Urgentni center Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor poziva ljudi, da se naj v podaljšanem vikendu varujejo, izogibajo poškodbam in sledijo covid protokolom, poroča časnik Večer. Urgenca se namreč sooča s pomanjkanjem kadra zaradi velikega števila okužb v omikronskem valu – okužbe imajo sami, zaradi česar je na voljo manj kadra, imajo pa še večje število bolnikov. Tako imajo manj zaposlenih, ki skrbijo za več bolnikov.

Gregor Prosen, predstojnik urgentnega centra UKC Maribor je za Večer povedal, da naj ljudje ob sumu na okužbo z novim koronavirusom sledijo protokolom – naj ne gredo na urgenco, temveč na hitri test in sledijo navodilom Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) in osebnega zdravnika. Veliko ljudi, sploh mladih in na splošno zdravih, lahko namreč covid okužbo preboli doma.

“Več človeško ne gre”

Prosen je povedal tudi, da je bila ta teden urgenca verjetno pripeljana do roba: “Ko sem v četrtem valu pozimi dejal, da prihaja Bergamo, je bilo zasedenih 55 postelj, ta vikend smo jih zasedali po 50. In to s četrtino manj kadra. To je na dolgi rok nevzdržno. To je vztrajni Bergamo, ko si vedno na top obratih. In potem je to začaran krog.”

Dodal je, da zaposleni nadomeščajo tiste na bolniški in so v službi “znova in znova“. Zato pregorevajo in se trudijo z zadnjimi močmi. “Več človeško ne gre,” je povedal.

“Ljudje iskreno povedo, da nimajo kam iti. In pridejo k nam.”

Predstojnik mariborske urgence je za Večer dejal, da se že ob normalnih razmerah borijo s pomanjkanjem kadra. Sedaj je na hitrih pregledih tretjina več pregledov kot sicer, na poškodbenem delu jih je nekje enako, veliko povečanje pa je v delu urgence za obolele. “V tem delu je 100 odstotkov več bolnikov kot leta 2019“, je razkril Prosen.

Upamo, da smo res blizu vrha epidemije in da se bo ta počasi končala. A ne gre le za kovid,” je dejal Prosen in dodal, da k njim v večini prihajajo starejši, obnemogli in kronično bolni, sploh tisti, ki v zadnjih par letih niso prejeli zadostne elektive. Zaradi izrednega stanja namreč niso opravili rednih pregledov pri specialistih, ki spremljajo njihove bolezni.

Upam, da čim prej padejo maske in ukrepi in se začnejo odpirati ambulante z družinskimi zdravniki na čelu. Takrat bodo postopoma vsi ti bolniki prešli v utečene tirnice in kot pred epidemijo opravljali preglede pri diabetologih itd. Ljudje iskreno povedo, da nimajo kam iti. In pridejo k nam,” je še povedal Prosen.