in raziskovalni program. Alma Mater Europaea – ECM mu tako letos podeli častni doktorat za njegove izjemne dosežke na področju znanosti, umetne inteligence in za prispevek k razvoju evropske filozofije in humanizma,« razloge za podelitev častnega doktorata pojasni prof. dr. Toplak.

Preoblikovanje v univerzo

Alma Mater pa je sicer tik pred preoblikovanjem v univerzo. »V minulih 15 letih je Alma Mater Europaea intenzivno pripravljala program in vsebino izobraževanja in raziskovanja za formiranje popolne univerze. Razvila je vse programe, vključno z umetnostjo, na vseh treh bolonjskih stopnjah, uveljavila se je doma, predvsem pa tudi v svetu, zato je dozorel čas, da tudi legaliziramo dejansko stanje,« pojasni prof. dr. Toplak in doda, da se trenutno vodi postopek akreditacije za preoblikovanje v popolno univerzo, ki pa naj bi bila zaključena še to leto. 

[[image_1_article_63879]]

Namen tako konference kot tudi preoblikovanja pa je po besedah prof. dr. Toplaka, da »se svetovna znanja prenesejo k nam, da naša znanja soočimo s svetom, da izmenjamo znanja in izkušnje, predvsem pa, da svet ovrednotimo v dobro človeka«.