Direktor Doma Danice Vogrinec Marko Slavič je danes zanikal kakršnekoli obtožbe nasilja nad stanovalci, ki so se pojavili v medijih. ”Prejeli nismo nobene prijave o grdem ravnanju zaposlenih nad stanovalci, kaj šele o nasilju.” Ker prijav niso dobili, tudi ne vedo nad kom naj bi sploh ukrepali. Dejstva, da do nepravilnosti v domu ne prihaja, so prišli podpret tudi vsi zaposleni. ”Če je dobro kaj, je dobro to, da v Domu Danice Vogrinec skupaj z vsemi zaposlenimi, ki so danes prišli izrazit svoje nasprotovanje takim medijskim poročanjem, ne bomo popustili,” je še dodal direktor, ki se je pred kratkim ponovno prijavil na razpis za direktorja ustanove. Sam tu vidi povezavo med domnevnim nasiljem in njegovo kandidaturo za direktorja. ”Ni naključje, da so obtožbe prišle v času razpisa za delovno mesto direktorja doma za naslednje mandatno obdobje.”

”Zelo žalostna sem, svojo delo delam pošteno, rada prihajam v službo. Če govoriš resnico, povej kdo si in ne prijavljal anonimno. Dom je stal pred nami in bo tudi za nami, poln lepih zgodb,” pove strežnica v domu Lidija Milanovič.

O preteklem incidentu, ki se je zgodil v domu je direktor povedal, da so za reševanje opravili vse, kar je bilo potrebno. ”Vsi nadzori so bili opravljeni. Ko se je v domu pojavil agresivni svojec, ne zaposleni, smo vpletli vse mogoče institucije od policije, tožilstva do varuha človekovih pravic. Postopek je bil zaključen, z ugotovitvijo, da nobeno nadaljnje ukrepanje ni potrebno. Ravnali smo proaktivno, opravili smo vse, kar je bilo potrebno,” je jasen Slavič.

Anonimno pismo z očitki o nepravilnostih v domu

Kot smo poročali, je revija Jana pisala, da se je na njih obrnila skupina zaposlenih iz enega največjih domov za starostnike, mariborskega Doma Danice Vogrinec, kjer več kot 400 zaposlenih skrbi za 900 oskrbovancev, od tam pa so prejeli tudi anonimno pismo z očitki o številnih nepravilnostih v domu.

Opozarjali so na domnevno poniževanje, ustrahovanje in neukrepanje s strani vodstva, kar naj bi privedlo do apatičnosti in obupa med zaposlenimi. Kljub številnim pritožbam in anonimnim pismom, poslanim na različne institucije, vključno z ministrstvom, se razmere ne izboljšujejo, so zapisali. Žrtve slabih razmer naj bi bili tudi oskrbovanci, je navedbe zaposlenih povzela revija.

Na obtožbe se je odzval tudi minister

Kot so sporočili z ministrstva za solidarno prihodnost so seznanjeni z novinarskim prispevkom revije Jana, v katerem so pisali o domnevnih nepravilnostih v poslovanju in o nasilju nad oskrbovanci v omenjenem mariborskem domu za starejše, ki naj bi jih odkrili na podlagi raziskovanja in anonimne prijave. Ministrstvo, ki je pristojno za opravljanje nalog na področju institucionalnega varstva, je takoj pozvalo zavod, da se opredeli do zadeve in ugotovitev medijskega poročanja, k temu pa so pozvali tudi socialno inšpekcijo, častno razsodišče pri Socialni zbornici Slovenije in ministrstvo za zdravje.

Minster Simon Maljevac je ob poročanjih o domnevnem nasilju nad starejšimi vnovič pozval tako uporabnike družbenih omrežij kot medijska uredništva, da z objavami in poročanjem o nasilju ne prispevajo k njegovemu razplamtevanju. “Obsodba nasilja pripomore k zmanjševanju nasilja, prikaz nasilja spodbudi k novim nasilnim dejanjem,” je dodal.