8. februarja, na obletnico smrti našega poeta dr. Franceta Prešerna, Slovenci tradicionalno praznujemo Prešernov dan, kulturni praznik, ki je tudi dela prosti dan. Številne kulturne ustanove pa na ta dan odprejo svoja vrata in obiskovalce povabijo na različne brezplačne prireditve. Tako bo tudi v Mariboru.

Brezplačno vodenje po Hiši Stare trte z virtualnim doživetjem zgodbe najstarejše trte sveta.

Na vodenju boste spoznali zgodbo najstarejše trte na svetu. Naučili se boste marsikaj o njenih začetkih, njenem pomenu za mesto Maribor in njeni vlogi v slovenski kulturi. Vodenje bo potekalo v dveh delih. V prvem delu boste spoznali zgodovino trte in hiše v kateri se nahaja, v drugem delu pa boste s pomočjo virtualne resničnosti doživeli zgodbo trte iz njene lastne perspektive.

Prešernov dan v Muzeju najstarejše trte na svetu.

Muzej najstarejše trte na svetu lahko obiščete med 11. in 18. uro in si ogledate razstavo ter kratek animiran film, ki je na voljo v štirih jezikih (slovenskem, angleškem, nemškem in italijanskem).

Kol:Tura za 8. februar.

Maribor je poleg vsega ostalega tudi mesto kulture, pa čeprav včasih tega na prvi pogled ne opazimo. Navsezadnje se je mesto leta 2012 ponašalo z nazivom Evropska prestolnica kulture. A Maribor ne bi bil Maribor, če včasih ne bi česa naredili tudi malo drugače, malo po svoje in dodal nekoliko svoje “mariborskosti”. Takrat tudi kultura prestopi tisto tanko črto in se spremeni v kOlturo.

Kol:Tura je kratek pregled in spomin na nekatere “bisere”, ki nam jih je uspelo ustvariti na področju kOlture in zanimivo je, da jih je nekaj tudi iz časa, ko je bilo mesto Evropska prestolnica kulture. "Sprehod" bo vodil Vid Kmetič, začne pa se ob 11. uri na začetku promenade Mestnega parka.

Slikoviti svetovi Luigija Kasimirja

Študenti 3. letnika na Oddelku za umetnostno zgodovino Filozofske fakultete Univerze v Maroboru so v sklopu projekta Mladi kustos v Galeriji Media Nox pripravili razstavo Slikoviti svetovi Luigija Kasimirja. Na razstavi so predstavljene skrbno izbrane vedute in grafike s pomembno dokumentarno vrednostjo. Na Prešernov dan avrtorji razstave vabijo na voden ogled razstave, ki bo v Galeriji Media Nox potekal ob 11. uri. Galerija bo sicer na ta praznični dan odprta med 10. in 14. uro ter 15. in 18. uro.

[[image_1_article_63095]]

Valovanje

Poklon Eriki Vouk, letošnji prejemnici Prešernove nagrade za življenjsko delo. Odprtje razstave bo ob 17. uri v Univerzitetni knjižnici Maribor, Literarno-glasbeni recital ob 18. uri v Dvorani Frana Žižka SNG Maribor. Avtorja razstave Nino Flisar in Vlasta Stavbar, dramaturg recitala Vili Ravnjak.

Eriki Vouk se bodo z branjem njene poezije poklonili: Peter Andrej, Andrej Brvar, Klemen Brvar, Igor Černe, Urška P. Černe, Nino Flisar, Lidija Gačnik Gombač, Borut Gombač, Davor Herga, Zora A. Jurič, Katarina Klančnik Kocutar, Kristina Kočan, Petra Kolmančič, Martina Magdič, Ksenija Mišič, Jasna Mlakar, Boštjan Narat, Tone Partljič, Željko Perović, Milena Pivec, Tomo Podstenšek, Martina Rozman Salobir, Darka Tancer-Kajnih, Dragica Turjak in Slavica Turniški Simionova. Prireditev pripravljajo: Mariborska knjižnica, Drama SNG Maribor, Univerzitetna knjižnica Maribor, Založba Pivec, MKC Maribor, Darka Tancer Kajnih in Zora A. Jurič.

Prešernov dan v UGM

Umetnostna galerija Maribor ob Prešernovem dnevu široko odpira svoja vrata in vabi v zavetje vizualne umetnosti.

11.00: Gregor Pratneker / Cvetoči travnik UGM Šop (Strossmayerjeva ulica 6) Ob 11.00 vas vabijo na otvoritev prodajne razstave Cvetoči travnik, s katero se predstavlja mariborski umetnik Gregor Pratneker. Avtor se v zadnjem ustvarjalnem obdobju posveča predvsem krajinam. Narava, še posebej gozdovi so del njegovega vsakdana že od otroštva, prostor čudes, strahu in upanja.

10.00‒18.00: Spekter. 70 let Zbirke UGM UGM (Strossmayerjeva ulica 6) V letu, ko praznujemo 70 let, vabimo k obisku nove občasne postavitve naše zbirke. Tokratno postavitev je zasnoval oblikovalec David Tavčar, ki je v preteklem letu prečesal Zbirko UGM in iz nje izbral več kot 250 umetnin, ikoničnih, manj znanih ali prvič razstavljenih, ter jih v sedmih sobanah in dveh dvoranah postavil v razgibano avtorsko doživetje.

11.00‒18.00: Mladen Stropnik / Pristava–Gaberke–Veleje UGM Studio (Trg Leona Štuklja 2) Še zadnji dan ujemite razstavo Pristava–Gaberke–Veleje, ki predstavlja izbor del Mladena Stropnika. Z beleženjem »slikovitih in edinstvenih prizorov iz vsakdanjega življenja«, kot to poimenuje avtor, Stropnik pred gledalcem razpira humorne situacije, podaja spontane domislice in raznolika razpoloženja.

10.00‒18.00: Lara Jeranko Marconi / Norec UGM Kabinet (Strossmayerjeva ulica 6) Obiščite razstavo del Lare Jeranko Marconi, slikarke in ilustratorke iz Kopra, ki je nastala v sodelovanju z Obalnimi galerijami Piran. Navidezno normalen kontekst z elementi absurda, ki ga zaznavamo v delu primorske umetnice, zahteva od gledalca pozornost in zbrano opazovanje.

Otvoritev razstave Gregor Pratneker / Cvetoči travnik

Otvoritev bo v četrtek, 8. februarja, ob 11.00 uri. V zadnjem ustvarjalnem obdobju se Gregor Pratneker posveča predvsem krajinam. Narava, še posebej gozdovi so del njegovega vsakdana že od otroštva, prostor čudes, strahu in upanja. Tokrat odsevanja svojih intimnih, avtobiografskih doživetij podaja skozi ekspresionistično slikarsko potezo in izbiro barv, pogosto prepleteno tudi s tehniko kapljanja in polivanja barve. Raziskovanja pa razširja izven gozdov na pašnike in travnike, k malim bitjem. Kustosinja razstave bo Breda Kolar Sluga.

Muzej narodne osvoboditve Maribor: Strokovno vodstvo

[[image_2_article_63095]]

10.00 in 14.00: Spomenik mariborski industriji, Trgovonica pri Zlatku, Vila ob Parku

11.00 in 15.00: Na levi ga, na desni ni-pred nami svetli cilj leži, Maribor je naš, PST Maribor 1941/45

12.00 in 16.00: »Narod si pomaga sam«-zbiranje vojne zimske pomoči na Spodnjem Štajerskem med okupacijo

13.00 in 17.00: Skavti in Gozdovniki v Sloveniji 1922-1941, 14.00: BMXMB in Sk8tam, torej sem.

Muzej narodne osvoboditve Maribor: Kdor poje, slabo ne misli

Prav tako bo ob 10. uri v Muzeju narodne osvoboditve Maribor glasbena delavnica za otroke z Urošem in Janom - Kdor poje, slabo ne misli.

Muzej narodne osvoboditve Maribor: Vodstvo za otroke po razstavah

Po 12. uri bo Uroš otroke popeljal tudi po razstavah Skavti in Gozdovniki v Sloveniji 1922-1941, »Narod si pomaga sam«-zbiranje vojne zimske pomoči na Spodnjem Štajerskem med okupacijo, BMXMB in Sk8tam, torej sem s prstnim rolkanjem, Spomenik mariborski industriji in Trgovonica pri Zlatku.

Trafika - muzej za enega: Ogled in odprtje razstave

Ob 11.00 bo v Trafiki - muzej za enega potekalo odprtje razstave "Ali bomo delali ali gledali televizijo" - 40 let od zimskih olimpijskih iger v Sarajevu.

Fotografski muzej Maribor: Ogled in odprtje razstave

Tukaj bo možnost samostojnega ogleda razstave: Zbirka fotoaparatov Avgusta in Marie Bohanec in razstave Ljudje, ob 18.00 pa bo tudi uradno odprtje razstave Ljudje.

Pokrajinski muzej Maribor: Voden ogled stalnih razstav

Dan odprtih vrat ob 10.00, 12.00 in ob 14.00, bo omogočal voden ogled stalnih razstav (vhod iz Grajskega trga). Stalne razstave Pokrajinskega muzeja Maribor predstavljajo kronološki razvoj krajev današnjega Podravja, Pohorja in Kozjaka ter Slovenskih goric od prvih kontinuiranih poselitev širšega mariborskega območja v času mlajše kamene dobe preko srednjega veka in baroka do 19. stoletja.

Pokrajinski muzej Maribor: Voden ogled občasne razstave Vino naše vsakdanje

Vino naše vsakdanje si bo možno ogledati ob 16. uri. Občasna razstava Vino naše vsakdanje predstavlja zgodbo trte in vinogradnika od prvega reza preko skrbi in nege vinograda do trgatve in čaščenja vina. Vzporedno teče zgodba o vlogi vina ob najpomembnejših obredih posameznika od rojstva do smrti.

Pokrajinski muzej Maribor: Prešernovanje

Dan odprtih vrat ob 17.00, kjer se bodo gostom Grajske kavarne z avtorskimi besedili predstavili zmagovalci literarnega natečaja Prve gimnazije Maribor. K javnemu branju poezije bodo vabljeni tudi gostje, ljubitelji slovenske besede in ljubiteljski literarni ustvarjalci.

Dan odprtih vrat v Sinagogi Maribor

Ob slovenskem kulturnem prazniku, 8. februarju ste vabljeni tudi v Sinagogo Maribor, kjer so za vas pripravili Dan odprtih vrat. Med 10:00 in 16:00 si boste lahko brezplačno ogledali dve novi razstavi: Risbe in slike umetnikov v Terezinu iz zbirke v Morešetu ter Theresienstadt: Kot-da mesto.

[[image_3_article_63095]]

Slovenski kulturni praznik v GT22

VitrinaGT22 / 17:00 // iLabGT22 2024-2026 - slovar v nastajanju

RampaGT22 / 18:00 // ZLATO V UMETNOSTI #1 - začetek mednarodne izobraževalne razstave v nastajanju (kuratorji 003 + avtorji_ce)

IntimniOderGT22 / 19:00 // VSAKDO UMIRA 1X SAM predstavlja SENCA V PROSTORU - literarni večer pokojnega pesnika in njegove neizdane pesniške zbirke (koordinacija Ambasada Svetlane Makarovič)

AvlaGT22 / 20:00 / skupnostni dogodek »PridiNaJazz« (zvok: Dualik / projekcija: Toni Soprano Meneglejte).

Stol none Marike

Ob 8. februarju, kulturnem prazniku, bodo v Trafiki ob parku odprli razstavo Stol none Marike. Avtorica je akademska kiparka Metka Kavčič. Predstavili vam bodo zgodbo treh generacij, treh žensk in treh spominov. Trafika bo ta dan odprta od 10. do 20. ure.

Prešernov dan v Kibli

Ob 11. uri vas vabijo v prostor za umetnost KiBela na vodenje po razstavi Množenje in razmnoževanje. S kuratorjem Petrom Tomažem Dobrilo se boste lahko sprehodili in poglobili v slike hrvaškega umetnika Radovana Kunića. Prostor za umetnost bo odprt od 10. do 18. ure.

Ob 15. uri vas vabijo v razstavišče KIBLA PORTAL, kjer vas bo po razstavi KIBLIX 2023: Licemerje in napuh popeljal kurator Peter Tomaž Dobrila. Razstavišče bo odprto od 15. do 17. ure.

Ob 17.30 uri pa vas vabijo na vodenje po razstavi Geometrijski sprehodi; raziskovanje mestne krajine v razstavišče artKIT, kjer se boste ob razstavljenih delih sprehajali s kuratorko razstave Nino Šardi. Nato bo ob 18.00 s svojim vodenjem začela gostujoča avtorica Natalija Juhart Brglez. Razstavišče bo odprto od 15. do 19. ure.

Praznična pravljična ura

Ob slovenskem kulturnem prazniku se boste zavrteli med pravljice s Francetom Prešernom in skritima gostoma. V Mariborski knjižnici že več kot pol stoletja gojijo tradicijo pripovedovanja. Generacijam otrok pričarajo prijetno vzdušje ob pravljicah, knjigah in ustvarjanju.

Marsove ustvarjalnice: dan odprtih vrat

Na dan kulturnega praznika odpirajo vrata in vabijo vse radovedne duše k odkrivanju čarobnega sveta ustvarjalnosti in edinstvenih programov Zavoda MARS Maribor. Odkrijete lahko paleto navdihujočih ustvarjalnic, ki jih ponujajo. Od umetnosti do tehnologije, kreativnosti do inovacij –  programi so zasnovani tako, da spodbujajo razvoj veščin in odpirajo vrata novim priložnostim.

10.00 – 11.00: Predstavitev delavnic, MARSove delavnice na vročem stolu

11.00 – 12.00: Pravljica, 9 min sončnega zahoda, z avtorico knjige Patricijo Vukajdanovič in ilustratorko Saro Vidmajer

12.00 – 13.00: Izbrano, spoznajte mozaik in animirani film

13.00 – 15.00: Delavnica, ustvarjalna delavnica z Nino Holc

15:00 – 16:00: Izbrano, spoznajte fraktalno risbo in tečaj likovne umetnosti za odrasle

16.00 – 17.00: Tiskovna konferenca

16.00 – 18.00: Delavnica, spoznavam glino z Eva Prepeva Vabimo vas na odprti dan poln novih znanj.

Prešerne karaoke & izmenjevalnica knjig

Dan pred kulturnim praznikom bodo zbrani in ubrani za mikrofonom poskrbeli za zabavo, ki se je še sam France ne bi sramoval. Vabljeni na ultimativno kulturno sprostitev. "Ker se je naša Knjigobežnica tako lepo prijela in so knjige tako zaželena roba, bomo na dogodku poskrbeli tudi za njihovo izmenjavo. Pridružite se nam z vašimi praholovci in jim podaljšajte življenje. Vse knjige, ki ne bodo našle svojega novega lastnika, bomo v Vetrinjcu z veseljem posvojili," so ob tem zapisali organizatorji.

Spletno-prodajni Prešernov POP UP art-MUS dogodek ob Prešernovem dnevu!

Na dogodku art-MUS lahko odkrijete posebno ponudbo slovenskih sodobnih umetnin. Že četrto leto zapored vas vabijo na edinstveni spletno-prodajni POP UP dogodek ob Prešernovem dnevu, ki bo potekal od 8. februarja 2024 dalje. Dogajanje na spletu se bo odvijalo cel februar, mesec kulture.

Ponudba bo tokrat v ospredje postavila Prešernove nagrajence in nagrajence Prešernovega sklada. Izbrane umetnine so na voljo za nakup, zato vabljeni, da podprete izvrstne slovenske ustvarjalce in si polepšate kulturni praznik z nakupom unikatnega umetniškega dela.