Danes obeležujemo Dan slovenskega športa. Na ta dan športa, ko so za samostojno Slovenijo prvi zlati olimpijski odličji leta 2000 v Sydneyju osvojili veslaški dvojni dvojec Iztok Čop in Luka Špik ter strelec Rajmond Debevec, bodo v šolah in vrtcih potekali športni dnevi. V sklopu tega praznika so tudi v Mariboru pripravljene številne športne aktivnosti. O njih smo spregovorili s športnikom Tomažem Barado, ki je v svoji karieri dosegel izjemne rezultate v Taekwon-doju in Kickboxu.
Kako bo Športna zveza Maribor obeležila državni praznik slovenskega športa? Kakšen status ima šport iz prizme Športne zveze Maribor?
Danes so v Mariboru potekali teki po osnovnih šolah. Z veseljem lahko povem, da je sodelovalo kar tri tisoč šolarjev. Glede na trenutno situacijo, ki jo imamo, žal ni bilo možno izvesti teka takšnega, kot smo bili vajeni, ampak številka tri tisoč je za nas več kot zadovoljiva. Športna zveza je ena ključnih akterjev mariborskega športa. Vse je usmerjeno v boljše delovanje samih klubov, tudi pomoč pri pridobivanju sredstev in pri izvajanju programov. Zdi se mi, da je to povezovanje s športno zvezo ključnega pomena in vsekakor pomembno za boljše delovanje samih klubov.
Kako se tudi Športna zveza Maribor sooča z izzivi pandemičnega časa? Kaj je zaznamovalo minulo leto od prvega praznika, ki smo ga praznovali 23. septembra 2020?
Lahko rečem, da smo v naši zvezi zelo ponosni, da nam je ponovno uspelo izvesti Mariborski tek Maribor laufa. Res je, da ni bilo število sodelujočih tako, kot smo ga vajeni, ampak več kot 200 športnikov se je odločilo za ta tek in mislim, da je prav, da smo ga tudi izpeljali. Se pa seveda ukvarjamo tudi z drugimi zadevami. Dejstvo je, da smo na področju rekreacije izgubili veliko športnikov in čutimo nekakšno dolžnost, da jih vrnemo v šport in da ponovno začnejo s treningi.
Kako uspešni so društva in klubi znotraj Športne zveze Maribor?
Društva, ki so znotraj Športne zveze Maribor, so zelo uspešna. Dosegajo vrhunske rezultate. Je pa dejstvo, da sem oseba, ki trdi, da je lahko boljše. K temu smo tudi nagnjeni. Verjamem, da imamo še kar nekaj rezerve, zaradi tega se je postavila nova strategija v mestu Maribor. Vzpostavile so se nove želje, zastavili novi cilji. Prepričan sem, da bomo šli v pravi smeri naprej in da bomo te cilje oziroma nadgradnjo tudi dosegli.
Športna zveza Maribor ima kar nekaj uspešnih dogodkov: Gibaj Maribor, Mariborski mestni tek, Maribor downhill … Kje so morebiti še rezerve, na kaj ste najbolj ponosni?
V Mariboru smo ponosni na vse dogodke, ki jih izvajamo. Sploh akcija Gibaj Maribor, Mariborski mestni tek in seveda tudi zimski in poletni športni vikendi. Prav tako se dogaja tudi nekaj svetovnih dogodkov. Žal nam je Lisica ponovno odpadla, uspešno pa se je izpeljal downhill. Verjamemo še vedno, da imamo tudi na teh področjih kar nekaj rezerve, da lahko to tudi še vedno nadgradimo in pridobimo kakšno prireditev več. Najbolj pomembno je, da smo si zastavili načrt, da bomo začeli te dogodke izvajati v živo. Verjamem, da bomo športni vikend izpeljali, kot si želimo. Prav tako tudi v mesecu oktobru Teden športa. Prepričani smo, da bodo zadeve tekle tako, kot si želimo in se vse vrne v vsakdan, v normalno življenjsko pot.
Kaj bi morda posebej izpostavili za prihajajoči 31. Športni vikend Maribora?
Kar se tiče tega, ne bi posebej izpostavljal nobene zadeve, saj je vse skupaj ponovno zelo zelo pestro. Dejstvo pa je, da si želimo, da se dogodki ne izvajajo le za ta športni vikend, ampak dejansko, da v mesto spet pripeljemo ogromno rekreacije in dogodkov. Skratka, da se gibamo celo leto, ne samo na dan, ki je namenjen športu.
Kaj je po vaše največji uspeh mariborskega športa v letu 2021 in na kaj je mesto lahko najbolj ponosno na Dan slovenskega športa ter kje bi bilo najbolj nujno najti izboljšave?
Če govorimo o največjem uspehu mariborskega športa, je to vsekakor udeležba štirih športnikov na Olimpijskih igrah. Torej spet se vračamo na število, ki smo ga imeli včasih. Tudi rezultati, ki so bili tam doseženi, so več kot zadovoljivi. Je pa dejstvo, da se poleg tega dogaja še nekaj večjih tekmovanj. Na nekaterih so naši mariborski športniki dosegali res izjemne rezultate. Velika želja je, da nekako popestrimo oziroma izboljšamo sredstva letnega programa športa, ki so namenjena mariborskemu športu. Tu se mi zdi, da imamo še kar ogromno rezerve in da je v mariborski šport potrebno vložiti nekoliko več, če bomo želeli dosegati vrhunske rezultate. Zagotovo pa imamo veliko težav na strani infrastrukture. Torej infrastruktura v Mariboru je dejansko v rdečih številkah in jaz upam, da bomo tudi tukaj naredili korak naprej. To bo definitivno izvedba Olimpijskega festivala evropske mladine leta 2023, kjer nam bo uspelo dobiti nekaj pomoči države. Mislim, da mora biti strategija Mestne občine Maribor v tem, da se v mestu izboljša infrastruktura za šport.