Kontaktiral nas je bralec iz Kosova, ki živi v Mariboru in razkril, da imajo priseljenci veliko težav z vizumi, nanje čakajo tudi več kot leto in pol. Za odgovore smo se obrnili na Upravno enoto Maribor, kjer so nam pojasnili, da se zaradi pomanjkanja delovne sile v gospodarstvu v zadnjih letih soočajo z drastično povečanim pripadom vlog s področja tujcev, zato prihaja do zaostankov pri njihovi obravnavi. Izdali so nam tudi več o tem, kako se trudijo skrajšati čakalne dobe.

V preteklem letu je število vlog izrazito naraslo

Naš bralec, ki je sicer iz Kosova, vendar že nekaj časa živi v Mariboru, je dejal, da priseljenci na vizume čakajo več kot leto in pol, pristojni pa so neodzivni preko e-maila. Po njegovih informacijah so se težave začele v zadnjih dveh letih.

Na Upravni enoti Maribor, Referatu za migracije, so razkrili, da prejemajo veliko število vlog s področja tujcev, delovne sile pa je premalo. “Dolgotrajnost postopkov izdaje dovoljenj za prebivanje v Republiki Sloveniji na Upravni enoti Maribor je tako posledica obratno sorazmerne kadrovske zmogljivosti in pripada vlog ter vedno pogostejših prenehanj delovnih razmerij,” so ob tem pojasnili.

Število vloženih prošenj s področja tujcev se še vedno konstantno povečuje, predvsem v preteklem letu je število vlog izrazito naraslo, medtem ko število uslužbencev ostaja bolj ko ne enako.

Na mariborski upravni enoti povedo, da so o porastu vlog redno obveščali pristojne organe. “V letu 2022 je bilo na Referatu za migracije Upravne enote Maribor prejetih skupno 20.617 zadev s področja migracij, medtem ko je v letu 2016 skupno število prejetih zadev znašalo 7.420.” Zaostanki, torej čas, ki mine od vložitve prošnje do njene obravnave, se iz leta v leto kopičijo, tako je bilo na primer iz leta 2022 v to leto prenesenih 6.789 zadev s področja migracij.

Zaposleni so morali prednostno obravnavati vloge Ukrajincev

Organizacija dela na Referatu za migracije je takšna, da posamezni uslužbenci vse dodeljene vloge, razen tistih, ki so prioritetne po Zakonu o tujcih, rešujejo po vrstnem redu, po datumu vložitve,” so razkrili in dodali, da tovrstno organizacijo dela podpira tudi Ministrstvo za notranje zadeve, saj se po njihovem mnenju z vrstnim redom obravnavanja prošenj zagotavlja enakost obravnave prošenj, seveda z izjemo tistih, za katere je po ZTuj-2 določena prednostna obravnava.

Na Referatu za migracije je do 30. 4. 2023 reševalo upravne postopke 17 javnih uslužbencev, od 3. 5. 2023 sta dva uslužbenca manj, tako da jih ostaja 15. Pomoč pri reševanju zaostankov nudita še dva uslužbenca z Oddelka za matične zadeve, državljanstvo in migracije.

Obenem prihaja v zadnjih letih do dodatnih nalog referata, kot je prednostna obravnava vlog za začasno zaščito za razseljene osebe iz Ukrajine in izdaja novih izkaznic dovoljenj za stalno prebivanje, katerih veljavnost je potekla,” so še razkrili na mariborski upravni enoti, v letu 2022 so izdali okoli 1.100 odločb začasne zaščite, ki so jih nato v februarju 2023 po uradni dolžnosti tudi podaljšali.

Naša zakonodaja je preveč kompleksna za tujce, ki potrebujejo veliko pomoči

Pristojni še hkrati pojasnjujejo, da se zaradi digitalizacije, ki se je razmahnila predvsem v času epidemije, stranke na upravno enoto od 2019 pogosto obračajo preko e-pošte, odgovori nanje pa terjajo konkreten delež delovnega časa uslužbencev. Stranke na področju migracij, ki so večinoma fizični delavci, so po njihovih izkušnjah običajno pretežno neuke, ker je zakonodaja zelo kompleksna in težko razumljiva že slovensko govorečemu uporabniku, potrebujejo veliko pomoči in konzultacije s strani uslužbencev.

Prav tako so vloge pogosto nepopolne, napačne in pomanjkljive, sploh če so poslane po pošti ali vložene preko Uprave, se pravi, da niso vložene osebno pri organu.

Nazadnje še navajajo, da je na dolgotrajnost postopkov nekoliko vplivala tudi spremembe zakonodaje, ki je v letu 2021 zaostrila pogoje glede dokazovanj zadostnih sredstev ter nove oblike biometričnih izkaznic dovoljenj za prebivanje, za katere je od februarja 2022 poleg fotografije in prstnega odtisa potrebno zajeti tudi lastnoročni podpis tujca. Opažajo tudi povečano število vlog za izdajo dovoljenj za stalno prebivanje zaradi pogoja znanja slovenskega jezika, ki bi naj prvotno stopil v veljavo 27.4.2023, vendar je bil s pred kratkim sprejeto novelo Zakona o tujcih zamaknjen na 1. 11. 2024.

Kako se mariborska upravna enota sooča z dolgimi čakalnimi vrstami?

Upravna enota Maribor se zelo angažira na področju pohitritve postopkov s področja migracij, s to problematiko se spopada tako z notranjeorganizacijskimi ukrepi in sprejetjem akcijskega načrta reševanja zaostankov, kot s pomočjo z drugih oddelkov in nadurami zaposlenih,” ob tem zagotavljajo in pojasnjujejo, da v sodelovanju s pristojnimi ministrstvi iščejo rešitve, katerih namen so čimbolj kakovostni upravni postopki, tako z vidika odprave administrativnih ovir kot zagotavljanja do strank prijazne uprave.

Tukajšnji organ je letos od pristojnega ministrstva prejel odobritev 9 novih zaposlitev na področju tujcev (referentov, administratorjev in svetovalcev). Za nekatere so bili javni razpisi že izvedeni, izbirni postopki so še v teku. Zaradi preobremenjenosti tukajšnjega organa s tujskimi postopki je ministrica za javno upravo ugodila prošnji za odstop 1.500 nerešenih upravnih zadev na druge, manj obremenjene upravne enote, v smislu prenosa krajevne pristojnosti, zato se je na Referatu za migracije v zadnjih tednih prioritetno izvajalo odstopanje vlog skladno s sklepom ministrice,” so še navedli.

Zavedajo se, da so čakalne dobe prekoračile tako zakonite kot razumne roke

Glede na navedeno se zavedamo, da so čakalne dobe za izdajo dovoljenj za prebivanje prekoračile tako zakonite kot razumne roke, vendar si zaposleni prizadevamo, da bi zaostanke čim bolj skrajšali in se tozadevno resnično trudimo. Kljub prenosu številnih upravnih zadev na druge upravne enote, ostaja število upravnih zadev na posameznega uradnika pri tukajšnjem upravnem organu še zmeraj zelo visoko, medtem ko se pripad novih vlog vseh vrst dovoljenj iz leta v leto povečuje,” še sporočajo iz mariborske uprave enote.

Hkrati še zagotavljajo, da so na e-maile odvisni, zato se lahko ob težavah obrnete nanje. Kot so pojasnili, so v 5 mesecih tega leta odgovorili na 8.643 vprašanj tujcev, prejetih po e-pošti.